Domeny .ASIA jeszcze w tym roku

Domeny .ASIA jeszcze w tym roku

Po ubiegłorocznym debiucie domen .eu w tym roku mamy kolejny duży debiut, mianowicie rusza domena .ASIA przeznaczona dla kontynentu azjatyckiego. Szczegóły uruchomienia tej domeny nie zostały jeszcze upublicznione, jednak na podstawie informacji pojawiających się w sieci możemy przekazać pierwsze informacje.

Aby stać się właścicielem domeny .ASIA należy zarejestrować ją w imieniu osoby lub organizacji mającej adres zamieszkania lub siedziby na terytorium jednego z ponad 70 krajów terytorium. Rejestratorzy domen prawdopodobnie uruchomią usługę proxy, pozwalającą na rejestrowanie tej domeny przez dowolne osoby za pośrednictwem agenta na terytorium jednego z krajów azjatyckich.

Okres wschodu domeny .asia

Publiczne uruchomienie domeny poprzedzi tzw. okres wschodu domeny (sunrise), podzielony na 3 fazy:

  1. Ssunrise 1 – przeznaczony dla rządów i organizacji rządowych na rejestrację nazw związanych z działalnością państwową
  2. Sunrise 2 – przeznaczony dla właścicieli zarejestrowanych znaków towarowych
  3. Sunrise 3 – umożliwiający rejestrację domeny o nazwie zgodnej z nazwą firmy

Proces ten jest podobny do sposobu, w jaki uruchamiana była domena .eu. Również w tym przypadku wszelkie aplikacje będą weryfikowane przez rejestratora. Jeśli prawa do danej domeny będzie w stanie udowodnić kilka podmiotów jednocześnie, domena zostanie wystawiona na aukcję. Również taka procedura przyznawania domen będzie obowiązywała w momencie uwolnienia rejestru dla wszystkich zainteresowanych. Należy się liczyć z tym, że popularne nazwy domen, które nie zostaną przez nikogo zarejestrowane w okresie sunrise, mogą osiągnąć bardzo wysokie ceny.

Przewidywany kalendarz uruchomienia domeny .asia jest następujący:

  • Sunrise 1 – czerwiec-lipiec 2007
  • Sunrise 2 – wrzesień 2007
  • Sunrise 3 – październik-listopad 2007
  • Uwolnienie rejestru – luty 2008
  • Wolna rejestracja – marzec 2008

W momencie, gdy zostaną ogłoszone bardziej szczegółowe informacje o uruchomieniu domeny .asia poinformujemy o tym w naszym blogu oraz na stronach serwisu Domeny.tv.

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.