Domeny .fr szerzej dostępne od grudnia

Domeny .fr szerzej dostepne od grudnia

Rejestr domen .fr (AFNIC) ogłosił, iż od 6 grudnia 2011 roku, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rejestracja domen .fr stanie się dostępna dla wszystkich podmiotów z siedzibą na terytorium dowolnego kraju Unii Europejskiej. Dzięki temu możemy się spodziewać znaczącego wzrostu liczby rejestracji domen .fr w przyszłym roku.

Liberalizacja procedur rejestracji domen .fr jest przeprowadzona zgodnie z harmonogramem przyjętym przez AFNIC w marcu 2010 roku, na podstawie zmian we francuskich regulacjach prawnych. Główne zmiany polegały właśnie na zobowiązaniu rejestru do umożliwienia rejestracji domen .fr każdemu podmiotowi z terytorium UE.

Obecnie domeny .fr pozostają w gronie najbardziej restrykcyjnych domen narodowych Europy. Naciski na AFNIC w celu zmian tych zasad były prowadzone już od wielu lat. Problemy z rejestracją domen dotyczyły zarówno inwestorów domenowych, chcących ulokować środki w domenach francuskich, jak również firm zagranicznych, które chciały podkreślić swą obecność we Francji, a niekoniecznie posiadały tam siedzibę lub swoje oddziały.

Liczba domen we Francji

Francja zajmuje 6. lokatę wśród rozszerzeń domenowych państw Europy, zaś wg danych na koniec drugiego kwartału 2011 roku (dane pochodzą z raportu NASK) zarejestrowanych było niewiele ponad 2 miliony nazw z rozszerzeniem .fr. To bardzo słaby wynik jak na państwo o ludności liczącej 66 milionów.

Głównym powodem takiej sytuacji są właśnie dotychczasowe restrykcje związane z rejestracją domen .fr. W samej Francji firmy często wybierają domenę .com, zamiast rodzimej .fr.

Rejestracja domen .fr obecnie

Rejestracja domen .fr aktualnie jest możliwa wyłącznie pod warunkiem posiadania fizycznego adresu przez rejestrującego na terytorium Francji. Należy przy tym zaznaczyć, że ta zasada jest przez rejestr surowo egzekwowana, często adresy są weryfikowane, a w przypadku niepowodzenia weryfikacji domeny blokowane lub też nawet usuwane. Przekonało się o tym już kilka osób z Polski, które rejestrowały domen .fr podając nieprawidłowe dane adresowe.

Istnieje co prawda możliwość rejestracji domen .fr korzystając z usług pośrednika (francuska kancelaria prawna, która podejmuje się reprezentacji rejestrującego przy składaniu wniosku do AFNIC). Podnosi to jednak znacznie koszt rejestracji domeny a także wiąże się z dodatkowymi ograniczeniami. Jednym z nich jest prawo reprezentanta do odmowy rejestracji danej nazwy domeny, jeśli w jego ocenie może ona naruszać prawa osób trzecich (nawet jeśli rejestrujący jest w stanie przedstawić dowody, że tak nie jest).

Pozostałe domeny francuskie

Rejestr AFNIC zarządza również innymi rozszerzeniami, przydzielonymi francuskim terytorium zamorskim, mianowicie:

  • .wf – Wallis i Futuna
  • .tf – Francuskie Terytoria Południowe
  • .re – Wyspa Reunion
  • .pm – St. Pierre i Miquelon
  • .yt – Majotta

Te rozszerzenia również od 6 grudnia będą miały takie same zasady rejestracji, jak domeny .fr. Tu jednak nie należy się spodziewać boomu rejestracji tych rozszerzeń, mają one zasięg prawie wyłącznie lokalny.

michal

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *