Już od 24 marca domeny .tel dla każdego

Juz od 24 marca domeny .tel dla kazdego

Już we wtorek, 24 marca, rusza publiczna rejestracja domen .tel. Nie jest to kolejne typowe rozszerzenie, które może zostać użyte do publikacji stron internetowych. Domeny .tel mają służyć jako internetowa książka telefoniczna, w której publikujemy nie tylko nasze numery telefonów, lecz również wszelkie inne informacje które pozwolą innym nawiązać z nami kontakt – adresy e-mail, mapy Google, dane Skype, adresy w serwisach społecznościowych itp.

Uruchamiamy własną domenę .tel

Rejestr .tel promuje użycie tych domen zarówno do celów biznesowych jak i do prywatnych. Przykładowo, firmy, szczególnie te posiadające wiele oddziałów, będą w stanie skierować zainteresowane osoby bezpośrednio do właściwych komórek. Osoby prywatne będą w stanie opublikować swoje wizytówki, przy czym w celu zachowania prywatności ukryć część danych tylko dla uwierzytelnionych osób.

W domenie .tel możemy umieścić 5 rodzajów treści:

  • Informacje kontaktowe (adresy)
  • Linki do stron firmowych
  • Linki nawigacyjne (miasta, oddziały, departamenty)
  • Lokalizacja (mapy, adresy)
  • Tekst dla wyszukiwarek (słowa kluczowe, ważne informacje)

Jak widać, dosyć sporo ogranicza to naszą inwencję. Dzięki temu jednak strony będą zawsze czytelne i będą zawierać wyłącznie ważne, przydatne informacje.

Jak to wygląda w praktyce

Przykładowy ekran głównej strony widocznej po wpisaniu domeny .tel możemy zobaczyć poniżej.

Wszystkie linki są klikalne i prowadzą do bardziej szczegółowych informacji. Zapraszamy do zapoznania się z przykładowymi, działającymi domenami .tel:

http://largeco.tel (serwis dużej korporacji z wieloma oddziałami)
http://smallco.tel (wizytówka małej firmy)
http://my-idol.tel (internetowa platforma do głosowania)
http://celebrity.tel (przykład wykorzystania domeny jako katalogu)
http://emma.tel (strona osoby prywatnej)
http://henri.tel (bardziej zaawansowana strona osoby prywatnej)

Jak widać domeny te dają naprawdę dużo możliwości. Największą ich zaletą jest możliwość szybkiego wypełnienia ich danymi bez konieczności znajomości żadnych technologii tworzenia stron. Wystarczy podstawowa znajomość obsługi przeglądarki internetowej. Wadą jest to, że możemy tam zamieścić ograniczoną treść i w formacie narzuconym z góry.

Czy domeny .tel osiągną sukces?

Często porównuje się domeny .tel z domenami .mobi, które zostały uruchomione w 2005 roku. Domeny te jednak zasadniczo się różnią. Domeny .mobi pozwalają na umieszczenie na nich dowolnej treści, nie tylko dla urządzeń mobilnych z małymi ekranami. Domeny .tel z kolei służą jako zaawansowana książka adresowa.

Dobrze wróżą domenom .tel działania marketingowe prowadzone na rzecz ich promocji. Sprawiły one, że o tych domenach mówi się dużo w prasie oraz telewizji. Przedstawiciele Telnic wystąpili przykładowo w Bloomberg, CNN, CNBC oraz BBC, co z pewnością przyczyniło się do budowania świadomości wśród Internautów, że takie domeny istnieją i mogą być bardzo przydatne.

Z całą pewnością domeny .tel nie zdetronizują najbardziej popularnych domen .com, jednakże mają szansę trwale zaistnieć na rynku. Największy sukces wróżymy domenom wykorzystywanym jako katalogi. Przykładowo domena pizza.tel zawierająca adresy dostawców pizzy w wielu różnych lokalizacjach byłaby strzałem w dziesiątkę. Podstawowym warunkiem sukcesu jest rejestracja dużej ilości domen i aktywne ich wykorzystanie, co jest największym wyzwaniem dla danego rejestru przy uruchamianiu nowego rozszerzenia domen.

Domeny .tel będą dostępne do rejestracji w Domeny.tv od 24 marca w cenie 49 zł netto za jeden rok rejestracji. Zapraszamy.

michal

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *