Domeny .co od kilku tygodni pojawiają się zarówno w mediach internetowych, jak też również w prasie tradycyjnej. Profesjonalne uruchomienie domeny oraz bardzo dobry marketing przyniosły rezultat w postaci ponad 300 000 zarejestrowanych domen w ciągu kilku pierwszych dni od uruchomienia publicznej rejestracji. Warto zwrócić uwagę, że mało która zarejestrowana domena .co ma cokolwiek wspólnego z krajem jej pochodzenia (Kolumbia). Sprawdźmy co spowodowało taką lawinę rejestracji i czy można uznać uruchomienie domen .co za sukces.
Masz domenę .com? Dokup .co do pary
Główną cechą domen .co jest ich podobieństwo do domen .com. Co ciekawe, rejestr domen .co wcale tego nie ukrywał ani nie twierdził, że jest inaczej. W komunikacji marketingowej królowały przekazy o tym, że każdy posiadacz domeny .com powinien dokupić „do kompletu” również domenę .co. Nie wykupienie takiego odpowiednika naraża właściciela domeny .com na utratę ruchu i tych klientów, którzy pomylą się przy wpisywaniu nazwy. W przypadku popularnych serwisów może to być całkiem spora liczba utraconych użytkowników.
Wszystko wskazuje na to, że taktyka była słuszna i szczególnie właściciele znaków towarowych rzucili się tłumnie na rejestrację domen .co. O ile prawdopodobnie jest to kolejne rozszerzenie w ich kolekcji domen, którego nie wykorzystają do uruchomienia oddzielnego serwisu, to dzięki temu zabezpieczają się przed potencjalnie dużo bardziej kosztowym sporem prawnym, w przypadku jeśli ktoś inny taką domenę wykupi i zacznie działać na szkodę właściciela znaku.
Domeny .co raczej nie będą bić rekordów sprzedaży domen na rynku wtórnym, poza wyłącznie najlepszymi nazwami. Do dwóch do tej pory najwyższe sprzedaży (e.co za 81.000 USD oraz o.co za 350.000 USD) nieprędko dołączą inne o podobnej wartości.
Należy się więc spodziewać że przyrost domen .co dalej będzie znaczący, choć już nie tak szybki jak na samym początku. Większość rejestracji będzie pochodziła od właścicieli domen .com o takich samych nazwach (czyli tzw. rejestracje defensywne), poznikają również (o ile jeszcze to się nie stało) silne, komercyjne słowa kluczowe. Czy warto więc rejestrować domeny .co? Myślę że mogą być ciekawym uzupełnieniem naszego portfolio ale nie będą na pewno jego głównym motorem.
Zapraszamy do skorzystania z promocji na rejestrację domen .co. W serwisie Domeny.tv nie tylko zarejestrujesz domenę najszybciej (wszystkie rejestracje są dokonywane w czasie rzeczywistym) ale również w prawdopodobnie najniższej cenie w Polsce. Standardowo za rejestrację domeny .co zapłacisz 99 zł netto, jeśli jednak podczas dokonywania zakupów wpiszesz kod rabatowy 8DPC2-HKDP6, to uzyskasz dodatkowo 20% zniżki (kod obowiązuje do końca sierpnia). Rejestruj już dziś domeny .co.
Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.
Dzień Dobry
czy znak słowny w postaci EURO 2012 – duże drukowane litery spacja miedzy EURO a 2012 to to samo co euro2012 połączone i z małych liter 0raz znak słowny w postaci Poland Ukraine czy to samo co poland-ukraine
Zarzuca mi się że używam nieprawnie w domenach internetowych jak np euro2012polska.com czy też euro2012poland-ukraine.pl zastrzeżonych znaków słownych o których mowa czyli EURO 2012 i Poland Ukraine
Wydaje mi się że euro2012 to nie znak słowny a raczej wyraz
Będę wdzięczny za pisemną odpowiedź na moją pocztę elektroniczną
Z poważaniem
Roman Sommer
e-mail romansommer@poczta.onet.pl
Ciekawe swoją drogą, jaką wartość na rynku polskim mają dobre domeny z końcówką .co.
Czy Domeny będące jednocześnie same w sobie frazami wyszukiwania typu:
pompy.co , kominki.co, piecyki.co czy montaz.co to dobra inwestycja?
Czy dokonywał już ktoś poważnej wyceny domen .co w polskich warunkach?
Pozdrawiam