E-commerce w Turcji

1 2

W 2021 roku wartość rynku e-commerce w Turcji wyniosła ponad 16 miliardów dolarów i plasuje to Turcję na 18 miejscu względem wszystkich rynków e-commerce na świecie. Do 2025 roku przewiduje się roczną stopę wzrostu na poziomie 15%.

Prawdopodobnie dlatego wiele podmiotów z Polski jest zainteresowanych podbiciem tego rynku. Pomóc w tym może liberalizacja zasad rejestracji domen w rozszerzeniu .com.tr. Zanim jednak opowiemy o szczegółach, sprawdźmy jak wygląda rynek e-commerce w Turcji.

Moda napędza e-commerce

Poszukując informacji o tureckim rynku e-commerce, uwagę zwraca niebywały wzrost sprzedaży na stronie vans.com.tr. W 2021 roku sklep osiągnął sprzedaż netto w wysokości około 11,9 miliona dolarów. Wzrost przychodów wyniósł 260% w porównaniu do zeszłego roku. Jednak największym sklepem w kategorii obuwia, który wyprzedził popularną markę Vans, jest sklep lcwaikiki.com. Jego sprzedaż w 2021 roku wyniosła 513,6 miliona dolarów, czyniąc go jednocześnie jednym z największym sklepów online w Turcji.

Moda jest segmentem, który odpowiada za 42% przychodów z handlu elektronicznego i stanowi największą kategorię tureckiego rynku e-commerce. Jeśli prowadzicie sklepy związane z modą, warto rozważyć wejście na rynek turecki. Analizy pokazują, że to pojedyncze marki radzą sobie dużo lepiej niż ogromne marketplace’y jak na przykład Zalando.

Rynek odbiorców

W Turcji mieszka obecnie około 84 milionów osób, z czego 72% osób to aktywni użytkownicy Internetu przekonywujący się powoli do zakupów w sieci. Daje to ponad 60 milionów osób chętnych robić zakupy online. Wydaje się sporo, prawda?

Jeśli nie działacie w modzie, to nic straconego. Warto poznać zwyczaje zakupowe Turków w sieci. Wbrew pozorom nie są one silnie powiązane z wieloletnią tradycją targowania się na bazarach. Jak zatem kupują Turcy?

Najczęściej płacą kartą kredytową, robiąc zakupy na urządzeniu mobilnym. Już 80% transakcji odbywa się za pomocą karty płatniczej Visa lub Mastercard. Inna popularna metoda płatności to BKM Express, czyli aplikacja dzięki której użytkownik może zapłacić w sieci. Aplikacja wspiera płatność kartami z największych tureckich banków. Umożliwia również wybranie płatności ratalnej, która jest równie popularna co płatność kartami kredytowymi.

e-commerce w Turcji

Kanały sprzedaży w Turcji

Co przyciąga kupujących w sieci? Różnorodność wyboru, niskie ceny przy jednoczesnej oszczędności czasu, a także szybkość zrobienia zakupów. Co 4 użytkownik zainteresowany jest również produktami dostępnymi wyłącznie online.

Jak mówi Didem Sekerel Erdoğan, Dyrektor Zarządzający ds. Zaawansowanej Analityki w Turcji i Afryce na Bliskim Wschodzie:

„Turcja jest bardzo silna pod względem przebijania się w świecie zakupów online i nadal wykazuje oznaki dalszego wzrostu, dzieląc podobne cechy profilu, które zwykle obserwujemy na bardziej zagregowanych rynkach, takich jak jak Chiny i Korea. Jeśli chodzi o zakupy online na rynku FMCG (Fast Moving Consumer Goods), Turcja jest jeszcze silniejsza pod względem przebijania się i plasuje się w pierwszej piątce krajów na świecie”.

Nadchodzący lata będą dla tureckiego e-commerce czasem zwiększania się polityki omnichannel’owej, czyli wielokanałowej. Oznacza to, że marki muszą postawić na rozwinięcie wielu kanałów sprzedaży jednocześnie. Warto tutaj wspomnieć choćby o sprzedaży przez social media, o której pisaliśmy w tym artykule. Na co muszą uważać marki, wprowadzając sprzedaż omnichannelową na rynku tureckim?

  1. Nieograniczony koszyk. Wyzwaniem jest tutaj stworzenie bezpiecznego procesu zakupowego, który sprosta połączeniu różnych ścieżek sprzedażowych. Proces musi sprostać oczekiwaniom klientów, ale być jednocześnie opłacalny i bezpieczny pod względem technologicznym.
  2. Nastawienie na sprzedaż online. Prawie co druga osoba w Turcji, będąca jednocześnie aktywnym klientem online, wciąż odwiedza sklepy stacjonarne ze względu na możliwość porównania produktów na miejscu, jak i online. Szybsza obsługa, sprawne dostawy i wrażenia kupujących to kluczowe atrybuty, dzięki którym sprzedawcy mogą wyprzedzić konkurencję w sprzedaży w sieci.
  3. Walka o uwagę. Sprzedaż online pozwala na bardziej kluczowe dopasowanie grupy docelowej, spersonalizowane oferty i dynamiczne ustalanie cen. Już teraz mamy do czynienia z rozdrobnionym rynkiem, na którym codziennie pojawiają się nowi sprzedawcy i marki, co może stanowić wyzwanie w utrzymaniu lojalności.
  4. Zadbanie o dostępność. Klienci oczekują produktów dostępnych zarówno fizycznie, jak i online. Warto zaplanować kanał kompletacji zamówień i ich odbioru. W ten sposób znacznie poprawicie dystrybucję i sprzedaż, co przełoży się zwiększenie zysków.
  5. Ekscytacja jest kluczowym czynnikiem idealnego doświadczenia zakupowego. Zaskakujcie i zachwycajcie kupujących poprzez doskonałą obsługę klienta czy rozszerzenie oferty. Dzięki tym zabiegom zwiększycie lojalność i stworzycie przyjemne doświadczenie zakupowe. Rozważcie również zebranie odbiorców za pośrednictwem platform społecznościowych i interakcji opartych na lokalizacji, aby zachęcić do relacji z marką.

Wprowadzenie tych rozwiązań sprzedaży na rynku tureckim z pewnością wprowadzi Wasze sklepy na inny poziom. Jak zatem w prosty sposób wejść na rynek turecki? Najłatwiej z własną domeną.

Rejestracja domen tureckich bez restrykcji 

Założenie sklepu internetowego pod własną domeną nigdy nie było prostsze niż ma to miejsce obecnie. W przypadku najpopularniejszego tureckiego rozszerzenia .com.tr rejestracja domen była możliwa wyłącznie przy spełnieniu dwóch warunków:

  • Nazwa domeny musiała być zgodna z nazwą firmy lub zarejestrowanego znaku towarowego (kraj rejestracji dowolny).
  • Dodatkowo należało udowodnić związki handlowe z Turcją przedstawiając kopie umów handlowych lub faktur, pokazujących regularną bądź istotną wartościowo wymianę.

Rejestr postanowił odstąpić od tych zasad i 14 września 2022 roku pozwoli na rejestrację domen bez żadnych restrykcji. Oznacza to, że jeśli zastanawialiście się nad rejestracją domen tureckich, ale nie byliście w stanie spełnić wymagań rejestru, teraz macie taką możliwość.

Zamiast czekać do 14 września 2022 roku, już teraz złóż zamówienie na rejestrację domeny w rozszerzeniu .com.tr. Zlecenie wysyłamy do rejestru już teraz, a rejestracja wszystkich zleconych nazw odbędzie się 14 września. W przypadku braku możliwości rejestracji nazwy domeny (np. wcześniejsza rejestracja danej nazwy przez inny podmiot) pobrana kwota podlega zwrotowi na saldo i będzie dostępny do wykorzystania na dowolne inne operacje. Kwota ta nie podlega zwrotowi w inny sposób.

Zachęcamy do składania zamówień – jak widzicie, Turcja jest wschodzącym rynkiem e-commerce, na którym jest jeszcze mnóstwo do zrobienia!

magda

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Udostępnij artykuł

O Magdalena Pawlus

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie. Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *