Domeny .cm dostępne od 21 września

Domeny .cm dostepne od 21 wrzesnia

Co prawda z opóźnieniem wynikłym z nieplanowanych trudności technicznych, jednak już w środę 27 sierpnia publiczna rejestracja domen .cm osiągnie swoją końcową fazę – GoLive. Oznacza to, że z tym dniem domenę .cm będzie w stanie zarejestrować każdy zainteresowany, niezależnie od kraju pochodzenia, jak również będzie w stanie wybrać dowolną nazwę domeny dostępną do rejestracji.

Rosnąca popularność domeny .cm

Domeny .cm to domeny należące do Kamerunu, państwa leżącego w Środkowej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Dotychczas domeny te były rzadko wykorzystywane, głównie ze względu na skomplikowaną procedurę rejestracyjną oraz dostępność do rejestracji wyłącznie domen trzeciego poziomu (np. .com.cm czy .net.cm). Podobnie zresztą jak inne domeny afrykańskie, których popularność była znikoma, zaś infrastruktura telekomunikacyjna w poszczególnych krajach nie była wystarczająco rozwinięta aby dać impuls do rozwoju lokalnego rynku domen.

Jednak to właśnie domeny .cm szybko stały się centrum zainteresowania wielu osób interesujących się rynkiem domen, a to wszystko z bardzo prostego powodu. Rozszerzenie .cm jest bardzo podobne do najpopularniejszego rozszerzenia i niekwestionowanego lidera – domen .com. Nietrudno więc o pomyłkę we wpisywaniu adresów – wystarczy ominąć jedną literę w rozszerzeniu domeny.

Kevin Ham i sprytne wykorzystanie domen .cm

Z całą pewnością nie zauważył tego jako pierwszy ale jako pierwszy skutecznie wykorzystał potencjał domen .cm Kevin Ham. Jest to inwestor domenowy, który od 200 roku zbija fortunę na rynku wtórnym domen. W 2006 roku porozumiał się w rządem Kamerunu i dzięki temu uzyskał jeden dodatkowy wpis na głównym serwerze DNS dla domen .cm – „.cm 900 A 72.51.27.58”.  Oznacza to, że wpisanie dowolnego adresu domeny .cm, która nie była zarejestrowana, powodowało przekierowanie na adres, którym zarządzał Ham. Na tym adresie serwowane były treści reklamowe, z których Ham zrobił maszynkę do robienia pieniędzy. Prosty trick techniczny, jednakże powodujący różne wątpliwości prawne. Z drugiej strony, nie była to rejestracja wszystkich domen (w tym również tych zawierających nazwy zastrzeżone), lecz tylko przekierowanie domen nieistniejących.

Było to bardzo błyskotliwe zagranie, które część zysku również przekazywało rządowi Kamerunu. Niemniej to przekierowanie zostało wyłączone, jak tylko zapadła decyzja o publicznym uwolnieniu domen .cm do rejestracji na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”. Jeśli ktoś się chce więcej dowiedzieć o Kevinie Hamie, polecam świetny artykuł w serwisie Money CNN.

Uwalnianie domeny odbywa się na podobnych zasadach, jakie obserwowaliśmy przy uruchamianiu domen .eu czy .asia. Pierwszy Sunrise etap rozpoczął się w połowie czerwca, kiedy to rejestracji mogli dokonać wyłącznie posiadacze znaków towarowych. Wszelkie aplikacje rejestracyjne były zatwierdzane manualnie. Kolejny etap, który właśnie trwa, to etap Landrush. W tym etapie rejestracja dostępna jest już dla wszystkich zainteresowanych, jednakże koszt rejestracji domeny jest dużo większy. Ponadto, jeśli więcej niż jedna osoba będzie zainteresowana domeną, odbędzie się aukcja.

Jednakże już 27 sierpnia rozpocznie się wolna rejestracja. Będzie można w niej zarejestrować dowolną domenę, która nie została zgłoszona w trakcie fazy Sunrise ani Landrush. Oczywiście domeny .cm będzie można zarejestrować również w serwisie Domeny.tv. Zapraszamy.

Aktualizacja z dnia 28 sierpnia

Niestety w dniu wczorajszym publiczna rejestracja domen .cm nie została uruchomiona. Rejestr ma problemy techniczne z obsługą domen. Na chwilę obecną nie jest znany nowy termin.

Aktualizacja z dnia 28 sierpnia

Po kilkukrotnym przekładaniu terminu publiczna rejestracja domen .cm ruszyła 21 września 2009 roku.

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *