Domeny eu – minął rok od rozpoczęcia publicznej rejestracji

Domeny eu – minal rok od rozpoczecia publicznej rejestracji

W chwili kiedy piszę ten artykuł, liczba zarejestrowanych domen .eu wynosi dokładnie 2 536 002. Z tej liczby 82 742 domeny zostały zarejestrowane na rzecz osób i podmiotów z terenu Polski, co stanowi niewiele ponad 3% całkowitej ilości. Porównując tę proporcję do liczby ludności w Polsce (38,5 mln) oraz w całej Unii Europejskiej (495 mln) wychodzi, iż statystyczny Polak zarejestrował mniej niż połowę domen .eu w porównaniu do statystycznego Europejczyka.

Najwięcej domen .eu zostało zarejestrowanych dotychczas w Niemczech (31% całkowitej liczby) oraz w Wielkiej Brytanii (17%). Domena .eu jest obecnie trzecią najpopularniejszą końcówką w Europie oraz 7 na świecie. Jest również najszybciej rozwijającą się domeną spośród wszystkich innych. Czy można jednak to samo powiedzieć o popularności faktycznego wykorzystania tej domeny i świadomości jej istnienia wśród użytkowników Internetu?

Domeny .eu – czy aby na pewno sukces?

David Goldenstein w serwisie DomainNews poddaje w wątpliwość ogromny sukces uruchomienia tej domeny. Kto faktycznie wykorzystuje zarejestrowane w domenie .eu adresy internetowe? Prawdopodobnie niezbyt wiele osób. Większość rejestrujących dokonała zakupu domeny .eu jako zabezpieczenie ich nazwy firmy, znaku towarowego lub nazwiska, lub w celu posiadania unikalnej domeny, której nikt inny nie będzie w stanie zarejestrować. Większość domen jednak nawet nie kieruje na oryginalne serwisy internetowe należące do rejestrujących a umieszczone w ich domenach krajowych lub innych globalnych. Duża ilość domen jest po prostu zaparkowana na serwerach rejestratorów, korzysta z różnych serwisów reklamowych dla zaparkowanych domen, czy też jest po prostu niewykorzystywana w żaden sposób. Wygląda na to, że na chwilę obecną niewiele firm i organizacji jest rzeczywiście zainteresowanych promowaniem ich ogólnoeuropejskiej tożsamości.

Większe restrykcje przy rejestracji .eu

Podczas dyskusji nad tą domenę pojawił się argument, iż lepszym wyjściem dla uruchomienia tych domen byłoby wprowadzenie bardziej restrykcyjnych zasad ich przyznawania, jak to jest np. w przypadku domen .aero. Domeny te są zarejestrowane wyłącznie dla podmiotów działających w branży lotniczej i prawo do danej domeny jest szczegółowo analizowane przed każdą rejestracją. Z pewnością prowadzi to do o wiele bardziej powszechnego wykorzystania rejestrowanych domen, przy znacząco mniejszej ich liczbie.

Inną przeszkodą mogły być nadużycia przy rejestracji domen .eu, które były dość znaczące a o których się nie wspomina przy okazji kolejnych komunikatów prasowych o ustanowieniu nowych rekordów przez rejestr tych domen. Eurid, organizacja zarządzająca domenami .eu, po ustaleniu nadużyć zablokowała ponad 74000 domen, zgłaszając zastrzeżenia do ponad 400 rejestratorów o złamanie zasad podpisanych kontraktów.

Wiele domen .eu zostało zarejestrowanych w celach spekulacyjnych przez osoby zarządzające portfolio tysięcy domen. Pomimo początkowego okresu uruchomienia domeny, kiedy to rejestracja była przyznawana wyłącznie dla uprawnionych podmiotów, wiele potencjalnie cennych adresów pozostało wolnych. Można wówczas było rejestrować domeny zgodne z nazwami znaków towarowych, firm itp. Dlatego też 7 kwietnia 2006 roku z każdą godziną pula wolnych, ciekawych adresów się zmniejszała. Obecnie trudno już znaleźć wolne nazwy domenowe, składające się z pojedynczego słowa w języku angielskim lub bardziej popularnych językach lokalnych. Zarejestrowane są też wszystkie popularne nazwy produktów handlowych czy też nazwy firm, i to niekoniecznie przez ich prawowitych właścicieli. Pomimo istnienia dobrze skonstruowanych zasad przekazywania domen ich prawowitym właścicielom w przypadku ich rejestracji przez spekulantów, dalej wiele firm nie ma świadomości istnienia takiej drogi. Wiąże się ona również z dosyć dużymi kosztami.

Domena .eu inwestycją na przyszłość

Inwestycja w ciekawą domenę .eu z pewnością rejestrującemu się zwróci. Jak w przypadku pozostałych typów domen, dużo większą wartość ma adres istniejący od pewnego czasu, pod którym działa serwis internetowy, który przyciąga odwiedzających. Domena ma wartość sama w sobie tylko w przypadku jeśli stanowi słowo kluczowe, które jest często wyszukiwane przez Internautów i może przyciągnąć dzięki temu ruch na witrynę internetową pod tą domeną umieszczoną. W najbliższym czasie powinniśmy się spodziewać pierwszych doniesień prasowych o transakcji sprzedaży domen .eu za naprawdę duże pieniądze.

Jednakże rok czasu pokazał, że grupa organizacji już teraz aktywnie korzystających z domeny .eu się zwiększa, zaś aż 64% Europejczyków jest już świadomych istnienia wspólnej domeny .eu. Na to jednak, aby domena .eu miała podobne znaczenie jak ma domena .com na świecie, czy też domeny poszczególnych krajów (domena .pl w Polsce), trzeba jeszcze będzie poczekać.

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *