Bezpieczne domeny dla banków?

Bezpieczne domeny dla banków

Tworzenie i wykorzystanie odpowiednio spreparowanych stron internetowych podobnych do bankowych serwisów transakcyjnych w celu zbierania haseł oraz danych osobowych nieświadomych niczego klientów banków stanowi coraz większy odsetek przestępstw internetowych. Banki nieustannie uświadamiają swoich klientów o konieczności sprawdzenia poprawności adresu z jakim się łączą, zweryfikowania certyfikatu banku oraz zapewniają o tym, iż nigdy w korespondencji e-mail nie proszą o podanie jakichkolwiek danych osobowych ani haseł. Nie zawsze jednak użytkownik jest w stanie stwierdzić czy dana strona internetowa rzeczywiście należy do zaufanej instytucji.

Domena .safe i .bank pomoże bankom

Obecnie czynione są starania wprowadzenia odpowiednich zabezpieczeń lub innych rozwiązań, aby wyeliminować to zjawisko. O jednej z takich propozycji możemy przeczytać poniżej.

Firma F-Secure twierdzi, że gdyby organizacja ICANN wprowadziła domenę .safe lub .bank, z której korzystałyby tylko zarejestrowane instytucje finansowe, dostawcy zabezpieczeń dysponowaliby znacznie lepszym zbiorem założeń, na podstawie których filtrowaliby wiadomości e-mail i ruch WWW. – Choć domena .safe nie zapobiegnie phishingowi, to pomoże bankom i dostawcom zabezpieczeń w ochronie klientów – uważa Mikko Hyppönen, dyrektor ds. badań w F-Secure. – Banki muszą przejąć część odpowiedzialności za ochronę klientów, a posiadania nazwy domeny takiej jak .safe zapewni klientom większą pewność podczas korzystania z usług online. Hyppönen przyznaje, że banki będą musiały zapłacić więcej za bezpieczną nazwę domeny, ale zmniejszyłoby to liczbę witryn phishingowych, które zwodzą wielu klientów i pozbawiają ich pieniędzy. Jak podaje APACS, brytyjskie zrzeszenie instytucji obsługujących płatności, cyberprzestępcy są coraz bardziej aktywni. Z porównania tylko pierwszego półrocza 2005 i tego samego okresu 2006 roku wynika, że liczba oszustw online wzrosła o 55 procent.


Źródło: Dziennik Internautów

Wprowadzenie nowej domeny globalnej nie będzie jednak rozwiązaniem ostatecznym. Przyjęcie się nowych adresów w świadomości klientów byłoby procesem długotrwałym, zaś sama procedura przyznawania adresów byłaby skomplikowana. Banki działające pod jedną nazwą w różnych krajach prawdopodobnie zmuszone byłyby do wprowadzenia jednolitego systemu, co może wiązać się z ogromnymi kosztami. Nawet więc jeśli taka propozycja spotka się z dobrym przyjęciem, nie należy się spodziewać iż na nasze konta będziemy się wkrótce logować spod innych adresów.

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.