Domeny z końcówką .tv a efekt cieplarniany

Domeny z koncowka .tv a efekt cieplarniany

Z pewnością nie wszyscy wiedzą, iż zdobywające coraz większą popularność również w Polsce domeny z końcówką .tv, nie są wcale rozszerzeniem wprowadzonym intencjonalnie dla stron związanych z mediami i telewizją ale są krajową domeną Państwa Tuvalu. Państwo położone w Zachodniej Polinezji na Oceanie Spokojnym, zamieszkane jest przez zaledwie około 10 tysięcy osób. Domeny .tv kojarzą się zdecydowanej większości Internautów nie z tym małym państewkiem ale z wielkimi korporacjami medialnymi i ich stronami internetowymi, jak również coraz częściej z indywidualnymi użytkownikami Internetu umieszczającymi pod domenami z końcówką .tv swoje serwisy społecznościowe, fora, blogi czy materiały video. Jaką przyszłość ma ten rodzaj domen?

Państwo Tuvalu

Państwo Tuvalu zajmuje powierzchnię zaledwie 26 kilometrów kwadratowych i składa się z 9 atoli tworzących archipelag. Najwyższy punkt ma zaledwie 5 m n.p.m. Największy atol nosi nazwę Funafuti. Dostać się tam można drogą powietrzną lub morską. Dwa razy w tygodniu do Tuvalu lata samolot linii Air Fiji, zaś kilka razy w roku na Fidżi i z powrotem płynie rządowy statek państwa Tuvalu po bieżące zaopatrzenie. Nie jest to rejon szczególnie upodobany przez turystów ze względu na małą liczbę połączeń lotniczych oraz wysokie ceny biletów. Szacuje się, iż to państwo odwiedza zaledwie około tysiąca gości zagranicznych w ciągu roku.

Największym obecnie zagrożeniem dla państwa Tuvalu jest jednak ciągłe podnoszenie się poziomu oceanu, co może spowodować, iż większa część terytorium w pewnym momencie znajdzie się pod wodą. Na tę okoliczność władze Tuvalu zawarły traktat, który przewiduje ewakuację wszystkich mieszkańców do Nowej Zelandii w przypadku gdy atole nie będą mogły być dalej zamieszkane. Mieszkańcy alarmują, iż ostatnie miesiące wysokich przypływów były zdecydowanie bardziej niebezpieczne dla mieszkańców, niszcząc ich domy oraz tereny uprawne. Pojawiły się również problemy z dostępem do coraz szybciej kurczących się zasobów wody pitnej.

Domena .tv dobrem narodowym

Tuvalu ma jednak jedno bardzo cenne bogactwo, które sprawia, że jego losy z zainteresowaniem są śledzone przez resztę świata. Chodzi oczywiście o bardzo atrakcyjną końcówkę domenową tv, jednoznacznie kojarzącą się z telewizją, multimediami i wszelkiego typu nowoczesnymi technologiami. Domena została uruchomiona w 1996 roku i od tego czasu ma ciekawą historię. W 2000 roku wynegocjowano kontrakt o wartości 50 milionów dolarów na wyłączną dzierżawę praw do całej domeny, jednak kanadyjski przedsiębiorca, który złożył tę ofertę, nie był w stanie zebrać odpowiedniej sumy. W 2000 roku zarządzaniem domeną zajęła się prywatna firma DotTV, zasilając budżet Tuvalu kwotą 1 miliona dolarów kwartalnie w opłatach licencyjnych. Firma DotTV została w międzyczasie przejęta przez firmę Verisign (która zarządza domenami com oraz net), jednakże cały czas niewielka rentowność tej domeny sprawiła, że Verisign zaczęła rozglądać się za nowymi możliwościami wykorzystania domeny.

DemandMedia zarządza domeną .tv

W grudniu 2006 roku podpisana została umowa pomiędzy Verisign oraz firmą DemandMedia, która zakładała iż ta druga przejmie całkowicie prawa do zarządzania domenami Tuvalu. DemandMedia, którą zarządza charyzmatyczny Richard Rosenblatt, jedna z ciekawszych postaci na rynku domen w ostatnich latach, jest właścicielem wielkich serwisów rejestracyjnych takich jak BulkRegister czy eNom. 1 maja 2007 roku DemandMedia ogłosiła ponowne uruchomienie domen .tv. Celem firmy jest całkowita zmiana wizerunku tych domen wśród Internautów oraz oczywiście zachęcenie do jak najliczniejszej rejestracji nowych domen z tą końcówką. Strategia jest dobrze przemyślana i ma szansę się udać.

DemandMedia w dniu 1 maja 2007 roku uwolniła do publicznej sprzedaży 53 tysiące domen tzw. premium, czyli nazw potencjalnie popularnych lub zawierających chwytliwe słowa. Ceny za domeny premium mieściły się w przedziale od 52$ aż do 500.000$ za domenę business.tv. Zaledwie w ciągu pierwszych 24 godzin sprzedano domeny za pół miliona dolarów!

Przykładowe domeny, które zmieniły właściciela 1 maja:

 • bands.tv
 • bridal.tv
 • earth.tv
 • fitness.tv
 • history.tv
 • malibu.tv
 • punk.tv
 • realtor.tv
 • skateboards.tv
 • weekend.tv
 • yearbook.tv

Transakcje były zawierane pomimo braku jakichkolwiek regulacji odnośnie dalszego utrzymania tych domen premium. O ile w przypadku domen .tv rejestrowanych na standardowych zasadach, opłaty za rejestrację i utrzymanie są znane, rejestrujący domeny premium nie wiedzą, czy w kolejnych latach będą musieli zapłacić ponownie wyższe opłaty za utrzymanie prawa do tych nazw.

DemandMedia w tym samym czasie uruchomiła portal me.tv, który oferuje mnóstwo narzędzi angielskojęzycznym użytkownikom Internetu w celu stworzenia ich własnego „kanału telewizyjnego”, czyli własnego serwisu społecznościowego łatwo integrującego się z serwisami MySpace, FoxSports czy AmericanIdol. Są one dostępne wyłącznie dla właścicieli domen z końcówką .tv.

Domena .tv i polscy internauci

Również polscy Internauci zauważyli duży potencjał jaki drzemie w tej końcówce domenowej. Już teraz tworzone są polskojęzyczne serwisy medialne i rozrywkowe w tej domenie, zaś nowe domeny są rejestrowane dla naszych polskich klientów praktycznie codziennie. Mimo tego, dużo dobrych, ciekawych i łatwych do zapamiętania domen jest nadal wolnych! Kwestią wyłącznie czasu pozostaje również uruchomienie zaawansowanych narzędzi do tworzenia własnych multimedialnych stron internetowych w innych językach niż angielski, w tym również po polsku. Jeśli więc nie chcesz przegapić tego momentu, warto swoje adresy .tv zarejestrować już teraz.

Domena .tv mówi nie tylko, gdzie znajduje się Twoja strona internetowa ale również mówi, tym czym tak naprawdę jest – ciekawym miejscem docelowym, które warto często odwiedzać. Adres internetowy z końcówką .tv mówi odwiedzającym Twoją stronę, iż znajdą tam ciekawą, żywą i bogatą w elementy interaktywne zawartość, jeszcze zanim faktycznie Ci użytkownicy znajdą się na Twojej stronie! Ponadto, adres z końcówką .tv jest na tyle wyróżniający się i łatwy do zapamiętania, że odwiedzający będą w stanie łatwo go sobie przypomnieć, kiedy zechcą ponownie odwiedzić Twoją stronę.

Dostępność domen z końcówką .tv łatwo sprawdzisz w naszej wyszukiwarce.

michal

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *