Domena .kids dla wszystkich!

domena .kids

Od 2014 roku ICANN przypisuje nowe domeny do poszczególnych aplikantów w ramach programu nowych rozszerzeń domenowych (New gTLD Program). Jednym z nich jest domena .kids, której prerejestracja już wystartowała, a uruchomienie domeny jest planowane na 29 listopada 2022 roku.

Jeśli zastanawiacie się do czego możecie użyć domeny .kids, a także dla kogo to rozszerzenie jest odpowiednie, czytajcie dalej.

Gdzie dwóch się bije…

Jak możecie wiedzieć z poprzednich artykułów, aby móc zarządzać danym rozszerzeniem, konieczne jest złożenie aplikacji i wniesienie opłat. O tym, kto będzie nim zarządzać, decyduje ICANN. W przypadku domeny .kids aplikacje złożyły dwa podmioty: DotKids Foundation Limited oraz Amazon.

DotKids Foundation Limited w 2013 roku złożyło aplikację Community Priority Application w ramach programu New gTLD Program. Pozwala na zarządzanie domeną przez organizacje, które reprezentują określone grupy społeczne. Definicja społeczności określona przez ICANN w tego typu aplikacjach mówi o jej szerokiej interpretacji. Obejmuje ona na przykład sektor gospodarczy, społeczność kulturową czy językową.

DotKids Foundation Limited aplikując o rozszerzenie .kids jako rozszerzenie społecznościowe (z ang. Community TLD) określiła społeczność dzieci jako:

  • dzieci, z definicji Organizacji Narodów Zjednoczonych to wszystkie osoby poniżej 18 roku życia,
  • rodziców i edukatorów,
  • organizacje charytatywne,
  • organizacje rządowe i edukacyjne.

W swojej aplikacji przyszły rejestr zapewnił, że zamierza pozostać niezależny od swojej społeczności. Będzie jednak ściśle współpracował z organizacjami społecznościowymi, zapraszając je do wspólnego opracowania polityki i struktury zarządzania.

domena .kids

Dodatkowo DotKids Foundation Limited złożyło również wniosek w programie ICANN’s Support Application Review Panel. Pozwala on na zniesienie opłat aplikacyjnych w wysokości 138 tysięcy dolarów. Dzięki udziale w tych dwóch programach, DotKids Foundation Limited udało się otrzymać możliwość zarządzania domeną .kids. Jednocześnie zamyka to drogę Amazonowi, który był wówczas jedynym, ale dość mocnym konkurentem.

Dla kogo domena .kids?

Już w 2013 roku DotKids Foundation Limited podkreślało, że rejestracja będzie ograniczona do podmiotów zajmujących się organizacją i usługami zorientowanymi na dzieci. Rejestrujący muszą przestrzegać zasad, które ograniczają ich treść do korzystnych, zorientowanych na dzieci materiałów. Jak wyglądają te zasady w 2022 roku? Na ten moment poza wskazanymi zasadami dotyczącymi treści, nie ma restrykcji związanych z rejestracją domen w rozszerzeniu .kids. Na swojej stronie rejestr wskazuje, że rozszerzenie jest dedykowane internetowej przestrzeni poświęconej dzieciom. Niezależnie od tego, czy jest to rzecznictwo na rzecz dzieci, produkty, inicjatywy charytatywne czy usługi, domena .kids szczególnie podkreśli oddanie dzieciom.

Domena jest dostępna dla osób fizycznych, organizacji oraz podmiotów, które tworzą treści rozrywkowe i edukacyjne treści dla dzieci i młodzieży. Rejestr zwraca również uwagę na rodziców, wychowawców i opiekunów, którzy dbają o dobro dzieci, a także organizacje charytatywne, które pomagają małoletnim i ich rodzinom.

Jaką misję ma rejestr domen .kids?

Rejestr reklamuje się hasłem: .kids for All Things Kids, czyli Domena .kids dla wszystkich dziecięcych rzeczy. Do tej pory na rynku nie mieliśmy innej, tak silnie skoncentrowanej na dzieciach domeny. Rejestr zapewnia, że domena .kids ma być bezpieczna przystanią dla dzieci i ich rodziców Ma także służyć jako trwałe źródło wsparcia praw dzieci i inicjatyw opiekuńczych, zwłaszcza związanych z Internetem. Jakie są trzy główne cele misyjne rejestru domen .kids?

  1. Chce zostać przewodnikiem po treściach przyjaznym dzieciom i opowiadać się za efektywnym i atrakcyjnymi treściami dla dzieci.
  2. Ma na celu zapewnić system ochronny mający na celu ograniczenie niewłaściwych i obraźliwych materiałów dla dzieci.
  3. Będzie przestrzegać Konwencji Narodów Zjednoczonych na rzecz praw dziecka (UNCRC).

Wydaje się, że ta zlokalizowana w Hong Kongu fundacja ma spore szanse na zrealizowanie swoich misji, choćby ze względu na poparcie ponad ośmiu organizacji działających na rzecz dzieci. Są to między innymi: Child Welfare League of America, Children’s Lobby Switzerland czy The Association for Childhood Education International.

Prerejestracja domeny .kids

Prerejestracja polega na wysłaniu zamówienia do rejestru przed datą dostępności domeny (w przypadku domen .kids przed 29 listopada 2022 roku). Zamówienie jest wysyłane jednocześnie do dwóch globalnych rejestratorów, aby szanse na rejestrację domeny były jak największe. Środki są pobierane z salda prepaid, dlatego jeśli jesteście zainteresowani rejestracją domeny, zasilcie je wcześniej.

Po prawie 10 latach od złożenia aplikacji rejestr może nas w końcu zaprosić do prerejestracji domen w rozszerzeniu .kids, aby 29 listopada 2022 roku móc rozpocząć rejestracje online

Cena rejestracji i przedłużenia domeny .kids to 149,00 zł netto. Zachęcamy Was do składania prerejestracji, aby jak najszybciej stać się właścicielem wymarzonej domeny .kids!

magda

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Udostępnij artykuł

O Magdalena Pawlus

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie. Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *