Australia – idealne miejsce do życia… i prowadzenia biznesu – zarejestruj domenę Australii

australii

Idealne miejsce na ziemi znajduje się na jednym z pięciu kontynentów – w Australii. Pod względem wskaźnika rozwoju społecznego Australia jest na drugim miejscu, zaraz za Norwegią. Co ma wpływ na tak wysokie miejsce? Przede wszystkim: jakość życia, opieka zdrowotna, przeciętna długość życia oraz poziom wykształcenia.

Dlaczego przyglądamy się Australii? W marcu 2022 roku rejestr domen australijskich udostępnił nam domenę najwyższego poziomu – .au. W tym artykule podpowiemy Wam jak zarejestrować domenę .au i co jest wymagane do rejestracji. Prześledzimy także historię rozwoju tego rozszerzenia.

Australia zaprasza do rejestracji domeny

Domena .au została utworzona przez IANA (Internet Assigned Numbers Authority). Domena narodowa .au została pierwotnie przydzielona programiście na Uniwersytecie w Melbourne w 1986 roku. Robert Elz z Uniwersytetu w Melbourne stworzył oryginalne zasady dla domeny .au. Przez wiele lat dobrowolnie był odpowiedzialny za funkcjonowanie australijskiej domeny najwyższego poziomu. Podczas zarządzania Roberta Elza rejestracja domen .au niesamowicie wzrosła. Pod nazwą .au utworzono 11 domen drugiego poziomu, np.: com.au, edu.au, czy gov.au. Do 1996 roku popularność nazw najwyższego poziomu .au wzrosła na tyle, że Robert Elz przekazał zarządzanie uniwersytetowi.

W 1997 powstała organizacja: Australian Domain Name Administration, czyli ADNA. Niestety jednostka niezbyt dobrze radziła sobie z zarządzaniem. W ten sposób w 1999 r. utworzono auDA (.au Domain Administration Ltd –  rejestr domen .au). Organizacja w całości przejęła obowiązki Roberta Elza, w której on sam zresztą później pracował. W październiku 2000 roku Robert Elz przedłożył raport, z którego wynikało, że auDA spełniła cele niezbędne do uzyskania aprobaty rządu. Dzięki temu też Minister ds. Komunikacji, technologii informacyjnych i sztuki, formalnie zatwierdził auDA jako podmiot do administrowania domeną .au.

Domena .au jest jednym z rozszerzeń z największą liczbą zarejestrowanych nazw na świecie. W marcu 2011 roku było to ponad 2,3 miliona zarejestrowanych nazw, co stanowi wzrost o 600% w porównaniu z 2002 rokiem. Na koniec marca 2023 roku auDA, zarządzała ponad 4 milionami domen.

domena .au

Domena .au — domena najwyższego poziomu

Wszystko zmieniło się 24 marca 2022 roku, kiedy to auDA uruchomiła rejestrację domeny .au szerzej. Do tej pory domena .au nie była dostępna dla osób spoza Australii. Alternatywą dla podmiotów spoza Australii była domena .com.au. Rejestracja domen odbywała się również w rozszerzeniach:

 • .com.au,
 • .net.au,
 • .org.au,
 • .gov.au
 • czy.edu.au.

Warto wspomnieć, że dla osób spoza Australii rejestracja nazwy .com.au jest ograniczona restrykcjami. Rejestracja domen .com.au jest dostępna na rzecz firmy zarejestrowanej na terytorium Australii. Druga możliwość to rejestracja nazwy .com.au dla firmy zagranicznej, posiadającej zarejestrowany znak towarowy w Australii. Na szczęście w 2022 roku sytuacja na rynku domen australijskich nieco się zmieniła i pojawiła się alternatywa.

Po 24 marca 2022 roku domena .au trafiła do szerszej rejestracji. Od tamtej pory rejestracja nazwy jest możliwa dla:

 • obywateli Australii,
 • stałych mieszkańców posiadających wizę,
 • firm lub organizacji pozarządowych, zarejestrowanych w Australii,
 • zagranicznej firmy mającej zarejestrowany w Australii znak towarowy.

Siódma domena na świecie

Udostępnienie rejestracji nazwy domeny .au do szerszej publiki dało wiele możliwości. Wiele osób wybiera nazwę w .au ze względu na krótkie, dwuliterowe rozszerzenie. Samo .au wskazuje również na: „Jestem z Australii”. Z rejestracji domen au skorzystało wiele osób. W samym 2022 roku odnotowano ponad 700 tysięcy rejestracji nazw. Rekordowym miesiącem był wrzesień, w którym dokonano 327 685 rejestracji domen au. Dzięki temu domena .au stała się siódmą największą domeną narodową świata. W 2022 roku auDA obchodziła również 36 rocznicę istnienia domeny .au.

Domena .au-STRALII

Zachęcamy Was do rejestracji domen au, ze względu na możliwości, jakie daje ta domena:

 • Rejestracja nazw bezpośrednio w .au.
 • Zabezpieczenie swojej marki na międzynarodowym rynku.
 • Krótkie i nowe rozszerzenie.

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Udostępnij artykuł

O Magdalena Pawlus

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie. Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *