Kiedy zakładasz startup lub firmę technologiczną, zapewne zastanawiasz się, czy nazwa Twojej firmy będzie dostępna w domenie .com. Nic dziwnego, to najczęściej wybierane rozszerzenie i przez to możesz mieć problem z zarejestrowaniem interesującej Cię nazwy w tej końcówce. A może udało Ci się zarejestrować firmę w domenie .com, ale chcesz zabezpieczyć markę na innych domenach? W obydwu przypadkach pomoże Ci ten artykuł, gdzie zgromadziliśmy nowe rozszerzenia domen dostępne w naszym serwisie domen, które będą idealne dla branży technologicznej.
Domeny dla brażny technologicznej – .tech i .technology
Zarówno domena .tech i .technology będą jasnym sygnałem, w jakiej branży działasz. Pokażesz, że jesteś specjalistą od technologii oraz jaki rodzaj usług oferujesz. A jakie mogą to być usługi? Wybór jest szeroki, np:
- tworzenie oprogramowania,
- produkowanie sprzętu,
- prowadzenie bloga o nowinkach technologicznych,
- tworzenie społeczności zainteresowanej technologią,
- marketing nowych technologii.
Domena .tech i .technology będzie odpowiednia dla:
- firm badawczo-rozwojowych,
- pasjonatów technologii,
- startupów,
- koncernów technologicznych.
W 2021 roku rejestracja domeny .technology wyniesie Cię 79,00 netto/rok. Domena .tech do końca roku, tzn do 31.12.2021, to tylko 99,50 netto za rok – po tym czasie wróci do ceny regularnej, czyli do 199,00 zł netto.
Domeny idealne do tworzenia społeczności – .social i .community
Czy można wyraźniej zakomunikować, że Twoja strona jest nastawiona na budowanie społeczności, niż używając domen .social i .community? Takie domeny będą idealne do:
- prowadzenia forum czy grup ludzi,
- budowania społeczności użytkowników Twojego produktu,
- prowadzenia agencji marketingowych specjalizujących się w mediach społecznościowych,
- ułatwienia komunikacjami pomiędzy Twoją marką a jej odbiorcami.
Domeny .social i .community będą dobrym wyborem dla firm, które chcą prowadzić aktywny dialog ze swoimi odbiorcami, umożliwić im wymianę swoich doświadczeń czy informować o ważnych wydarzeniach.
Domena nastawiona na dźwięk – .audio
Przemysł audio to nie tylko muzyka – to także udźwiękowienie dla filmów, programów telewizyjnych, teatrów czy tworzenie wideo. Domena .audio będzie świetnym wyborem dla:
- producentów mediów,
- dźwiękowców,
- wydawców,
- dystrybutorów sprzętu audio,
- muzyków,
- blogerów,
- aplikacji opierających się o głos,
- asystentów głosowych.
O asystentach głosowych i o tym, jak dużą rolę odegrają w nadchodzących latach, przeczytasz w artykule “Trendy w e-commerce w 2022 roku”.
Domeny idealne do programowania – .systems, .software , .codes i .dev
Każda z tych 4 domen będzie dobrym wyborem dla programisty, freelancera, software house’u, platformy szkoleniowej czy firm, które poszukują inwestorów dla swojego produktu.
Jeśli stworzyłeś system marketingowy do zarządzania treścią czy do ujarzmienia skrzynki e-mailowej, skorzystaj z domeny .systems.
Jeśli zajmujesz się pisaniem oprogramowania, szukasz pracy na tym polu lub stworzyłeś ciekawy program, domena .software pozwoli Ci od razu zakomunikować, czym się zajmujesz.
Dla programistów czy firm zajmujących się programowaniem, dobrym wyborem będzie domena .codes. Sprawdzi się także dla stron, które pomagają w rozwiązywaniu programistycznych problemów.
Jeśli .codes Ci nie odpowiada lub jest zajęta, to idealną alternatywą będzie .dev. Pamiętaj, że wszystkie nazwy muszą być chronione ważnym i zaufanym certyfikatem SSL. Certyfikat (dla pojedynczej domeny lub Wildcard) kupisz podczas zamawiania domeny. Certyfikat SSL możesz również kupić teraz i aktywować go później.
Domena dla aplikacji – .app
Aplikacje stały się elementem, który na stałe zagościł w naszym życiu – nawet osoby “nietechniczne” korzystają z aplikacji, np. ulubionego sklepu. Każda firma która chce zaistnieć na mobilnym rynku, powinna rozważyć stworzenie własnej aplikacji. Domena .app będzie odpowiednia właśnie dla takich firm, ale także dla freelancerów. Podobnie jak domena .dev, .app muszą być chronione ważnym i zaufanym certyfikatem SSL.
Domena do pobierania – .download
Domena .download pomoże użytkownikom Twojej aplikacji czy oprogramowania ściągnąć przydatne dane, treści czy instrukcje, bez narażania się na dodatkowego pasażera w postaci wirusa.
Podsumowanie
To pierwsza część naszego przewodnika po domenach dla startupów i firm technologicznych. Za kolejne 2 tygodnie opublikujemy kolejną listę – bądźcie z nami!
Jestem pracownikiem działu marketingu i grafikiem w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Odpowiadam za tworzenie treści wizualnych wspierających działania marketingowe firmy. Projektuję grafiki do materiałów marketingowych i redaguję teksty zarówno w języku polskim, jak i angielskim.