Nowe zasady rejestracji domen .eu po Brexicie

Poznaliśmy nowe ustalenia dotyczące korzystania z domen .eu przez Brytyjczyków po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zgodnie z przedstawionymi rozwiązaniami, 19 października 2019 r. Wielka Brytania stanie się “państwem trzecim” w stosunkach z unią, a brytyjscy abonenci domen .eu stracą możliwość ich odnawiania i rejestrowania. Jednak w porównaniu z poprzednimi wersjami ustaleń, zaproponowane zmiany są łagodniejsze dla obywateli państw UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków rezydujących w krajach unijnych. 

Pierwsza aktualizacja po odroczeniu “twardego Brexitu” w marcu

Zapowiadany na 30 marca tzw. “twardy Brexit” nie doszedł do skutku, a termin wyjścia Wielkiej Brytanii z UE został przełożony na 31 października 2019 r. Unijni przedstawiciele przygotowali więc kolejne rozwiązanie, by uregulować sytuację brytyjskich abonentów domeny .eu. Wprowadzenie zmian zaplanowano na 19 października.

Czym różni się obecne rozwiązanie od poprzednich?

Zaproponowane przez Komisję Europejską rozwiązanie przyniesie 2 zasadnicze zmiany: 

  1. Domeny .eu będą mogli rejestrować i odnawiać obywatele Unii Europejskiej bez względu na miejsce zamieszkania.
  2. Rejestracja i odnawianie domen będą dostępne dla osób fizycznych, które nie są obywatelami Unii Europejskiej, ale są rezydentami kraju członkowskiego. 

Sugerowane zmiany oznaczają, że obywatele Unii Europejskiej, w tym Polacy mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii nie stracą swoich praw do domen .eu, o ile zarejestrowali je jako osoby fizyczne. W przypadku firm i organizacji przepisy nie zmieniły się, więc 19 października tacy abonenci stracą możliwość odnawiania i rejestrowania domen .eu. 

Druga zmiana dotyczy Brytyjczyków, którzy mieszkają na terenie któregoś z państw członkowskich UE. Dzięki wprowadzonej aktualizacji przepisów będą oni mogli rejestrować i odnawiać nazwy w domenie .eu, ale jedynie jako osoby fizyczne. Adresy w domenie .eu zarejestrowane na firmy lub organizacje prowadzące działalność na terenie któregoś z krajów unijnych pozostają ważne i możliwe będzie ich odnawianie. 

Czy mając firmę w Wielkiej Brytanii będzie można utrzymać nazwę w domenie .eu?

W świetle przepisów, które uchwaliła Komisja Europejska, nazwy w domenie .eu będą mogły odnawiać i rejestrować firmy zlokalizowane wyłącznie na terenie któregoś z państw członkowskich unii. W tej sytuacji, aby zachować nazwę w domenie .eu,  przedsiębiorstwo mające siedzibę w Wielkiej Brytanii, będzie musiało przedstawić dane adresowe na terenie któregoś z 27 krajów unijnych. Alternatywą będzie wykonanie cesji na obywatela Unii Europejskiej lub podmiot znajdujący się na terenie państwa członkowskiego. Cesja jest bezpłatna i można jej dokonać on-line.  

Zapisy dotyczące tej kwestii nie zmieniły się od poprzednich ustaleń między Komisją Europejską a reprezentantami Wielkiej Brytanii, jednak czekamy jeszcze na aktualne i oficjalne wytyczne EURidu – rejestru domen .eu.  Powstaną one po otrzymaniu oficjalnych dokumentów z Komisji Europejskiej, potwierdzających zmiany. 

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *