Ekspansja na rynki zagraniczne – jak poprawnie tworzyć adresy www?

ekspansja na rynki zagraniczne

Planujesz ekspansję Twojej firmy na rynki zagraniczne? Doskonale! Ale czy wiesz jaką najlepszą strategię obrać w kontekście posiadanych domen i budowania adresów www dla poszczególnych wersji językowych stron? Wiesz też jak poprawnie zabezpieczyć swoją markę za granicą?

Przytrafiło Ci się kiedyś, że szukając w Internecie potrzebnych informacji, spotkałeś się z różnymi schematami adresów stron internetowych, np.: yourwebsite.pl, de.yourwebsite.com czy też yourwebsite.de/pl?

Są to 3 strategie, jak budować linkowanie na Twojej stronie www, jeżeli ta ma kierować na różne grupy geograficzne i językowe.  Omawiamy je poniżej.

3 rodzaje struktur adresów www, które będą pomocne w ekspansji Twojego biznesu na rynki zagraniczne:

Subdomena

Gdy jesteś właścicielem danej nazwy domeny, możesz w niej utworzyć dowolną ilość subdomen. Każdą z nich możesz skierować na oddzielną wersję językową strony.

Subdomena działa jak niezależny adres internetowy i może kierować użytkownika na oddzielną stronę internetową, np.: de.yourwebsite.pl, fr.yourwebsite.pl.

Zaletą takiego rozwiązania jest łatwość tworzenia nowych adresów. Nie ponosisz przy tym kosztów rejestracji nowych nazw domenowych.

Subkatalog

Subkatalog jest najprostszą techniką przy tworzeniu wielojęzycznych witryn www.

Przykładem jest serwis panasonic.com/pl. Do istniejącej już firmowej witryny, osadzonej na domenie globalnej, dodano polski katalog językowy.

Właściciel strony panasonic.com podobnie postąpił w przypadku innych wersji językowych witryny, np. panasonic.com/de, panasonic.com/fr.

Krajowa domena najwyższego poziomu

Krajowa domena najwyższego poziomu (ccTLD) to dwuliterowa domena, zarezerwowana dla państwa lub terytorium zależnego, na przykład dla Polski: yourwebsite.pl.

Domena krajowa najwyższego poziomu będzie dobrym wyborem lokalizowania witryny internetowej, określonej dla państwa lub położenia geograficznego, np.: „.pl”, „.de”, „.fr”, itd.

W odróżnieniu od dwóch powyższych, ta strategia wymaga dokonania rejestracji nazw domenowych na wybranych przez nas rynkach oraz corocznego ich odnawiania, co wiąże się z wymiernymi inwestycjami.

Wybór domeny internetowej a zaufanie użytkowników

Badania przeprowadzone przez brytyjską firmę Nominet wskazują, że w wielu krajach odwiedzający chętniej robią zakupy na stronach www, które znajdują się pod domeną krajową.

Zwrócono też uwagę na dużą wartość lokalnych serwisów oraz ich lepsze powiązanie z zapytaniami w wyszukiwarkach internetowych. Eksperci Nominet podkreślają także, że posiadanie domeny krajowej może być pomocne w budowaniu silnej marki wśród lokalnej społeczności.

Dzięki naszej wyszukiwarce szybko i wygodnie sprawdzisz czy domena z wybranym krajowym rozszerzeniem jest jeszcze dostępna.

Wybór domeny internetowej a pozycja w Google

Matt Cutts, były szef zarządzania jakością wyszukiwań w Google, wielokrotnie podkreślał,że domeny krajowe najwyższego poziomu, które zawierają treści ważne z punktu widzenia języka narodowego danego kraju, będą premiowane w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google:

„…be aware that most domains at a country level do protein to that specific country and so we think that content is going to be intended mainly for that country”

Domeny krajowe najwyższego poziomu cechuje najwyższy stopień dokładności prowadzenia do nich ruchu z wyszukiwarki Google. Dzięki temu Twojej witrynie łatwiej będzie uzyskać wysoką pozycję strony w wynikach wyszukiwań Google.

Analogicznie jak w przypadku Google’a działają chińska wyszukiwarka Baidu oraz rosyjska Yandex, gdzie w wynikach wyszukiwań premiują witryny z domenami krajowymi najwyższego poziomu.

Domeny krajowe najwyższego poziomu zapewniają stronom internetowym większą wiarygodność w oczach wyszukiwarek. To może przełożyć się na poprawę pozycji serwisu w lokalnych wynikach wyszukiwania i wzrost klikalności kampanii SEO w wyszukiwarce, czyli w efekcie większą sprzedaż.

Podsumowanie: „wyróżnij się, albo zgiń!”

Wybór domeny internetowej powinien być przez Ciebie dobrze przemyślany, gdyż jest elementem istotnym dla powodzenia Twojego biznesu. Coraz częściej domena wykorzystywana jest do budowania firmowego wizerunku w Internecie i może pomóc wyróżnić daną witrynę na tle konkurencji.

Rozważ czy zależy Ci na łatwości tworzenia witryn wielojęzycznych, zbudowanych na subkatalogach lub subdomenach? Czy od samego początku chcesz prowadzić profesjonalną strategię opartą o rejestrację domen krajowych?

Dokonaj analizy wszystkich „za” i „przeciw” i wybierz najlepszą strategię dla Twojej firmowej witryny.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z wyborem domeny internetowej dla Twojej firmy, zadaj je w komentarzu lub skontaktuj się bezpośrednio z nami.

Źródło:
https://positionly.com/university/tips/international-seo/top-level-domains-subdomains-and-subdirectories
https://www.semrush.com/blog/how-to-choose-the-right-international-seo-site-structure
htpp://www.moz.com/ugc/folders-vs-subdomains-vs-cctld-in-international-seo-an-overview
http://www.pcworld.pl/news/Rzecz-o-domenach-narodowych,386432.html
http://searchengineland.com/googles-matt-cutts-sites-with-geo-targeted-domains-should-contain-content-relevant-to-the-specified-country-168258
https://www.youtube.com/watch?v=yJqZIH_0Ars

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *