Domena .gay dostępna w prerejestracji

flaga

20 maja 2020 r. zostanie uruchomiona publiczna rejestracja nazw w domenie .gay. To drugie po .lgbt rozszerzenie domenowe skierowane do mniejszości seksualnych. Ideą, która przyświeca rejestrowi domeny, jest wzmocnienie widoczności i solidarności w tej grupie. Jako “flagę”, pod którą chcą zjednoczyć społeczność, wybrali krótki i rozpoznawalny termin “gay”.

Prerejestracja nazw w domenie jest już dostępna ma stronie https://www.domeny.tv/domeny/gay.

W artykule pojawia się skrót LGBTIQ. Oznacza on reprezentantów mniejszości seksualnych: lesbijki (Lesbian), gejów (Gay), osoby biseksualne (Bisexual), osoby transpłciowe (Transgender), osoby interpłciowe (Intersex), osoby nieheteroseksualne (Queer). 

Dlaczego warto zarejestrować domenę z rozszerzeniem .gay?

Krótkie rozszerzenie pozwalające na łatwą identyfikację

Domena .gay pozwala jednoznacznie określić, kto jest adresatem lub grupą docelową strony internetowej. Nazwa w tej domenie będzie odpowiednia zarówno dla organizacji działających na rzecz mniejszości seksualnych, jak i firm oferujących usługi lub produkty przeznaczone dla tej grupy.  

Grupa docelowa angażuje się w aktywność internetową

Internet jest jedną z przestrzeni, gdzie przedstawiciele mniejszości seksualnych są bardzo aktywni. Warto wykorzystać ten fakt i wzmocnić zaangażowanie użytkowników, dzięki użyciu rozszerzenia adresowanego do tej grupy

Część przychodów rejestr przeznacza na dofinansowanie organizacji LGBTIQ

67% przychodu z opłat za domeny rejestr przeznaczy na rzecz fundacji wspierającej społeczność LGBTIQ. Organizacja ma działać niezależnie od rejestru i ma nią kierować zarząd złożony z przedstawicieli wszystkich mniejszości seksualnych. 

W domenie .gay nie można umieszczać treści obrażających mniejszości

Domena .gay ma być bezpieczną przestrzenią dla społeczności LGBTIQ. Rejestr chce osiągnąć to m.in. przez zakaz wykorzystywania nazw domenowych do szerzenia mowy nienawiści i podburzania przeciw mniejszościom seksualnym. Oznacza to, że w domenie .gay nie można umieszczać treści nawołujących do przemocy, obrażać i atakować innych. Rejestrując nazwę musisz zaakceptować te warunki. 

Do czego wykorzystać domenę .gay?

Platformy społecznościowe w domenie .gay 

Ideę niemal każdego funkcjonującego portalu społecznościowego można przenieść na platformę stworzoną specjalnie dla reprezentantów mniejszości seksualnych. Może to być drugi Facebook, serwis randkowy, witryna z oznaczonymi lokalami i miejscami gay-friendly lub łączące wszystkie te funkcjonalności forum dyskusyjne. Umieszczenie ich w domenie .gay pozwoli na natychmiastową identyfikację potencjalnych zainteresowanych. 

Domena .gay jako części witryny skierowanej do społeczności LGBTIQ

Na stronie w domenie .gay możesz zbudować część serwisu firmowego skierowanego do mniejszości seksualnych. Opublikuj na niej politykę antydyskryminacyjną firmy i pokaż, jakie działania podejmujecie, żeby nikogo nie wykluczać. Jeśli angażujecie się w działalność przeciw homofobii, strona w domenie .gay będzie idealnym miejscem na zorganizowanie akcji poparcia dla mniejszości seksualnych.

Na stronie w domenie .gay możesz także zaprezentować produkty przeznaczone dla mniejszości seksualnych lub towary nawiązujące do ruchu (np. z motywem tęczy).

Nazwy wyłączone z powszechnej rejestracji 

Przedstawiciele rejestru zdecydowali, że pewne nazwy w domenie będą wyłączone z powszechnej rejestracji. Zostały one uznane za “własność społeczności” i rejestrowi zależy, żeby były odpowiednio zarządzane. Są to słowa kluczowe związane z mniejszościami seksualnymi oraz niektóre ogólne wyrazy. 

Nazwy wyłączone z rejestracji:

 • Community.gay,
 • Travel.gay,
 • Legal.gay,
 • Sports.gay,
 • HIV.gay,
 • Bar.gay,
 • Hotel.gay,
 • Lesbian.gay,
 • Trans.gay,
 • Bisexual.gay,
 • Rights.gay,
 • Restaurant.gay.

Rejestr planuje stworzyć we wskazanych nazwach portale, które będą swoistymi węzłami kierującymi użytkowników do innych wartościowych stron z ofertą produktów, usług i miejsc przyjaznych mniejszościom seksualnym.  

Prerejestracja domen .gay

Prerejestracja nazw w domenie jest już dostępna. Usługa prerejestracji pozwoli Ci na zajęcie miejsca w kolejce i priorytetowe wysłanie zlecenia w dniu uruchomienia publicznej rejestracji.

Szczegółowe zasady prerejestracji:

 • Dodanie domeny do prerejestracji wiąże się z pobraniem opłaty z salda w wysokości ceny rejestracji danej domeny pomnożonej przez ilość lat rejestracji,
 • zamówienie wprowadzimy do min. dwóch współpracujących z nami rejestratorów globalnych w celu zwiększenia szansy na zdobycie domeny,
 • nie ma możliwości wycofania zamówienia po jego złożeniu przez zlecającego,
 • wyłącznie w przypadku niedostępności domeny (np. wcześniejsza rejestracja danej nazwy przez inny podmiot) pobrana kwota podlega całkowitemu zwrotowi,
 • ewentualny zwrot zostanie dopisany do salda i będzie dostępny do wykorzystania na dowolne inne operacje.

Publiczna rejestracja domeny zostanie uruchomiona 20.05.2020 r.

Cena rocznej rejestracji domeny: 199,00 zł netto.

Cena rocznego przedłużenia ważności domeny: 199,00 zł netto.

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *