Ciekawe losy domeny .tv + informacja dla abonentów domeny

tuvalu

Tuvalu to malutkie państewko składające się kilku wysp rozsianych po Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji. W ich skład wchodzi 9 atoli tworzących archipelag Wysp Lagunowych o powierzchni lądowej 26 km², sytuując to państwo wśród pięciu najmniejszych względem powierzchni. Jest też jednym z najrzadziej odwiedzanych krajów na świecie. Za sytuację tą odpowiada niekorzystne (z dala od kontynentalnej Australii) położenie oraz jedno połączenie lotnicze obsługiwane przez jednego przewodnika – Fiji Airways – w iście monopolistycznej cenie.

Terytorium Tuvalu zamieszkuje obecnie ok. 10 tys. mieszkańców jednak ich liczba stale się zmniejsza. W ciągu ostatnich 15 lat populacja tego państwa skurczyła się o ponad 20%.

Zmiany klimatyczne to niebezpieczeństwo, które zagraża istnieniu Tuvalu

– oświadczył w maju tego roku premier Enele Sosene Sopoaga. Odniósł się tym samym do Donalda Trumpa, aby nie odstępował od porozumienia paryskiego. Wskutek zmian klimatycznych do 2050 roku kraj ten może zniknąć z powierzchni ziemi.

Historia domeny .tv

Mimo, iż sytuacja państwa w perspektywie kilkudziesięciu lat wydaje się daleka od zadowalającej Tuvalu dysponuje zasobem dzięki, któremu może istnieć nawet pod wodami Pacyfiku. Jest nią domena .tv pełniąca jednocześnie funkcje kodu narodowego, którego krajowe rozszerzenie rozchwytywane jest na całym świecie, głównie przez firmy działające w obszarze mediów i telewizji.

Złoty interes na tej domenie wyczuła już w 1999 r. spółka DotTV, która wypłaciła państwu 50 mln dolarów za udzielanie innym prawa do wykorzystywania domeny przez 12 lat (stanowiło to wówczas połowę rocznego PKB państwa Tuvalu. Dzięki części pieniędzy zarobionymi na tej umowie Tuvalu w końcu mogło sobie pozwolić na opłatę 100 000 dolarów, które musiało zapłacić aby stać się członkiem ONZ.

W 2001 r. Verisign, duży gracz na rynku domen internetowych, operator końcówek .net oraz .com nabył prawa do obsługi domeny .tv i zarządza nią do dzisiaj. W 2012 r. przedsiębiorstwo przedłużyło umowę z rządem Tuvalu o zarządzanie rejestrem .tv do końca 2021 roku. Szczegóły tej umowy znają jedynie strony porozumienia, wiadomo jednak że do budżetu Tuvalu trafia kwota nie niższa niż szóstą część wartości rocznego PKB.

Aby rozwiać ewentualne obawy naszych czytelników, chcielibyśmy przypomnieć, że tej pory każda zmiana umowy pozostawała niezauważalna dla wszystkich abonentów domeny .tv. Nawet po hipotetycznym wygaśnięciu prawa do obsługi domeny .tv przez Verisign w 2022 roku – jej obsługa będzie kontynuowana przez przez inny podmiot.

Niejasna przyszłość domeny .tv?

Niektórzy nabywcy zastanawiają się co stanie się z domeną .tv kiedy państwo przestanie istnieć?

Rzecznik Verisign, odpowiada, że nawet po ustaniu państwowości domena istnieje nadal. Jako przykład podaje domenę .su, czyli Związku Radzieckiego. Poza tym jak podkreśla: Tuvalu niekoniecznie przestanie istnieć. Prawo morza stanowi, że państwo pozostaje państwem, nawet pod wodą.

Tu dochodzimy do miejsca, w którym możliwym scenariuszem staje się wymyślony przez Neala Stephensona (autora książek science-fiction) termin “wirtualnego narodu”. Wszystko wskazuje, że mimo zalania terytorium Tuvalu, przetrwa za to rząd, jego ludność, diaspora oraz jego wirtualne “terytorium” w Internecie – domena .tv.

A jaki los czeka mieszkańców tego państwa? Cóż władze Tuvalu zwróciły się do dwóch największych potęg południowego Pacyfiku – Australii i Nowej Zelandii, o pomoc w przesiedleniu do tych państw wszystkich mieszkańców wysp.

Również w naszym serwisie szykują się zmiany w związku z domeną .tv, na szczęście nie, aż tak drastyczne jak wymienione powyżej…

Podwyżka cen domen .tv od września 2017

Ceny domen .tv nigdy nie należały do najniższych. Wystarczy porównać ich cenę z popularną końcówką .com. Wynikało to przede wszystkim z polityki cenowej jaką prowadził rejestr od momentu, kiedy zaczął obsługiwać domenę. Światowy trend jest jednak taki, że domeny globalne drożeją, a podwyżka cen domen.tv jest pierwszą jaką od początku istnienia narzucił rejestr.

Ze względu na podwyżki cen hurtowych rejestru, również i my jesteśmy zmuszeni podnieść obecnie obowiązujące ceny. Poniżej można się zapoznać z cennikiem obowiązującym od 1.09.2017.

Rejestracja: Cena do 31.08.2017: 97,00 zł (netto)    Cena po 1.09: 99 zł (netto)
Odnowienie: Cena do 31.08.2017: 97,00 zł (netto)   Cena po 1.09: 119 zł (netto)

Jak widać na powyższych przykładach ceny po podwyżce zbliżone są do tych, które obowiązywać będą jeszcze do końca sierpnia. To dlatego, że w domeny.tv dokładamy wszelkich starań aby nasze ceny były zawsze konkurencyjne.

Zmianie ulegną również ceny w naszym cenniku hurtowym dostępnym pod tym adresem.

Rejestracja: bez zniżek (jest wyceniona najniżej jak to możliwe)
Odnowienie: od 109 zł (netto).

Źródła:

http://www.tuvaluislands.com/
http://www.chip.pl/2012/08/poznaj-kraj-ktorego-najwiekszym-skarbem-jest-domena-internetowa/
http://www.parkiet.com/artykul/1386758.html
http://www.news.com.au/technology/the-island-nation-of-tuvalu-is-being-kept-afloat-by-its-domain-name/news-story/9af6c78e14c071013ddd7fa9ac64aa7f
http://www.independent.co.uk/news/world/australasia/internet-domain-riches-fail-to-arrive-in-tuvalu-2029221.html
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/tuvalu-premier-prosi-trumpa-o-wypelnienie-porozumienia-paryskiego,739416.html
https://usatoday30.usatoday.com/money/industries/technology/maney/2004-04-27-tuvalu_x.htm
https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1014473/000101447317000004/R19.htm

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *