Czy nowe domeny pomogą wypozycjonować stronę WWW w Google?

google search

Od jakiegoś czasu informujemy Was na bieżąco o pojawiających się na rynku nowych domenach takich jak .ninja, .marketing czy .video, dzięki którym możecie spersonalizować nazwę Waszej strony internetowej, wyróżnić się spośród konkurencji i oszczędzić dużo czasu, który spędzilibyście na szukaniu dostępnej domeny .com. Ale czy to już wszystkie zalety korzystania z nowych domen? A co z obecnością naszej strony w wynikach wyszukiwania Google? Czy będzie się ona wyświetlała wyżej niż pozostałe ? O tym w dzisiejszym poście.

W opublikowanym przez European Domain Centre artykule przytoczone zostały badania przeprowadzone właśnie w celu ustalenia czy nowe domeny pomogą wypozycjonować stronę w wynikach wyszukiwania Google. Badania zostały przeprowadzone na niewielkiej liczbie stron, więc trzeba do nich podejść z lekkim dystansem. Wstępnie potwierdzają one jednak, że nowa domena może pozytywnie wpływać na SEO.

Reakcja Google

Wyniki te są o tyle zaskakujące, że w Internecie pojawiła się wypowiedź słynnego inżyniera Google, Matta Cuttsa, o tym, że Google nie będzie w żaden sposób faworyzował nowych domen, i że nie mają one żadnego wpływu na pozycję w wynikach wyszukiwania. Ale bardzo możliwe, że Google nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Celem firmy jest przecież wyświetlenie rezultatów najlepiej odpowiadających wpisanym słowom kluczowym. Jeśli zatem szukacie piekarni w Berlinie to logiczne wydaje się wyświetlenie najpierw strony z rozszerzeniem .berlin niż .de, prawda?

Ale wróćmy na razie do wspomnianych badań.

Searchmetrics

Niemieccy specjaliści od SEO, Searchmetrics, opublikowali wyniki badania, w którym porównywali jak w wynikach wyszukiwania poradziły sobie strony z rozszerzeniami .berlin, .de oraz .com. Wyniki pokazały, że strony posiadające domenę .berlin pojawiały się w Google średnio o 1,18 miejsc wyżej niż pozostałe domeny.

Total Websites

Total Websites, agencja SEO z Houston, przeprowadziła analizę pod nieco innym kątem. Sprawdzili oni czy nowe domeny mają wyższą pozycję niż domeny EDM (ang. Exact Match Domains – nazwy domen dopasowanych do zapytania). Wyniki testów przeprowadzonych na 20 nowych domenach wykazały, że osiągnęły one lepsze wyniki niż .com, co widać na poniższym przykładzie:

Nowe domeny w Google

Google AdWords

Warto przytoczyć jeszcze eksperyment z wykorzystaniem Google Adwords przeprowadzony przez agencję Globerunner. Agencja stworzyła dwie identyczne reklamy, które różniły się jedynie wyświetlanym adresem URL: jeden zawierał tradycyjną domenę .com (www.3caratdiamonds.com), a drugi nową domenę .diamonds (www.3carat.diamonds). Testy pokazały, że obie reklamy przyciągnęły podobną liczbę internautów.

Jaki z tego wniosek ?

Żeby znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania Google musimy przede wszystkim zadbać o jakość i zawartość naszej strony. Korzystanie z nowych domen, może, w połączeniu z innymi taktykami SEO, pomóc nam lepiej wypozycjonować stronę, ale nie róbmy sobie nadziei, że sam fakt posiadania nowej domeny rozwiąże nasze problemy z SEO. Przypominamy też, że opisane wyżej badania zostały przeprowadzone na zbyt małej liczbie stron, żeby wyciągać ostateczne wnioski.

Czekamy z niecierpliwością na kolejne analizy dotyczące pozycjonowania nowych domen w Google, a w między czasie zapraszamy Was do dzielenia się spostrzeżeniami – macie jakieś pozytywne lub negatywne doświadczenia związane z nowymi domenami? Chcielibyście przestrzec innych internautów lub coś im poradzić? Czekamy na Wasze komentarze!

Źródła danych:

http://blog.europeandomaincentre.com

http://domainnamewire.com

http://globerunner.com/com-vs-new-gtld/

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *