W 2021 roku wartość rynku e-commerce w Turcji wyniosła ponad 16 miliardów dolarów i plasuje to Turcję na 18 miejscu względem wszystkich rynków e-commerce na świecie. Do 2025 roku przewiduje się roczną stopę wzrostu na poziomie 15%.
Prawdopodobnie dlatego wiele podmiotów z Polski jest zainteresowanych podbiciem tego rynku. Pomóc w tym może liberalizacja zasad rejestracji domen w rozszerzeniu .com.tr. Zanim jednak opowiemy o szczegółach, sprawdźmy jak wygląda rynek e-commerce w Turcji.
Moda napędza e-commerce
Poszukując informacji o tureckim rynku e-commerce, uwagę zwraca niebywały wzrost sprzedaży na stronie vans.com.tr. W 2021 roku sklep osiągnął sprzedaż netto w wysokości około 11,9 miliona dolarów. Wzrost przychodów wyniósł 260% w porównaniu do zeszłego roku. Jednak największym sklepem w kategorii obuwia, który wyprzedził popularną markę Vans, jest sklep lcwaikiki.com. Jego sprzedaż w 2021 roku wyniosła 513,6 miliona dolarów, czyniąc go jednocześnie jednym z największym sklepów online w Turcji.
Moda jest segmentem, który odpowiada za 42% przychodów z handlu elektronicznego i stanowi największą kategorię tureckiego rynku e-commerce. Jeśli prowadzicie sklepy związane z modą, warto rozważyć wejście na rynek turecki. Analizy pokazują, że to pojedyncze marki radzą sobie dużo lepiej niż ogromne marketplace’y jak na przykład Zalando.
Rynek odbiorców
W Turcji mieszka obecnie około 84 milionów osób, z czego 72% osób to aktywni użytkownicy Internetu przekonywujący się powoli do zakupów w sieci. Daje to ponad 60 milionów osób chętnych robić zakupy online. Wydaje się sporo, prawda?
Jeśli nie działacie w modzie, to nic straconego. Warto poznać zwyczaje zakupowe Turków w sieci. Wbrew pozorom nie są one silnie powiązane z wieloletnią tradycją targowania się na bazarach. Jak zatem kupują Turcy?
Najczęściej płacą kartą kredytową, robiąc zakupy na urządzeniu mobilnym. Już 80% transakcji odbywa się za pomocą karty płatniczej Visa lub Mastercard. Inna popularna metoda płatności to BKM Express, czyli aplikacja dzięki której użytkownik może zapłacić w sieci. Aplikacja wspiera płatność kartami z największych tureckich banków. Umożliwia również wybranie płatności ratalnej, która jest równie popularna co płatność kartami kredytowymi.
Kanały sprzedaży w Turcji
Co przyciąga kupujących w sieci? Różnorodność wyboru, niskie ceny przy jednoczesnej oszczędności czasu, a także szybkość zrobienia zakupów. Co 4 użytkownik zainteresowany jest również produktami dostępnymi wyłącznie online.
Jak mówi Didem Sekerel Erdoğan, Dyrektor Zarządzający ds. Zaawansowanej Analityki w Turcji i Afryce na Bliskim Wschodzie:
„Turcja jest bardzo silna pod względem przebijania się w świecie zakupów online i nadal wykazuje oznaki dalszego wzrostu, dzieląc podobne cechy profilu, które zwykle obserwujemy na bardziej zagregowanych rynkach, takich jak jak Chiny i Korea. Jeśli chodzi o zakupy online na rynku FMCG (Fast Moving Consumer Goods), Turcja jest jeszcze silniejsza pod względem przebijania się i plasuje się w pierwszej piątce krajów na świecie”.
Nadchodzący lata będą dla tureckiego e-commerce czasem zwiększania się polityki omnichannel’owej, czyli wielokanałowej. Oznacza to, że marki muszą postawić na rozwinięcie wielu kanałów sprzedaży jednocześnie. Warto tutaj wspomnieć choćby o sprzedaży przez social media, o której pisaliśmy w tym artykule. Na co muszą uważać marki, wprowadzając sprzedaż omnichannelową na rynku tureckim?
- Nieograniczony koszyk. Wyzwaniem jest tutaj stworzenie bezpiecznego procesu zakupowego, który sprosta połączeniu różnych ścieżek sprzedażowych. Proces musi sprostać oczekiwaniom klientów, ale być jednocześnie opłacalny i bezpieczny pod względem technologicznym.
- Nastawienie na sprzedaż online. Prawie co druga osoba w Turcji, będąca jednocześnie aktywnym klientem online, wciąż odwiedza sklepy stacjonarne ze względu na możliwość porównania produktów na miejscu, jak i online. Szybsza obsługa, sprawne dostawy i wrażenia kupujących to kluczowe atrybuty, dzięki którym sprzedawcy mogą wyprzedzić konkurencję w sprzedaży w sieci.
- Walka o uwagę. Sprzedaż online pozwala na bardziej kluczowe dopasowanie grupy docelowej, spersonalizowane oferty i dynamiczne ustalanie cen. Już teraz mamy do czynienia z rozdrobnionym rynkiem, na którym codziennie pojawiają się nowi sprzedawcy i marki, co może stanowić wyzwanie w utrzymaniu lojalności.
- Zadbanie o dostępność. Klienci oczekują produktów dostępnych zarówno fizycznie, jak i online. Warto zaplanować kanał kompletacji zamówień i ich odbioru. W ten sposób znacznie poprawicie dystrybucję i sprzedaż, co przełoży się zwiększenie zysków.
- Ekscytacja jest kluczowym czynnikiem idealnego doświadczenia zakupowego. Zaskakujcie i zachwycajcie kupujących poprzez doskonałą obsługę klienta czy rozszerzenie oferty. Dzięki tym zabiegom zwiększycie lojalność i stworzycie przyjemne doświadczenie zakupowe. Rozważcie również zebranie odbiorców za pośrednictwem platform społecznościowych i interakcji opartych na lokalizacji, aby zachęcić do relacji z marką.
Wprowadzenie tych rozwiązań sprzedaży na rynku tureckim z pewnością wprowadzi Wasze sklepy na inny poziom. Jak zatem w prosty sposób wejść na rynek turecki? Najłatwiej z własną domeną.
Rejestracja domen tureckich bez restrykcji
Założenie sklepu internetowego pod własną domeną nigdy nie było prostsze niż ma to miejsce obecnie. W przypadku najpopularniejszego tureckiego rozszerzenia .com.tr rejestracja domen była możliwa wyłącznie przy spełnieniu dwóch warunków:
- Nazwa domeny musiała być zgodna z nazwą firmy lub zarejestrowanego znaku towarowego (kraj rejestracji dowolny).
- Dodatkowo należało udowodnić związki handlowe z Turcją przedstawiając kopie umów handlowych lub faktur, pokazujących regularną bądź istotną wartościowo wymianę.
Rejestr postanowił odstąpić od tych zasad i 14 września 2022 roku pozwoli na rejestrację domen bez żadnych restrykcji. Oznacza to, że jeśli zastanawialiście się nad rejestracją domen tureckich, ale nie byliście w stanie spełnić wymagań rejestru, teraz macie taką możliwość.
Zamiast czekać do 14 września 2022 roku, już teraz złóż zamówienie na rejestrację domeny w rozszerzeniu .com.tr. Zlecenie wysyłamy do rejestru już teraz, a rejestracja wszystkich zleconych nazw odbędzie się 14 września. W przypadku braku możliwości rejestracji nazwy domeny (np. wcześniejsza rejestracja danej nazwy przez inny podmiot) pobrana kwota podlega zwrotowi na saldo i będzie dostępny do wykorzystania na dowolne inne operacje. Kwota ta nie podlega zwrotowi w inny sposób.
Zachęcamy do składania zamówień – jak widzicie, Turcja jest wschodzącym rynkiem e-commerce, na którym jest jeszcze mnóstwo do zrobienia!
W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.
Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.