Domeny, które odeszły w przeszłość

Domeny ktore odeszly w przeszlosc

Sytuacja geopolityczna na świecie dość często się zmienia, dlatego też podobnie jak kraje na mapie świata znikają i pojawiają się rozszerzenia domen. Dość dużo się mówi o nowych rozszerzeniach, jako że na nowych rynkach zazwyczaj można znaleźć dużo ciekawych okazji inwestycyjnych. Co jednak się dzieje z domenami, które wychodzą z użycia? Co się dzieje ze stronami działającymi pod takimi adresami? Warto się temu tematowi przyjrzeć bliżej.

Rozszerzenia domen są przydzielane przez ICANN każdemu nowemu krajowi, który się tworzy i jest uznany przez społeczność międzynarodową. Rozszerzenia domen zazwyczaj są zgodne z normą ISO-3166-1 która określa dwuliterowe kody krajów. Przykłady nowych  rozszerzeń domen to .me (Czarnogóra), .rs (Serbia), obie utworzone w 2006 roku. Inne nowe domeny, niezwiązane jednak z konkretnym krajem to .eu (Unia Europejska) oraz .asia (Azja, Australia oraz Oceania).

Rozpocznijmy więc przegląd domen, które albo już wyszły z użytku lub właśnie to robią, lub też stanowią wyłącznie ciekawostkę w historii.

.cs

Domena przydzielona Czechosłowacji, jednak w związku z podziałem kraju w 1993 roku była stopniowo wycofywana z użycia.  Ostatnie domeny .cs zostały wyłączone w 1995 roku i od tego czasu strefa .cs jest nieaktywna. Domena .cs była najaktywniej wykorzystywaną z domen, które zostały później usunięte.

Druga faza życia domeny .cs nastąpiła w 2003 roku, kiedy to Serbia i Czarnogóra otrzymały w nomenklaturze ISO-3166-1 kod CS. Jednakże już trzy lata później kraj ten uległ podziałowi i rozszerzenie .cs nie zostało jednak wykorzystane.

.dd

Domena przydzielona Niemieckiej Republice Demokratycznej (Deutsche Demokratische Republik), jednak nie zdążyła nigdy zaistnieć. Po podziale Niemiec w 1990 roku używana była na terenie całego kraju domena .de.

.zr

Domena przydzielona i używana przez Republikę Zairu. Jako że kraj zmienił nazwę w 1997 roku na Demokratyczną Republikę Konga, nastąpiła zmiana domeny kraju na .cd. Po okresie przejściowym, w 2001 roku domena .zr została wyłączona.

.bu

Domena przynależna na podstawie kodu ISO Birmie, jednak nigdy nie została przydzielona ani uruchomiona. Kraj ten obecnie nazywa się Związek Myanmar i dlatego też od 1997 roku wykorzystywana jest domena .mm.

.tp

Domena należąca do Timoru Wschodniego. Pochodzenie tego skrótu związane jest z historyczną nazwą terytorium jako Timoru Portugalskiego (z czasów kolonialnych). Domena .tp jest jeszcze w użyciu, jednakże jest zastępowana domeną .tl, która jest zgodna z kodem ISO tego kraju po odzyskaniu niepodległości. Nowe rejestracje w domenie .tp nie są przyjmowane od 2005 toku.

.yu

Rozszerzenie domenowe przydzielone Jugosławii jest wykorzystywane do dzisiaj, jednakże nowe rejestracje nie są przyjmowane od 2008 roku. Spadkobiercami domeny jugosławiańskiej są Serbia (domeny .rs) oraz Czarnogóra (domeny .me). Domeny te w przyszłości zostaną wycofane z użytku, jednak precyzyjna data nie jest znana.

.su

Najciekawsza z domen nieistniejącego kraju. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich nie istnieje od 1990 roku, domeny .su nie dość jednak że dalej są aktywnie używane (80 tysięcy aktywnych domen w sierpniu 2009 roku) to cały czas przyjmowane są nowe rejestracje. Oficjalnie domena jest w stadium wychodzenia z użytku, lobbing na rzecz utrzymania domeny jest jednak cały czas silny. Podejmując decyzję o rejestracji takiej domeny należy jednak pamiętać, że nie ma żadnej pewności jak długo ta domena będzie działać.

Pozostałe rozszerzenia domen

W naszym serwisie regularnie uzupełniamy informację o rozszerzeniach domen w naszej bazie domen globalnych. Serwis Domeny.tv oferuje obecnie rejestrację domen w ponad 140 krajach świata. Daje to największą liczbę dostępnych rozszerzeń domen wśród rejestratorów domen w Polsce. Zapraszamy do współpracy wszystkie osoby i firmy zainteresowane ochroną swoich nazw własnych lub produktów w pełni globalnie.

Deutsche Demokratische Republi
michal

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Domeny, które odeszły w przeszłość

 1. PPD.pl

  Fajny post, ale:

  „Domena przydzielona i używana przez Republikę Zairu. Jako że kraj zmienił nazwę w 1997 roku na Demokratyczną Republikę Konga, nastąpiła zmiana domeny kraju na .de.”

  Korekta: ten kraj ma domenę .cd

  Ciekawe zestawienie wszystkich ccTLD można znaleźć tu:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Template:CcTLD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *