850.000 domen przeniesionych z RegisterFly do GoDaddy

https   blog.domeny.tv 850000 domen przeniesionych z registerfly do godaddy

W ubiegłym tygodniu uzgodniono warunki przeniesienia 850.000 domen globalnych, zarejestrowanych za pośrednictwem firmy RegisterFly do jednego z czołowych rejestratorów – GoDaddy. Transakcja ta dotyczy również wiele osób z terenu Polski, które wybrały tego rejestratora do utrzymania swoich domen. Jest to największa dotychczasowa transakcja przejęcia obsługi wszystkich domen danego rejestratora, zaakceptowana przez ICANN.

Problemy RegisterFly

Przypomnijmy, w lutym 2007 roku świat obiegła wiadomość o problemach finansowych oraz organizacyjnych firmy RegisterFly. Rejestrator ten działał przez wiele lat jako reseller firmy eNom (obecnie drugi pod względem ilości utrzymywanych domen rejestrator na świecie), w ciągu ostatniego roku zyskał również samodzielną akredytację ICANN. Domeny zarejestrowane przed zdobyciem tej akredytacji, były przenoszone przez RegisterFly przy okazji ich przedłużania przez obecnych właścicieli. RegisterFly był wielokrotnie oskarżany o naruszanie zawartych umów, jak też brak należytej obsługi klienta. Domeny były rejestrowane z użyciem nieprawidłowych danych, nie były przedłużane pomimo zapłaty w terminie lub uniemożliwiano zarządzanie nimi. Między innymi z tych powodów firma eNom wypowiedziała umowę z RegisterFly. W przypadku domen, których faktycznym rejestratorem był eNom, sytuacja była dużo prostsza. Wystarczyło, aby właściciel domeny wyraził wolę przeniesienia domen do innego resellera tej firmy, co było czynione automatycznie pod warunkiem poprawnego wpisu adresu e-mail w bazie WHOIS. W ten sposób udało nam się już odzyskać część domen dla naszych klientów.

RegisterFLy traci akredytację ICANN

Niedługo później, RegisterFly stracił akredytację ICANN na bezpośrednią rejestrację domen. Oznaczało to realnie koniec istnienia tego rejestratora. Pozostało jednak pytanie co uczynić z 850.000 domenami tak, aby ich właściciele ich nie utracili i mogli je opłacać na kolejne lata bez żadnych opóźnień. Długi okres jaki upłynął do faktycznego rozwiązania sytuacji był związany również z oczekiwaniem na wyrok sądu amerykańskiego, mającego potwierdzić odebranie akredytacji RegisterFly oraz zobowiązać firmę do przekazania danych osobywych klientów (szczególnie tych, którzy korzystali z mechanizmów ochrony prywatności w bazie WHOIS) w celu jednoznacznej identyfikacji, kto jest właścicielem danej domeny. Szczegóły kontraktu pomiędzy RegisterFly oraz GoDaddy nie zostały ujawnione, wiadomo jedynie ich nie jest to przejęcie całego biznesu a jedynie domen. Wszelkie roszczenia należy kierować dalej do firmy RegisterFly. Dotyczy to również wszelkich usług dodatkowych świadczonych przez tę firmę (jak np. hosting czy wydawanie certyfikatów SSL).

ICANN kr

ICANN był wielokrotnie krytykowany za brak należytej reakcji związanej z upadkiem RegisterFly i brak szybkich rozwiązań dla osób chcących odzyskać swoje domeny i przetransferować je do bardziej godnych zaufania rejestratorów. Miejmy nadzieję, iż ICANN wypracuje należyte procedury chroniące właścicieli domen w tego typu sytuacjach. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych mechanizmów skutecznie chroniących właścicieli domen w tego typu sytuacjach w przyszłości. Dlatego zachęcamy do wybierania rejestratorów o sprawdzonej i zweryfikowanej pozycji na rynku lub rejestratorów, którzy z takimi firmami współpracują.

Domeny, które były utrzymywane bezpośrednio przez RegisterFly, zostały automatycznie przetransferowane do GoDaddy. Proces ten nie wymagał autoryzacji właścicieli domen oraz został zachowany obecny okres wygaśnięcia domen. W ciągu najbliższego tygodnia GoDaddy będzie rozsyłać e-maile do właścicieli domen z informacjami, w jaki sposób mogą nimi zarządzać.

Jeśli posiadasz domeny, które były utrzymywane za pośrednictwem RegisterFly, sprawdź w bazie WHOIS, kto jest ich faktycznym rejestratorem. Jeśli domena została objęta przeniesieniem do GoDaddy, tutaj możesz się zarejestrować na stronie GoDaddy w celu zarządzania nimi. Jeśli jako rejestrator widnieje eNom, możesz się skontaktować z nami – z dużym prawdopodobieństwem będziemy w stanie Ci pomóc.

michal

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „850.000 domen przeniesionych z RegisterFly do GoDaddy

  1. porzeraczmuzguw

    Fajnie, tyle tylko, że Godaddy sucks! Jest to firma komunistyczna, rejestrując tam domenę trzeba się liczyć z tym, że to oni będą jej faktycznym właścicielem…mogą ją wyłączyć gdy nie spodoba im się treść naszej strony, uznają, że wysyłamy z domeny spam itp. itd. Ogólnie wyszukują różne rzeczy i blokują domeny, potem chcą $$$ za ich odblokowanie…
    Ciekawe ile Godaddy za to zapłacił? Na pewno sporo… bardziej oczywisty i lepszy dla klientów były transfer do enom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *