Domeny mają już 30 lat

domena .com

Już 15 marca obchodzić będziemy 30-tą rocznicę rejestracji pierwszej domeny internetowej – Symbolics.com. Obecnie mamy zarejestrowanych ponad 288 milionów nazw domen w kilkuset różnych rozszerzeniach. Wydarzenie sprzed trzech dekad rozpoczęło kolejny etap rozwoju technologicznego w zakresie komunikacji międzyludzkiej, dzielenia się wiedzą i stworzyło całkowicie nowe dziedziny prowadzenia biznesu.

Pierwsza zarejestrowana nazwa domeny, symbolics.com, należała do producenta komputerów z Cambridge, USA. Firma przestała istnieć w 2005 roku, zaś domena obecnie należy do prywatnego inwestora domenowego i stanowi jego blog oraz swoiste muzeum historii Internetu.

Operatorem domeny .com jest firma VeriSign, Inc., notowana na giełdzie NASDAQ. Firma ta przejęła poprzedniego operatora tej domeny, firmę Network Solutions. Mimo, że domena .com pierwotnie była przeznaczona dla zastosowań komercyjnych, okazała się uniwersalnym wyborem dla wszelkiego rodzaju przedsięwzięć.

W ciągu 30 lat Internet zmienił się z ciekawostki używanej przez naukowców i dostępnej wyłącznie na uczelniach wyższych, do głównego, globalnego kanału komunikacji. Skutecznie wypiera dużo starsze media, jakimi są radio, prasa i telewizja. Jest jednym z najważniejszych kanałów dystrybucji produktów i usług oraz naturalnym kierunkiem ekspansji firm.

Najpopularniejsze domeny

Niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o ilość rejestracji nazw w danej końcówce, jest domena .com. Używana globalnie, w wielu krajach jako pierwszy wybór przy rejestracji nazwy domeny dla celów prywatnych, czy biznesowych, stanowi element prestiżu firmy oraz pozwala dotrzeć do odbiorców na wielu różnych rynkach.

30y-com-domainsWśród domen narodowych  znajduje się łącznie 285 rozszerzeń oraz około 134 miliony zarejestrowanych łącznie nazw. Największym operatorem narodowym jest Tokelau, z końcówką .tk, głównie ze względu na możliwość całkowicie darmowych rejestracji nazw w tym rozszerzeniu. Kolejnym jest DENIC, niemiecki operator domeny .de.30y-com-top10-tldsPolska, z zarejestrowaną liczba ponad 2,5 miliona domen, znajduje się w drugiej dziesiątce tego rankingu, tuż za Włochami.

Nowe domeny

Na koniec 2014 roku uruchomionych zostało aż 485 tzw. nowych nazw domen. Rozpoczęty w ubiegłym roku proces przyznawania różnym podmiotom praw do rejestracji nazw w praktycznie dowolnych rozszerzeniach sprawia, że istnieje coraz więcej możliwości rejestracji nazw domen, które będą intrygujące, zapamiętywalne i pomocne w rozwoju biznesu.

Poniższa grafika pokazuje najpopularniejsze rozszerzenia nowych domen uruchomionych w 2014 roku, dla których upłynął okres co najmniej 60 dni dostępności publicznej rejestracji.

30y-com-top10-ntldsNajstarsze domeny świata

Oto lista 10 najstarszych domen świata:

PozycjaNazwa domenyData utworzenia
1.symbolics.com15 marca 1985
2.BBN.com24 kwietnia 1985
3.think.com24 maja 1985
4.MCC.com11 lipca 1985
5.DEC.com30 września 1985
6.northrop.com7 listopada 1985
7.xerox.com9 stycznia 1986
8.SRI.com17 stycznia 1986
9.HP.com3 marzec 1986
10.bellcore.com5 marzec 1986

Na kolejnych miejscach znajdują się głównie nazwy korporacji, z których wiele obecnie już nie istnieje, bądź zostało przejętych przez inne podmioty. Z największych firm, Apple zarejestrowało domenę apple.com w 1987 roku, Amazon.com w 1994 roku, zaś Google „dopiero” w 1997 roku.

Warto skorzystać z publicznego archiwum Internetu, jakim jest serwis https://archive.org/, w którym można sprawdzić, jak wyglądały strony dzisiejszych gigantów w początkach Internetu.

A ty, gdybyś mógł lub mogła cofnąć się w czasie, jaką domenę zarejestrowałbyś/ałabyś?

Źródła danych:

  • blogs.verisigninc.com
  • www.verisigninc.com/en_US/innovation/dnib/index.xhtml
  • en.wikipedia.org/wiki/.com
  • grafiki: The Domain Name Industry Brief Volume 12, March 2015, Verisign

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

2 myśli nt. „Domeny mają już 30 lat

  1. Graaatka

    Widać ze najpopularniejsza to .com. W sumie nie dziwię się jest taka uniwersalna. W sumie jakbym miała wybierać też wybrałabym .com.

  2. Kamil

    Widać, że pierwsi rejestratorzy nie podejrzewali, że bardzo dobrą inwestycją byłoby zarejestrowanie domen dla dorosłych 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *