Dobra nazwa domeny – pierwszy krok do biznesu w sieci

dobra nazwa domeny

Domeny.tv w podcaście „Złapani w sieć”

Podcast dla e-biznesu „Złapani w sieć” jest tworzony przy wsparciu marek Domeny.tv i MSERWIS. W podcaście nie mogło zabraknąć niezmiernie ważnych treści dotyczących marki i jej rejestracji, kreowania nazwy oraz wyboru nazwy i rozszerzenia domeny. Do współpracy zaprosiliśmy ekspertów, którzy podzielili się ze społecznością słuchaczy podcastu swoim unikalnym i wieloletnim doświadczeniem.

Proces tworzenia nazwy

Wybór efektywnej biznesowo domeny, poprzedza proces tworzenia nazwy. Szczegóły swojego autorskiego podejścia do kreowania nazwy zdradził nam Konrad Gurdak (CEO specjalistycznej agencji namingowej Syllabuzz.pl w rozmowie „Złapanych” i ebooku będącego dodatkiem do 14 odcinka.

Konrad o namingu pisał również na blogu Domeny.tv:

Wybierasz nazwę? Pomyśl o rejestracji znaku towarowego

W procesie wyboru atrakcyjnej nazwy domeny, zwróć uwagę na korzyści biznesowe, płynące z rejestracji znaku towarowego. Dotyczą one ochrony nazwy lub/i znaku graficznego oraz konkretnej wartości jaką ma zarejestrowana marka, obecna na rynku dłuższy czas i dobrze rozpoznawalna przez klientów.

Najlepiej połączyć rejestrację domeny z rejestracją znaku towarowego.

Jeżeli zarejestrujesz domenę bez rejestracji znaku towarowego, musisz brać pod uwagę prawdopodobieństwo zgłoszenia sporu domenowego przez podmiot, który ma zarejestrowane prawo do nazwy.

Warto sprawdzić, czy dana nazwa nie jest zarejestrowana w polskim Urzędzie Patentowym RP lub Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej EUIPO.  Szczegóły wyjaśnia, prawnik rzecznik patentowy, Mikołaj Lech w artykule na naszym blogu:

Jak podejść do wyboru nazwy domenowej w związku z marką

Jeżeli chodzi o wybór nazwy domeny pamiętaj, że krótsza nazwa jest łatwiejsza do zapamiętania. Łatwiej przeniesiesz uwagę potencjalnego klienta z reklamy na pojazdach, szyldach czy bilbordach do internetu.

Możesz wybrać nazwę abstrakcyjną lub generyczną która wskazuje bezpośrednio na produkt lub usługę. (np. windykacja.pl).

Nawet jeśli masz jedną markę to zarejestrowanie jednej domeny, może być niewystarczające, musisz wziąć pod uwagę jakie są kluczowe końcówki dla rynku na którym działasz. Przykładowo:

  • .pl – rynek polski
  • .com – rynek globalny
  • .de – rynek niemiecki
  • .eu – rynek Unii Europejskiej
  • .tv – nagrania video

Jest dużo atrakcyjnych rozszerzeń wśród tzw. nowych domen np. .guru, .media .marketing, a każde z nich może przyciągnąć uwagę.

Jeżeli w nazwie występują polskie znaki, koniecznie zarejestruj dodatkowo domenę IDN i ustaw przekierowanie na swoją podstawową domenę.

Wszystko co musisz wiedzieć o domenach IDN znajdziesz w artykule na naszym blogu:

 

Podsumowanie

Jeżeli dalej zastanawiasz się jaką domenę i rozszerzenie wybrać, pomoże Ci nasz „Domenowy niezbędnik” – pobierzesz go na stronie: https://www.domeny.tv/newsletter/

Posłuchaj również koniecznie odcinka z Michałem Spławskim „Domena – pierwszy krok do biznesu w sieci”.

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

3 myśli nt. „Dobra nazwa domeny – pierwszy krok do biznesu w sieci

  1. Patryk

    Najprościej…nazwa firmy. Problem pojawia się, jeśli nazwa firmy nie jest zbyt rozpoznawalna. Dobrym pomysłem jest połączenie nazwy produktu/usługi z lokalizacją….fryzjer-poznan.pl brzmi nieźle 🙂 I przyciąga…

  2. Pingback: Adres URL – co to jest i z czego składa się adres internetowy?

  3. Pingback: Domena internetowa - rynek wtórny czy pierwotny? Za i przeciw - Blog Domeny.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *