Domeny .eu po Brexicie

eu 1473958 1920

Wciąż czekamy na rozstrzygnięcie kwestii wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Choć do terminu Brexitu pozostało niespełna 1,5 miesiąca, wciąż nie wiadomo, czy brytyjscy i unijni politycy dojdą do porozumienia i konsekwencje opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię zostaną odłożone w czasie. Co będzie oznaczać tzw. “twardy Brexit” dla abonentów domen .eu?

“Twardy Brexit” – 30 marca brytyjscy abonenci stracą prawa do domen .eu

Scenariusz wyjścia Brytyjczyków z Unii bez porozumienia jest obecnie całkiem realny – kolejne głosowania Izby Gmin utrudniają brytyjskiej premier negocjowanie z Brukselą. Jeśli “twardy Brexit” dojdzie do skutku, abonenci domen .eu zarejestrowanych na brytyjskich adresach stracą możliwość korzystania z nich. Wynikać będzie to z faktu, że nie będą obywatelami Unii Europejskiej, co jest warunkiem koniecznym do posiadania takiej domeny. Polscy abonenci domen .eu nie muszą obawiać się zmian – dotyczą one tylko osób prywatnych i firm mających adres w Wielkiej Brytanii lub na Gibraltarze.

Działania EURid – operatora domen .eu

Rejestrator przedstawił plan, jak będzie przebiegać informowanie abonentów o konieczności wprowadzenia zmian danych adresowych oraz co stanie się z domenami, jeśli nie zostaną one zaktualizowane:

 1. 23 marca i 30 marca EURid wyśle e-maile do abonentów i ich rejestratorów z informacją, że od 30 marca 2019 r. nie spełniają już „kryteriów kwalifikacji” dla domen .eu czyli nie mają prawa posiadać domeny z .eu.
 2. Od 30 marca EURid przestanie:
  – odnawiać domeny abonentów (no renewal),
  – przedłużać rejestracje (no term extension),
  – realizować transfery na innych abonentów z Wielkiej Brytanii i Gibraltaru,
  – rejestrować nowe domeny na adresy w Wielkiej Brytanii i na Gibraltarze.
 3. Przez dwa miesiące (od dnia 30 marca do 30 maja), abonenci będą mogli zaktualizować dane adresowe na unijne. W tym czasie każda domena, dla której przypadnie akurat odnowienie, nie zostanie odnowiona, o ile jej abonent nie zmieni danych na adres w Unii Europejskiej. Domena taka będzie „withdrawn” czyli “wycofana z użycia”. Możliwy będzie również transfer domeny, o ile nowy abonent będzie miał adres w kraju Unii Europejskiej.
 4. Od dnia 30 maja wszystkie domeny przypisane do abonentów z adresem w Wielkiej Brytanii lub na Gibraltarze, których dane adresowe nie były zaktualizowane na unijne, staną się „wycofane z użycia”, czyli nie będą już działać.
 5. Domeny pozostaną w statusie „wycofane z użycia” do 30 marca 2020 r. W tym czasie jej byli abonenci będą mieli nadal szansę zmienić dane adresowe na unijne. Domena będzie wtedy „ręcznie” przywołana do funkcjonowania przez dział prawny EURid, a jej status zmieni się z „wycofana z użycia” na „aktywna”. Będzie to jednak dosyć skomplikowany proces.
 6. W dniu 30 marca 2020 r. domeny ze statusem „wycofane z użycia” zostaną partiami zwolnione do powszechnej rejestracji.

Jeśli “twardy Brexit” nie dojdzie jednak do skutku, konsekwencje dla brytyjskich abonentów zostaną odłożone w czasie, nawet do 2021 r.

27.03 – AKTUALIZACJA INFORMACJI

Niepewność co do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE skłoniła EURid do wstrzymania planów informowania brytyjskich abonentów o konieczności zaktualizowania danych. W komunikacie na stronie EURid nie podano żadnych dodatkowych informacji.

Dane, które trzeba będzie zmienić, żeby zachować domenę .eu

Domenę .eu mogą zarejestrować i odnawiać wyłącznie obywatele Unii Europejskiej oraz firmy z siedzibą na terenie Unii. Oznacza to, że abonent musi podać dane adresowe na terenie któregoś z 27 państw unijnych (tyle pozostanie ich po wyjściu Wielkiej Brytanii).

 • numer telefonu,
 • adres e-mail,
 • ulicę,
 • kod pocztowy,
 • kod kraju (dla Polski to PL).

Jak zmienić dane abonenta domeny .eu?

Dane adresowe abonenta domen .eu, można zaktualizować w panelu administracyjnym, w części “Domeny zagraniczne”. Ustaw profesjonalny układ kolumn. W kolumnie „Dane abonenta”, kliknij niebieską ikonę przy wybranej domenie i przejdź do edycji. Jeśli potrzebujesz zmienić również nazwę abonenta, musisz dokonać cesji domeny. Zainicjujesz ją w panelu administracyjnym. Gdybyś potrzebował pomocy, skorzystaj z artykułu o cesji domen zagranicznych z naszego poradnika.

Domeny .eu w przypadku “twardego Brexitu” – podsumowanie

30 marca brytyjscy abonenci domen .eu mogą stracić prawa do ich rejestrowania, przedłużania i odnawiania. Jeśli będą chcieli tego uniknąć, będą musieli zmienić dane adresowe na takie, które znajdują się na terenie Unii Europejskiej. Możliwe będzie również przekazanie domeny podmiotowi, który ma unijny adres (cesja). Osoby prywatne i firmy będą miały na to 2 miesiące (do 30 maja). 31 maja niezaktualizowane domeny przestaną działać. Rejestracja wycofanych nazw będzie możliwa dopiero 30 marca 2020 roku. Takie prawo będą mieli wyłącznie abonenci z krajów Unii Europejskiej.  

“Twardy Brexit” jest czarnym scenariuszem, do którego może nie dojść, jeśli politykom obu stron uda się porozumieć. Możliwe jest, że konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zostaną złagodzone i będzie to również dotyczyć kwestii rejestracji domen .eu. Gdyby porozumienie forsowane przez brytyjski rząd doszło do skutku, zmiany nastąpią dopiero w 2021 r. Do oficjalnego terminu opuszczenia Unii przez Brytyjczyków jest jeszcze trochę czasu, wszystko więc może się zdarzyć.

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

2 myśli nt. „Domeny .eu po Brexicie

 1. paplo

  Skoro tak to rynek domen .eu jest SPALONY.
  Nie ma sensu budować biznesu na domenie .eu bo istnieje duże ryzyko że w przyszłości może nastąpić ewentualny polexit, itexit, esexit , frexit lub grexit.

 2. Ewa Iwańska Autor wpisu

  Na razie większość krajów Unii raczej korzysta z obecności w niej, więc ich odejście jest mało prawdopodobne. A domeny .eu są bardzo atrakcyjne dla firm, które działają w kilku państwach unijnych, więc wycofanie się z tej końcówki domenowej byłoby nierozsądne. Ponadto, nie wiadomo, czy warunki dotyczące mieszkania w kraju unijnym nie uległyby zmianie w razie wystąpienia większej ilości państw, więc nie ma co skazywać domeny na porażkę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *