Pierwsze domeny niełacińskie uruchomione

W tym tygodniu światome media (i to nie tylko te związane z technologiami) obiegła wiadomość o uruchomieniu pierwszych trzech nowych rozszerzeń domen zawierających niełacińskie znaki. O ile domeny w wielu łacińskich rozszerzeniach mogą zawierać już od dawna lokalne znaki diakrytyczne, to teraz pojawią się domeny, które zawierają zarówno nazwę jak i rozszerzenie w innym, niełacińskim alfabecie.

Trzy nowe rozszerzenia domen, zaakceptowane przez ICANN, to:

  • Egipt: مصر
  • Arabia Saudyjska: السعودية
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie: امارات

W poczekalni znajduje się kolejnych 21 rozszerzeń, z których nam najbliższe zapewne będzie .РФ (czyli akronim Federacji Rosyjskiej).

W przeszłości było wiele prób zbudowania sieci równoległych do Internetu, szczególnie przez rządy, które chciały szczególnie kontrolować aktywność swoich obywateli w sieci. Obecnie będzie można to łatwo osiągnąć poprzez stosowanie całych nazw domen w lokalnych językach. Strony umieszczone w takich domenach raczej nie zdobędą wielkiej popularności poza danym obszarem językowym. Teoretycznie jednak będą dostępne na całym świecie, o ile posiadamy odpowiednią klawiaturę, umożliwiającą wpisanie takiej domeny lub też (co jest dużo łatwiejsze) klikniemy w link do takiej domeny, umieszczony na znanej nam stronie internetowej.

A może by tak utworzyć rozszerzenie domen .zł ?

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *