Nowe zasady rejestracji domen .eu po Brexicie

europe 1456246 1280

Aktualizacja luty 2021

Od 1 stycznia 2021 roku ponad 81 000 nazw domen, których rejestrujący mieli ustawiony kod kraju GB / GI, zostało przeniesionych do statusu „SUSPENDED”. Na początku lutego odnotowano 7 000 przywróconych nazw domen.  Rejestr EURid poinformował, że nazwy domen pozostaną w stanie „SUSPENDED” do 30 czerwca 2021 roku zamiast poprzednio planowanej daty 31 marca 2021 r. 

Od 1 lipca 2021 roku nazwy domen otrzymają status „WITHDRAWN”. Nazwa domeny o statusie „SUSPENDED” nie może obsługiwać żadnej usługi (takiej jak strona internetowa i poczta e-mail), ale może zostać przywrócona, jeśli dane rejestracyjne zostaną zaktualizowane w celu spełnienia kryteriów kwalifikacji .

Dane rejestracyjne można aktualizować, wskazując podmiot prawnie zarejestrowany w jednym z kwalifikujących się państw członkowskich UE-27 lub EOG albo aktualizując miejsce zamieszkania w państwie członkowskim UE-27 lub EOG, bądź udowadniając obywatelstwo państwa członkowskiego UE-27 niezależnie od miejsca zamieszkania.

Aktualizacja luty 2021

Aktualizacja styczeń 2021

Zgodnie z ustaleniami Wielkiej Brytanii z UE 31 grudnia 2020 roku zakończył się okres przejściowy, w którym unijne prawa miały zastosowanie bez zmian na Wyspach Brytyjskich. Tym samym brexit stał się faktem. Ma to również wpływ na abonentów domen .eu w UK.

Domeny .eu używane przez firmy i osoby prywatne w Wielkiej Brytanii
1 stycznia 2021 roku zostały zawieszone do 31 marca 2021. W tym okresie można zaktualizować dane rejestracyjne domeny np. o obywatelstwo kraju UE lub siedzibę firmy na terytorium UE (dotyczy to przede wszystkim Polaków mieszkających na wyspach). O tych zmianach pisaliśmy w grudniu 2020 na naszym blogu:

Aktualizacja styczeń 2020

Porozumienie osiągnięte przez brytyjskich i unijnych polityków pozwoliło na uniknięcie tzw. „twardego Brexitu”. 1 lutego 2020 r Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, jednak wciąż będzie członkiem unijnego rynku. Na osiągnięcie m.in. porozumień handlowych będzie mieć 11-miesięczny okres przejściowy. Tyle samo czasu dał brytyjskim abonentom EURid (rejestr domen .eu) na uregulowanie spraw związanych z domenami. W tym czasie zasady dotyczące rejestracji i odnawiania domen .eu pozostają bez zmian.

Pierwsza aktualizacja po odroczeniu “twardego Brexitu” w marcu

Zapowiadany na 30 marca 2019 r. tzw. “twardy Brexit” nie doszedł do skutku, a termin wyjścia Wielkiej Brytanii z UE został przełożony na 31 października 2019 r, a potem 31 stycznia 2020 r. Unijni przedstawiciele przygotowali więc kolejne rozwiązanie, by uregulować sytuację brytyjskich abonentów domeny .eu. W porównaniu z poprzednimi wersjami ustaleń, zaproponowane zmiany są łagodniejsze dla obywateli państw UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków rezydujących w krajach unijnych. Wprowadzenie zmian zaplanowano na 19 października 2019 r.

Czym różni się obecne rozwiązanie od poprzednich?

Zaproponowane przez Komisję Europejską rozwiązanie przyniesie 2 zasadnicze zmiany: 

  1. Domeny .eu będą mogli rejestrować i odnawiać obywatele Unii Europejskiej bez względu na miejsce zamieszkania.
  2. Rejestracja i odnawianie domen będą dostępne dla osób fizycznych, które nie są obywatelami Unii Europejskiej, ale są rezydentami kraju członkowskiego. 

Sugerowane zmiany oznaczają, że obywatele Unii Europejskiej, w tym Polacy mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii nie stracą swoich praw do domen .eu, o ile zarejestrowali je jako osoby fizyczne. W przypadku firm i organizacji przepisy nie zmieniły się, więc 19 października 2019 r tacy abonenci stracą możliwość odnawiania i rejestrowania domen .eu.

Druga zmiana dotyczy Brytyjczyków, którzy mieszkają na terenie któregoś z państw członkowskich UE. Dzięki wprowadzonej aktualizacji przepisów będą oni mogli rejestrować i odnawiać nazwy w domenie .eu, ale jedynie jako osoby fizyczne. Adresy w domenie .eu zarejestrowane na firmy lub organizacje prowadzące działalność na terenie któregoś z krajów unijnych pozostają ważne i możliwe będzie ich odnawianie.

Czy mając firmę w Wielkiej Brytanii będzie można utrzymać nazwę w domenie .eu?

W świetle przepisów, które uchwaliła Komisja Europejska, nazwy w domenie .eu będą mogły odnawiać i rejestrować firmy zlokalizowane wyłącznie na terenie któregoś z państw członkowskich unii. W tej sytuacji, aby zachować nazwę w domenie .eu,  przedsiębiorstwo mające siedzibę w Wielkiej Brytanii, będzie musiało przedstawić dane adresowe na terenie któregoś z 27 krajów unijnych. Alternatywą będzie wykonanie cesji na obywatela Unii Europejskiej lub podmiot znajdujący się na terenie państwa członkowskiego. Cesja jest bezpłatna i można jej dokonać on-line. 

Zapisy dotyczące tej kwestii nie zmieniły się od poprzednich ustaleń między Komisją Europejską a reprezentantami Wielkiej Brytanii, jednak czekamy jeszcze na aktualne i oficjalne wytyczne EURidu – rejestru domen .eu.  Powstaną one po otrzymaniu oficjalnych dokumentów z Komisji Europejskiej, potwierdzających zmiany. 

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *