Brexit namiesza w kwestii domen w Europie

brexit domeny wplyw

Politycy w Wielkiej Brytanii, podejmując decyzję o rozpoczęciu procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, na pewno nie zdawali sobie sprawy ze wszystkich konsekwencji tego ruchu. Jednym z nich może być utrata domen .eu przez wszystkich abonentów z adresem zamieszkania lub siedziby w Wielkiej Brytanii. Czytaj dalej i dowiedz się, co grozi w takim przypadku.

Komisja Europejska opublikowała na swojej stronie internetowej informację dla zainteresowanych. Jej przesłanie jest jednoznaczne. Z dniem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czyli najprawdopodobniej z dniem 30 marca 2019 roku, abonenci domen .eu z terytorium Wielkiej Brytanii, stracą swoje prawa, a w konsekwencji domeny.

Domena .eu została powołana do życia na podstawie regulacji nr 733/2002 Parlamentu Europejskiego i rozporządzenia Komisji Europejskiej regulacji komisji 874/2004. Na ich podstawie powołano do życia rejestr EURid z siedzibą w Belgii, który otrzymał prawa do zarządzania końcówką .eu.

W aktach tych zapisano warunki rejestracji nazw w domenie .eu. Prawo do rejestracji jest ograniczone wyłącznie do podmiotów i osób fizycznych z siedzibą lub adresem zamieszkania w kraju należącym do Unii Europejskiej.

Organizacja liczy obecnie 28 krajów. W w 2013 roku prawa członkowskie, a więc też prawa do rejestracji nazw .eu, nabyła Chorwacja. Podmioty z tego kraju chętnie zaczęły korzystać z tej możliwości.

Zwracamy uwagę, że kraje takie jak Szwajcaria czy Norwegia, nie mają prawa do rejestracji domen .eu, gdyż nie należą one do Unii Europejskiej.

Co jednak się dzieje, gdy kraj występuje z UE? Komisja Europejska stwierdza jednoznacznie. Z dniem Brexitu, rejestratorzy będą odmawiać zarówno rejestracji nowych nazw, jak i odnawiania dotychczasowych wszystkim abonentem z terytorium Wielkiej Brytanii.

Co więcej, rejestr EURid będzie miał prawo wypowiedzieć umowę rejestracyjną abonentom dotychczasowych nazw! Mowa tu o ponad 300 tysięcy adresów.

Mam siedzibę w Wielkiej Brytanii i domenę .eu – co robić?

Rynek domen w Wielkiej Brytanii a Brexit

Dla abonentów nazw domen .eu z Wielkiej Brytanii mamy kilka rad.

Po pierwsze, na dzień dzisiejszy nie jest ustalona ani faktyczna data Brexitu, ani to, czy rejestr domen .eu faktycznie będzie wypowiadał umowy. Unia Europejska w drodze negocjacji może zmienić regulacje ich dotyczące. Może się więc okazać, że nic się nie zmieni, lub że przynajmniej dotychczasowi abonenci zachowają swoje adresy (wówczas warto je przedłużyć na maksymalną ilość lat do przodu).

Po drugie, zmiana danych dla istniejących nazw domen .eu jest prosta. Dysponujesz adresem w Polsce lub innym kraju UE? Łatwo więc to zmienisz.

Po trzecie, pojawi się zapewne możliwość skorzystania z usługi trustee, czyli zapewnienia wymaganego adresu przez rejestratora. Taką opcję już oferujemy dla niektórych domen, które wymagają lokalnego adresu. Warto zauważyć, że domeny .uk już teraz wymagają adresu na terenie Wielkiej Brytanii i jest on przez nas zapewniany dla wszystkich rejestracji. Podobnie może więc to wkrótce wyglądać dla domen .eu.

Po czwarte, domena .eu od wielu lat jest krytykowana za zamkniętą politykę rejestracyjną. Przecież na rynku europejskim działa też wiele firm z krajów niebędących członkami UE, jak np. Szwajcaria. Być może więc katalog  uprawnionych krajów się poszerzy, a razem z tym Wielka Brytania zachowa prawo do korzystania z domen .eu nawet po wyjściu z Unii, jednak będzie wymagało to zmiany prawa europejskiego.

Podsumowując, na chwilę obecną nadal zdecydowanie warto rejestrować zarówno domeny .eu, jak i domeny narodowe Wielkiej Brytanii. I to niezależnie czy działamy z Polski, czy UK. O wszelkich zmianach będziemy informować w naszym newsletterze oraz na tym blogu.

Skorzystaj z okazji i zabezpiecz markę w Europie i Wielkiej Brytanii

Brexit - jak się zmieni rynek domen w Wielkiej Brytanii

Zapraszamy do skorzystania z naszych aktualnych promocji.

Rejestracja domeny .eu w opcji z góry na 10 lat z 90% zniżką. Tylko do najbliższego piątku, 13 kwietnia 2018 roku – płacisz tylko 45,79 zł netto (56,32 zł brutto, z VAT) za całe dziesięć lat. Taka promocja nie powtórzy się na pewno prędko.

Rejestracja domen w Wielkiej Brytanii – .uk, .co.uk oraz .me.uk aż o 75% taniej. Ta promocja trwa dłużej – przez cały kwiecień oraz maj 2018. Promocją objęte są rejestracje na okres 1 roku, a inwestycja związana z rejestracją to 12,25 zł netto (15,07 zł brutto, z VAT). To niepowtarzalna okazja, aby zabezpieczyć swoją markę na rynku brytyjskim.

Obydwie promocje dostępne są również dla naszych klientów hurtowych, bez ograniczeń ilościowych. Ważne – wpłata musi do nas dotrzeć do ostatniego dnia trwania promocji. Zamówienia, dla których wpłata wpłynie po zakończeniu promocji, będziemy zmuszeni anulować.

michal

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *