Domena regionalna – niedoceniona i tania alternatywa dla Twojej branży

domena regionlna info min

30 lipca 2020 roku obchodziliśmy 30 rocznicę wprowadzenia domeny .pl. Dokładnie w 1990 roku rozszerzenie .pl zostało przypisane administracyjnie do Polski. Pod koniec grudnia 1993 roku powstał Państwowy Instytut Badawczy NASK – rejestr sprawujący pieczę nad domenami .pl. Powstanie rejestru dało początek kolejnym domenom – w tym regionalnym. 

Zastosowanie regionalnej domeny zapewni Ci szereg korzyści, których nie znajdziesz w podstawowym rozszerzeniu .pl. Najważniejsze z nich opisaliśmy w dalszej części tego artykułu.

Domeny regionalne w Polsce

Domena regionalna to taka, która wskazuje na nazwę miejscowości, gminy, województwa czy krainy geograficznej. To domena znajdująca się w hierarchii poniżej domeny najwyższego poziomu (TLD). Przykładem domen regionalnych są: wroclaw.pl, pomorskie.pl, jgora.pl. Natomiast przykładem pełnej nazwy domenowej będzie: domenytv.wroclaw.pl.

najpopularniejsze-domeny-regionalne

Krótka historia domen regionalnych

Domeny regionalne były dostępne do rejestracji, niedługo po tym jak rejestr NASK (Krajowy Rejestrator Domen) stał się zarządcą rozszerzenia .pl, czyli pod koniec grudnia 1993 roku. W naszym serwisie, najstarszą domeną regionalną jest domena .waw.pl, która została zarejestrowana na początku stycznia 1995 roku przez Warszawski Instytut Naukowy. 

Na dzień 21 października 2020 roku w rejestrze NASK dostępnych jest 119 domen regionalnych i taka sama liczba dostępna jest w serwisie Domeny.tv. Niemniej jednak NASK „w swojej obecnej ofercie” nie posiada wszystkich możliwych do zarejestrowania polskich domen regionalnych. Niektóre domeny regionalne są obsługiwane przez inne instytucje. I tak na przykład:

 • domenę .poznan.pl obsługuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza,
 • domenę .wroc.pl obsługuje Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe,
 • domenę .torun.pl obsługuje Uniwersyteckie Centrum Informatyczne Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
 • domeny krakow.pl, krosno.pl, zakopane.pl i kilka innych obsługuje Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH.

Najpopularniejsze domeny regionalne w Polsce

Na podstawie wewnętrznych statystyk w serwisie Domeny.tv, możemy stwierdzić, że rozszerzenie waw.pl jest najczęściej rejestrowaną domeną regionalną. Waw.pl to niekwestionowany zwycięzca pod względem liczby rejestracji, która prawie 7-krotnie przewyższa liczbę rejestracji rozszerzenia wroclaw.pl. 

Poniżej przedstawiamy listę 10 najczęściej rejestrowanych domen regionalnych od momentu funkcjonowania serwisu Domeny.tv. 

Lista 10 najpopularniejszych domen regionalnych w serwisie Domeny.tv
waw.pl
wroclaw.pl
pomorskie.pl
bydgoszcz.pl
warszawa.pl
zgora.pl
bialystok.pl 
pila.pl
szczecin.pl 
bytom.pl

Dla porównania przedstawiamy dynamikę rejestracji niektórych domen regionalnych na przełomie lat 2018/2019. Statystyki pochodzą ze strony rejestru NASK i określają zainteresowanie poszczególnymi domenami u większości rejestratorów w Polsce.

statystyki domeny regionalne ilosc rejestracji
Źródło: dns.pl

Popularność domen regionalnych w 2019 roku

Bazując na raporcie rejestru NASK na 2019 rok, możemy wskazać kilka faktów dotyczących domen regionalnych, mianowicie:

Liczba rejestracji nazw regionalnych w 2019 roku wyniosła 44 712 i stanowiła 5,49% z całkowitej liczby 814 420 zarejestrowanych wówczas nazw .pl. Dla porównania, w 2018 roku wynik ten wyniósł 4,16%

domeny-regionalne-w-zestawieniu-z-pl-rejestracje
Źródło: dns.pl

Z kolei na podstawie wewnętrznych analiz w naszym serwisie, możemy przedstawić, jak wyglądało procentowe zestawienie zarejestrowanych domen regionalnych w stosunku do domen .pl na przełomie ostatnich 5 lat.

Procent zarejestrowanych domen regionalnych w stosunku do domen .pl w Domeny.tv
2019 rok7,4%
2018 rok6,5%
2017 rok7,8%
2016 rok8,2%
2015 rok8,4%

Z raportu NASK widać, że w 2019 roku wzrosło zainteresowanie domenami regionalnymi w stosunku do roku ubiegłego. Liczba zarejestrowanych domen regionalnych wzrosła o 6,05%.

domeny-regionalne-dynamika
Źródło: dns.pl

Natomiast procent odnowień domen regionalnych w 2019 roku stanowi już nieco mniejszą wartość w stosunku do liczby rejestracji, mianowicie 4,27%. Wszystkich nazw w domenie .pl odnowiono 1 676 097, z czego 71 569 stanowią domeny regionalne.

domeny-regionalne-w-zestawieniu-z-pl-odnowienia
Źródło: dns.pl

Domena .pl kontra regionalna

Niewątpliwie rozszerzenie .pl to „król polskich domen”, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Bazując na statystykach rejestru NASK z 2019 roku, zarejestrowanych jest około 77% nazw drugiego poziomu w tym rozszerzeniu. Niepełne 6% stanowią domeny regionalne. Duże znaczenie może odgrywać tutaj fakt, że domena .pl to domena krajowa najwyższego poziomu (ccTLD), która jest krótsza w zapisie i cieszy się większym rozgłosem. 

Niemniej jednak, domeny regionalne bronią się swoimi indywidualnymi atutami – przyjrzyjmy się im dokładniej. 

Dlaczego warto wybrać domenę regionalną?

Jeśli firma sprzedaje lub wykonuje usługi w lokacjach, w których zyskuje na popularności, może w prosty sposób zarezerwować wybraną domenę tego regionu. W rezultacie nazwa nowo utworzonej strony podkreśli lokalny charakter firmy, nie ingerując przy tym w jej nazwę, pozostając pod jedną, wspólną marką. Przykładem przedsiębiorstwa, które tworzy produkty lokalne, a jego strona podkreśla ich charakter jest: PPHU MJ – http://mj.swidnica.pl.

Wybór regionalnej domeny może okazać się doskonałym wyborem dla przedsiębiorstw posiadających oddziały i punkty obsługi rozmieszczone w różnych częściach Polski, np. dla firm spedycyjnych i transportowych. Domeny pozwolą skutecznie zidentyfikować ich położenie.

Domena regionalna to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby podkreślić lokalne tradycje swojej działalności. W Polsce od niedawna wzrasta trend reklamowania miejscowych produktów, charakteryzujących się unikatowymi składnikami, recepturami i innymi walorami, np. przez piekarnie, wędliniarnie, browary. Zastosowanie regionalnej domeny może w prosty sposób podkreślić lokalność produktu. 

domena-regionalna-produkty-i-uslugi

Domena regionalna posiada dwie istotne przewagi nad domeną .pl. Po pierwsze, obecny koszt rejestracji dowolnego regionalnego rozszerzenia wynosi zaledwie 2,90 zł netto i 25,00 zł netto za przedłużenie na kolejny rok. W przypadku domeny .pl koszt rejestracji to 9 90 zł netto, a przedłużenia 69,00 zł netto.

Kolejnym argumentem, dlaczego warto zainteresować się domeną regionalną jest jej powszechna dostępność. W przypadku gdy nazwy w popularnych rozszerzeniach np. .pl, .com są już zajęte, idealną alternatywą może okazać się wykorzystanie regionalnej końcówki. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania możliwe jest użycie wielu domen, które będą nawiązywały do charakterystyki biznesu.

Czy domena regionalna lepiej się pozycjonuje?

Rozszerzenie domeny nie ma wpływu na pozycjonowanie strony, niemniej jednak może wpłynąć na współczynnik konwersji. Dla przykładu, jeżeli planujesz działalność wyłącznie na lokalnym rynku, nie ma przesłanki żeby skorzystać z rozszerzenia .com, które może błędnie wskazywać na międzynarodowy charakter firmy. W konsekwencji osoby, które nie będą z terytorium Polski, przyczynią się do wzrostu współczynnika odrzuceń – wizyt, w czasie których osoba zobaczyła jedynie jedną stronę, po czym opuściła serwis.

Wykorzystanie regionalnej nazwy nie wpłynie zatem na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania, ale może sprawić, że taka nazwa będzie chętniej klikana lokalnie, a także pomoże skutecznie odróżnić ją od stron konkurencji.

Warunki rejestracji domeny regionalnej

Do wcześniej wymienionych zalet powinna również dołączyć informacja o tym, że rejestracja domen regionalnych jest natychmiastowa. Ponadto, tak jak w przypadku rozszerzenia .pl, tutaj również można zakładać nazwy ze znakami diakrytycznymi (IDN). Minimalny okres rejestracji wynosi rok czasu, zaś maksymalny to 10 lat. Domena regionalna jest przyjazna dla każdego i nawet w przypadku ewentualnego transferu do innego serwisu, proces jest bezpłatny i przebiega bez zakłóceń. 

Jedyny warunek, jaki musisz spełnić to znaleźć odpowiednią dla Ciebie wolną nazwę domeny. Dostępność domeny sprawdzisz na naszej stronie: https://www.domeny.tv/wyszukiwarka.

Domeny regionalne na świecie 

domena-regionalna-na-calym-swiecie

Oprócz Polski domeny regionalne można spotkać w wielu innych regionach świata. Jednakże większość z nich jest niemożliwa do rejestracji w naszym kraju ze względu na swój lokalny charakter. Przykładem regionalnych domen niektórych kontynentów są:

 • W Europie, domeny ukraińskie: kiev.ua, lviv.ua,.odessa.ua.
 • W Ameryce północnej, domeny kanadyjskie: .on.ca, .yk.ca, .ns.ca.
 • W Azji, domeny chińskie: bj.cn, yn.cn, .js.cn.
 • Dla całej Eurazji, domeny rosyjskie: .mos.ru, .perm.ru, .spb.ru.

Podsumowanie

W 2019 roku w Polsce zarejestrowano prawie 45 tysięcy nazw regionalnych. Stanowiło to 4,49% z całkowitej liczby 814 420 zarejestrowanych nazw .pl. Dosyć nieznaczny odsetek rejestracji wynika prawdopodobnie z popularyzacji rozszerzenia .pl przez jego użytkowników oraz niewiedzy o istnieniu większości rozszerzeń regionalnych.

Zastosowanie domen lokalnych niesie ze sobą wiele korzyści. Może skutecznie podkreślić miejscowy charakter firmy, zwiększyć jej zasięg działania czy nawiązać do tradycji związanych z konkretnym miastem lub regionem. Utrzymanie domeny regionalnej w porównaniu do domeny .pl jest znacznie tańsze. W serwisie Domeny.tv cena rejestracji i przedłużenia jest około trzykrotnie mniejsza. Ponadto wybór lokalnego rozszerzenia może okazać się idealną alternatywą w momencie, kiedy nazwy w popularnych rozszerzeniach, np. .pl, .com są już zajęte. Rejestracja nie wiąże się z żadnymi restrykcjami i jest natychmiastowa.

Z oficjalnych raportów NASK można wywnioskować, że z roku na rok stopniowo wzrasta zainteresowanie domenami regionalnymi. Niebawem koniec roku, a wraz z nim dostępny będzie kolejny roczny raport dotyczący domen .pl. Jak myślisz, czy stopniowy przyrost rejestracji domen regionalnych się utrzyma? 

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

2 myśli nt. „Domena regionalna – niedoceniona i tania alternatywa dla Twojej branży

 1. Patryk

  Dla biznesu o zasięgu regionalnym taka domena to trafiony wybór. Już sam adres strony mówi jasno, że zawartość dotyczy rynku lokalnego.

 2. Pingback: Domena .com czy .pl w nazwie dla lokalnej firmy? - Blog Domeny.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *