Koniec rezerwacji domen .pl

domena pl 28 lat

W dniu 8 stycznia 2020 roku znikła możliwość bezpłatnych rezerwacji nazw domen .pl na okres 14 dni. Domeny polskie były w tym względzie wyjątkiem w skali światowej, a z każdym rokiem sens utrzymywania tej funkcji był coraz mniejszy.

Po złożeniu zamówienia na rejestrację nazwy w domenie .pl, rejestrator przesyłał do NASK, czyli rejestru domen .pl, zlecenie blokady rejestracji na okres 14 dni. W ciągu tego czasu rejestracji mógł dokonać wyłącznie rejestrator, który założył rezerwację, najczęściej tylko dla klienta, który dane zlecenie złożył.

Okres 14 dni miał dać odpowiedni czas zamawiającemu na dokonanie opłaty. Dwadzieścia kilka lat temu płatności kartami czy przelewami on-line nie były powszechne. Polacy często składali zamówienie na rejestrację domeny i szli na pocztę, aby dokonać wpłaty. Dlatego wprowadzono mechanizm, który miał zapobiegać nadużyciom i „podbieraniu” cudzych nazw domen.

W wyszukiwarkach domen taka nazwa od razu pokazuje się jako zajęta, mimo że faktycznie nie jest zarejestrowana. Nie ma również obowiązku rejestracji, ani żadnych konsekwencji w przypadku nieopłacenia złożonego zamówienia.

Tymczasem mechanizm, który miał zapobiegać nadużyciom, wykreował inne, które często blokują zainteresowanym dostęp do rynku domen .pl.

Gracze na polskim rynku domen są bardzo pomysłowi i innowacyjni. Każde skomplikowanie mechanizmu rejestracji powoduje powstanie nowych możliwości na rynku. Nie zawsze są one jednak korzystne dla wszystkich 🙂

Wygasłe rezerwacje i blokady

Rejestr domen .pl, aby uniemożliwić rezerwowanie nazw w kółko, wprowadził mechanizm wygasłej rezerwacji. W ciągu 90 dni od wygaśnięcia rezerwacji, nie można było założyć ponownej na daną nazwę domeny, ale można było dokonać rejestracji. Pisaliśmy o tym więcej w artykule https://blog.domeny.tv/2015/01/07/wygasle-rezerwacje-domen-pl/.

Częściowo rozwiązało to problem, ale skomplikowało proces rejestracji. Wielu naszych klientów zadawało pytanie, dlaczego za jedną domenę .pl muszą płacić od razu, a inną mogą opłacić spokojnie w ciągu 14 dni?

Od listopada 2019 roku okres blokady wygasłej rezerwacji był skracany (okres przejściowy przed całkowitym zniesieniem mechanizmu rezerwacji).

Łapanie domen na rezerwacje

Praktycznie wszystkie wygasające domeny .pl były automatycznie rezerwowane przez różne firmy specjalizujące się w tym.

Jeśli nie odnowisz nazwy domeny .pl, masz i będziesz mieć nadal 30 dni na decyzję. W tym czasie domena jest nadal zablokowana wyłącznie dla Ciebie.

Po tym okresie z automatu na 14 dni zakładana była rezerwacja przez firmę trzecią. Większość tych rezerwacji nie kończy się rejestracją. Osoba lub firma, która obudzi się po 30 dniach, często mylnie wnioskuje, że domena „przepadła”. A tak wcale być nie musi.

Jak żyć bez rezerwacji domen .pl?

Zdecydowanie lepiej! Domeny .pl nie będą traktowane „specjalnie”, a brak możliwości bezpłatnej rezerwacji zbliży nas jeszcze bardziej do uznanych, międzynarodowych standardów.

Dla większości popularnych domen obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Mowa tutaj o momencie faktycznej rejestracji domeny, czyli również jej opłacenia.

Co się dzieje w następującym przypadku?

  • klient A składa zamówienie na domenę X
  • klient B składa zamówienie na tę samą domenę
  • klient B opłaca swoje zamówienie
  • wpłata od klienta A przychodzi dzień później

Dotychczasowy mechanizm nie pozwalał klientowi B złożyć zamówienia na tę samą domenę, co klient A, w okresie trwania rezerwacji.

Tymczasem dla innych domen niż .pl, w tym takich popularnych domen jak .com, czy .eu, to klient B dokonywał faktycznej rejestracji! Dokładnie tak samo po zmianie będzie wyglądało w przypadku domen .pl.

Naszych klientów zachęcamy zawsze do natychmiastowego opłacania rejestracji domen, a nie czekania do 14-ego dnia terminu płatności na proformie.

W powyższym scenariuszu klient A dostanie po prostu zwrot swojej wpłaty w związku z brakiem możliwości realizacji jego zlecenia. Tego typu sytuacje, choć sporadycznie, zdarzają się.

Wyjątki, kiedy zostanie rezerwacja

Po 8 stycznia 2020 roku rezerwacje będą tworzone wyłącznie w dwóch przypadkach:

  • w wyniku wykonania opcji na domenę .pl, rezerwacja na 14 dni,
  • udostępnienie nazwy domeny do rejestracji po stosownym orzeczeniu sądowym kończącym spór o nazwę domeny.

Zmianę uważamy za krok w dobrym kierunku

Brak możliwości sztucznego blokowania rejestracji bez faktycznej chęci dokonania opłaty ma szanse spowodować wzrost liczby skutecznych rejestracji nazw w domenie .pl.

Domena .pl ostatnio radzi sobie dość przeciętnie w porównaniu z innymi rejestrami w Europie. Dynamika wzrostu jest mała (a nawet ujemna), a wskaźnik odnowień niski. W Polsce, jednym z większych europejskich krajów, mamy ponad 2,5 miliona aktywnych rejestracji domen .pl. Tymczasem w Holandii zarejestrowanych nazw domen .nl jest ponad 2 razy więcej, przy ponad połowie mniejszej liczbie ludności

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, NASK 8 stycznia 2020 roku wycofał możliwość 14-dniowego okresu rezerwacji nazw w domenie .pl.

Kamil Sitarski – Dyrektor NASK PIB decyzję uzasadnia (w raporcie za pierwszy kwartał 2020) uproszczeniem procesu rejestacji, zgodnie z oczekiwaniami klientów oraz zbliżeniem do procedur rejestracji, które obowiązują u innych rejestratorów domen najwyższego poziomu.

Przy rejestracji nazw domen .pl obowiązuje więc już zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, tak jak dla większości innych domen.

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Koniec rezerwacji domen .pl

  1. Domeny internetowe

    Wreszcie jakaś dobra zmiana. Jak wspomniano w artykule, większość wygasłych domen była rezerwowana przez firmy specjalizujące się w tym (nazw nie będę podawał) a następnie taka firma oferowała domenę zarezerwowaną do odkupienia oczywiście za większe pieniądze niż rejestracja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *