Google przegrało bitwę o domenę googles.eu

Google przegralo bitwe o domene googles.eu

W ciągu ostatnich kilku miesięcy czytamy doniesienia prasowe o tym, ile wysiłku wkłada Google w przejęcie nazw domen zgodnych z zarejestrowanymi przez tę firmę znakami towarowymi. Przykładowo niewyjaśniona pozostaje sprawa własności domeny gmail.pl (której właścicielem jest Grupa Młodych Artystów i Literatów) lub gmail.de (pod którą to domeną działa już od jakiegoś czasu dość spory niemiecki serwis usługowy). Google angażując swoich najlepszych prawników stara się przejąć te domeny, powołując się na prawo do swojego znaku towarowego. Mamy jednak poważne wątpliwości, czy jest to zagranie fair wobec osób czy firm działających na danych rynkach, którzy domenę kupowali w dobrej wierze, niekoniecznie z myślą o zaszkodzeniu Google.

Ciekawy werdykt zapadł niedawno w Pradze, która jest siedzibą Centrum ADR do Rozstrzygania Sporów dotyczących Nazw Domen .eu (to oficjalna polska nazwa tej instytucji). Ten sąd arbitrażowy rozstrzyga wszystkie przypadki sporów dotyczących praw własności domen .eu. Procedura jest dość kosztowna dla skarżącego, ma jednak zapewnić szybsze i sprawniejsze wydanie decyzji o ewentualnym przekazaniu praw do domeny.

Domena googles.eu

Domena googles.eu została zarejestrowana w dniu 7 kwietnia 2006, tuż po uwolnieniu rejestracji domen .eu dla wszystkich zainteresowanych.Obywatel Hiszpanii zarejestrował domenę i umieścił na niej formularz wyszukiwania, jednocześnie dodając informacj, iż jego strona nie jest w żaden sposób związana z firmą Google Inc. oraz iż wszelkie wyniki wyszukiwania należą do firmy Google Inc. Jak pisze Cedric Manara na swoim blogu, nietrudno było przewidzieć, jaki będzie krok Google w tej sprawie. Sprawa została wniesiona przed sąd arbitrażowy w Pradze.

Google jednak przegrało sprawę o domenę googles.eu! Przyczyna miała charakter czysto formalny. Skarżącym w tej sprawie była firma Google Ireland, jednak właścicielem znaku towarowego firma Google Inc. z siedzibą w USA. Na posiedzeniu sądu nie przedstawiono żadnych dowodów na to, iż firma Google Ireland jest uprawniona do dysponowania tymże znakiem towarowym, dlatego też arbiter oddalił wniosek.

Należy przypomnieć, iż domeny .eu są dostępne wyłącznie dla osób indywidualnych i organizacji zamieszkałych lub mających siedzibę na terenie kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Jednakże nie ma przeciwskazań aby jedna firma występowała jako reprezentant innej w tego typu sprawie.

Nie podobają nam się praktyki Google dotyczące przejmowania domen narodowych, wykorzystywanych przez inne osoby od wielu lat. Kibicujemy szczególnie właścicielowi domeny gmail.de aby mógł dalej rozwijać swój biznes i aby nie dopuszczono do sytuacji, gdy pewne znaki towarowe są bardziej ważne od innych. To, że Google jest największą firmą internetową świata oraz zatrudnia najlepszych prawników, nie może oznaczać, że z góry się zakłada, że ma prawo do własności legalnie należącej do kogoś innego.

W sprawie googles.eu musimy jednak przyznać rację Google. Domena nie została zarejestrowana w dobrej wierze, wykorzystuje znak towarowy należący do Google dobrych kilka lat wcześniej przed rejestracją domeny. Sprawa zapewne nie zostanie jednak tak zakończona. Google nauczone tym doświadczeniem prawdopodobnie będzie po prostu lepiej formułować swoje wnioski do sądu arbitrażowego.

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *