Domeny .mobi – czy mają przyszłość?

Domeny .mobi – czy maja przyszlosc

Domeny .mobi zostały uruchomione 26 września 2006 roku, stanowią więc bardzo młode rozszerzenie. Pomimo faktu, że istnieją niewiele ponad rok, okazały się dużym sukcesem. Do tej pory zarejestrowano ich ponad milion. Rejestr domen .mobi wspierają finansowo takie firmy jak Google, Microsoft, Nokia, Samsung, Ericsson oraz wielu największych światowych operatorów telekomunikacyjnych.

Jako pierwsze i do tej pory jedyne rozszerzenie, .mobi jest skierowane do użytkowników telefonów komórkowych i urządzeń przenośnych. Przewiduje się, iż już w 2008 roku użytkowników posiadających mobilny dostęp do sieci będzie ponad 1,3 miliarda na całym świecie. W założeniu, strony uruchamiane pod adresami z rozszerzeniem .mobi mają być łatwo wyświetlane na ekranach telefonów komórkowych wyposażonych w mobilną przeglądarkę internetową. W założeniu kiedy odwiedzamy taką stronę internetową, powinniśmy mieć pewność iż wyświetli się poprawnie w naszym telefonie, niezależnie od tego jaki mamy model i jaki ma możliwości techiczne.

.mobi – nowa domena i ciekawe nazwy

Jak każde z nowo uruchamianych rozszerzeń, pozwala ono na rejestrację wielu ciekawych nazw, które mogą być od dawna zarejestrowane już w innych, klasycznych końcówkach. Z jednej strony stwarza to szansę firmom na uzyskanie krótkiego adresu internetowego, z drugiej strony firmy mające już dobre domeny w innych rozszerzeniach są zmuszane do zakupu kolejnej domeny lub też do odkupienia jej za wysoką cenę od cybersquatera, który dokonał takiej rejestracji jako pierwszy. Kwestie te są poruszane przy każdym uruchomieniu nowej domeny.

.mobi – dla jakiej branży?

Czy warto rejestrować domeny .mobi i uruchamiać pod nimi mini-serwis internetowy? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego w jakiej branży działasz i jakich masz klientów. Jeżeli podczas rozmów z klientami słyszysz uwagi, że chcieliby mieć oni szybki i wygodny dostęp do narzędzi on-line jakie im oferujesz, z pewnością warto pomyśleć o budowie dodatkowej wersji strony internetowej, która byłaby przyjazna dla małych ekranów telefonów komórkowych. Taka wersja przede wszystkim musi się mieścić w zazwyczaj małej rozdzielczości ekranu telefonu ani nie posiadać dużych grafik lub skomplikowanych skryptów. Dobrym przykładem może być serwis on-line do składania zamówień przez przedstawicieli handlowych firmy. Jeżeli są oni wyposażeni w telefony komórkowe, mogą przesyłać zamówienie do centrali już podczas wizyty u klienta. Uprości to rezerwację towaru i przyspieszy realizację zamówienia.

Jeżeli już stworzymy stronę internetową przyjazną dla telefonu komórkowego, to czy potrzebujemy do tego domeny .mobi? Oczywiście że nie. Taki serwis można uruchomić pod każdą inną domenę. Jest to też temat krytyki domeny .mobi, bez której również technologia mobilna by się mogła rozwijać. Kolejny zarzut jaki się pojawia, to konieczność tworzenia dwóch wersji strony internetowej – dla dużych komputerów i dla małych ekranów telefonów komórkowych. Mogą się wówczas pojawić rozbieżności w ich treści, co doprowadzi do dezorientacji użytkowników. Gdy już posiadasz stronę zaprojektowaną specjalnie dla telefonów komórkowych, warto sprawdzić czy rzeczywiście będzie się ona poprawnie wyświetlać. Służy do tego bezpłatne narzędzie Ready.mobi. Warto skorzystać.

Rynek najlepiej zweryfikuje

Jak to jednak zwykle bywa, sens istnienia każdego produktu najwłaściwiej ocenia rynek. W przypadku .mobi liczba aktywnych domen świadczy o tym, że nie wolno ignorować istnienia tej domeny. Domena przyjęła się i jest coraz częściej wykorzystywana. Przykłady dużych serwisów w tej domenie to chociażby cnnmoney.mobi, weather.mobi, bmw.mobi, banking.mobi. W Polsce dobrym przykładem jest gazeta.mobi. Zachęcam do wpisywania w komentarzach innych ciekawych adresów z tym rozszerzeniem.

Rozgłosu domenom .mobi dodają również aukcje domen premium organizowane przez platformę Sedo, największego brokera domen. Obecnie trwa już trzecia taka aukcja, na której znajdziemy wiele krótkich i łatwych do zapamiętania nazw, w cenach „już od” 5.000 dolarów amerykańskich. Na poprzednich aukcjach padły spektakularne rekordy sprzedaży – flowers.mobi sprzedana za 200.000 USD, sportsbook.mobi za 129.800 USD, hosting.mobi za 101.000 USD, fun.mobi za 100.000 USD a bank.mobi za 51.000 USD. Większość domen premium jest oferowanych jednak bezpośrednio przez rejestr, nie zaś przez domenowych inwestorów, jak to bywa w przypadku innych rozszerzeń. Osób i firm inwestujących w dobre adresy .mobi jednak cały czas przybywa. Wartość tych domen z pewnościa nie dorówna ich odpowiednikom w .com, jednak sześciocyfrowe ceny sprzedaży będą pojawiać się częściej.

Promocje w Domeny.tv

W każdym miesiącu w Domeny.tv promujemy inną, ciekawą domenę. Już teraz można zarejestować nową domenę .mobi w najniższej cenie w historii – 35,38 zł z VAT za pierwszy rok użytkowania bez ograniczeń ilościowych. Promocja potrwa tylko do końca grudnia 2007r. Standardowa cena za rejestrację wynosi 97,60 zł z VAT.

Dostępność domeny .mobi do rejestracji sprawdzisz pod adresem:
https://www.domeny.tv/wyszukiwarka

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *