Rozwiązanie umowy NASK z 2be.pl – przenieś swoją domenę jak najszybciej

adweb
Minęły już 2 miesiące od awarii w 2be.pl (Grupa Adweb). Stron klientów nadal nie udało się odzyskać, poczta działa nieregularnie, a samo biuro firmy świeci pustkami. W dniu 28 kwietnia rejestr domen polskich NASK rozwiązał umowę akredytacyjną z tą firmą – dowiedz się, co musisz zrobić, jeśli utrzymywałeś domeny w tej firmie. Przypomnijmy, że 27 lutego 2016 r. strony internetowe i skrzynki obsługiwane przez 2be.pl przestały działać z powodu włamania na serwery Grupy Adweb. Pomimo wszczętego przez prokuraturę śledztwa, do tej pory nie udało się ustalić sprawcy. Wszystko wskazuje jednak na to, że był to ktoś z „wewnątrz”, kto po prostu dysponował hasłami dostępu. Jak podaje Hostingnews.pl, część klientów mających swoje strony na serwerach Adweb otrzymała swoje bazy danych sprzed awarii. Same strony jednak nadal nie funkcjonują, a ich właściciele liczą straty nawet w setkach tysięcy złotych. W jednej z ostatnich aktualizacji, Hostingnews.pl informuje również, że napływają informacje od firm hostingowych, które otrzymały od Grupy Adweb propozycję kupna bazy domen klientów Adweb. Może to być powodem, dla którego Grupa Adweb tak niechętnie wydaje swoim klientom kody authinfo.
Przykład maila, jakie zostały wysłane przez grupę Adweb. Źródło: hostingnews.pl

Przykład maila, jakie zostały wysłane przez grupę Adweb. Źródło: hostingnews.pl

Wszystkim osobom, które posiadają swoje domeny u nierzetelnych rejestratorów, zalecamy jak najszybsze przeniesienie obsługi domen do innego rejestratora. Warto również rozważyć migrację danych, takich jak strony internetowe czy poczta e-mail, na serwery tego samego usługodawcy, do którego będzie przenoszona domena. W dniu 28 kwietnia 2016 NASK wydał oficjalny komunikat: Informujemy, że NASK rozwiązał Porozumienie w sprawie współpracy dotyczącej obsługi nazw domen internetowych zawarte z Grupą Adweb Bartłomiej Juszczyk w trybie natychmiastowym, z powodu naruszenia zobowiązań wynikających z Porozumienia.

Problem z uzyskaniem kodu authinfo?

Jeżeli masz problem z uzyskaniem kodu authinfo dla domeny z końcówką .pl od rejestratora, to musisz wiedzieć, iż NASK, rejestr domen polskich, przygotował awaryjną procedurę na tę okoliczność.

NASK rozwiązał umowę z rejestratorem

Ten przypadek dotyczy wszystkich klientów, którzy obsługiwali swoje domeny w firmie 2BE (Grupą Adweb Bartłomiej Juszczyk). Jako abonent otrzymasz od NASK e-mail z informacją, że umowa akredytacyjna z rejestratorem została rozwiązana, zaś obsługę domeny przejął bezpośrednio NASK. Jedyną operację jaką możesz zlecić w NASK, to transfer domeny. Transfer domeny zleć zgodnie z procedurą dla domen obsługiwanych przez NASK. Wypełnij formularz transferu NASK, podając pełne dane abonenta oraz wybierając MSERWIS jako Partnera. Wygenerowany formularz podpisz i prześlij do NASK. Forma skanu wysłana na adres e-mail transfer@dns.pl będzie wystarczająca. Jeśli dane we wniosku są poprawne, NASK wyda kod i prześle go bezpośrednio do nas. Transfer zostanie rozpoczęty automatycznie.

Rejestrator ma nadal umowę z NASK

Pamiętaj, iż musisz najpierw zwrócić się do obecnego rejestratora o wydanie kodu. Rejestrator ten ma prawo do przeprowadzenia procedury wydania kodu authinfo, np. z weryfikacją danych wnioskującego. Dopiero jeśli uzyskasz uzasadnioną odmowę wydania kodu (np. przesłałeś wszystkie wymagane dokumenty, jednak rejestrator nadal odmawia) lub nie dostałeś żadnej odpowiedzi w rozsądnym czasie (np. do tygodnia), wtedy możesz zgłosić sie bezpośrednio do NASK. Pobierz szczegóły awaryjnej procedury NASK, w ramach której NASK udostępnia kod authinfo. Prosimy zwrócić uwagę, aby do pisma dołączyć szczegóły korespondencji prowadzonej z rejestratorem, aby wykazać, iż zwróciłeś się z takowym wnioskiem. Ponadto upewnij się, że pismo do NASK jest podpisane przez właściwą osobę upoważnioną do reprezentacji abonenta. Specjaliści Domeny.tv chętnie pomogą w przygotowaniu wniosku oraz jak najszybszym przeprowadzeniu transferu domeny i ponownej aktywacji usług, jak również w kontakcie z NASK. Masz już kod authinfo? Świetnie. Zobacz jak przenieść domenę .pl do serwisu Domeny.tv.
Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *