Jak podpiąć własną domenę pod darmowy hosting GitHuba?

com 2 e1650446696854

W tym artykule opisaliśmy popularne narzędzie dla programistów – GitHub. Dlaczego poruszyliśmy ten temat? Ponieważ GitHub zahacza o tematykę domen internetowych. Zapewnia darmowy hosting stron z możliwością ich publicznego udostępniania. Pozwala również podpiąć własną domenę pod konkretną witrynę, ale żeby to zrobić, trzeba ją wcześniej odpowiednio skonfigurować. 

Dzięki podpięciu własnej domeny pod hosting GitHuba Twoja przesłana strona pozbędzie się domyślnie wygenerowanego adresu URL. Dodatkowo spersonalizujesz witrynę, sprawiając że nazwa domeny pokryje się z jej tematyką i będzie prostsza do zapamiętania.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się jak to zrobić i co będzie Ci potrzebne. Zobaczysz przykład zastosowania rekordów A i CNAME oraz poznasz przydatne narzędzie programistyczne, które pozwoli Ci dzielić się publicznie kodem źródłowym strony i da możliwość oceny jego jakości. Dzięki naszym wskazówkom nauczysz się jak samodzielnie ustawiać własne domeny pod strony internetowe przesłane na GitHuba. 

Czym jest GitHub?

GitHub to serwis społecznościowy dla programistów używany do udostępniania kodu z którego korzysta wiele firm. Ułatwia także zarządzanie projektami i współpracę różnych zespołów. Według rankingu GitHuba w 2021 roku z narzędzia korzystało ponad 73 milionów developerów, z czego 16 milionów użytkowników to nowe osoby z tamtego roku. Wszyscy stworzyli łącznie ponad 61 milionów repozytoriów, czyli osobnych projektów m.in. ze stronami internetowymi. 

Do zrozumienia GitHuba w pełni, trzeba najpierw poznać Gita, czyli system kontroli wersji. Umożliwia on kontrolowanie zmian w kodzie, cofanie wersji stron, opisywanie wprowadzonych zmian i dzielenie się kodem ze znajomymi. 

GitHub pozwala na darmowe hostowanie repozytoriów, czyli miejsc, w których przechowywany jest cały kod, wraz ze wszystkimi jego plikami i modyfikacjami jakie się na nim odbyły. Do repozytoriów możesz przydzielić zdalny dostęp innym osobom, dzięki czemu z kilku osobnych miejsc możecie wspólnie pracować nad danym projektem i ciągle go rozwijać. GitHub pozwala obserwować prace innych i służy jako portfolio. Można tam bezpłatnie umieszczać własne strony internetowe oraz wygenerować dla nich dedykowany adres URL, który umożliwi podgląd całej strony. 

GitHub posiada jedno istotne ograniczenie, a jest nim możliwość wgrywania wyłącznie stron statycznych. Zastanawiasz się, co to znaczy? Otóż strony dzielą się na statyczne (HTML + CSS + JS) i dynamiczne (z językiem programowania używanym na serwerze np. PHP, C#, Node.js). 

Strony statyczne są najbardziej podstawowym typem witryny, które niechętnie poddają się zmianom. Zazwyczaj zakodowane są w HTML’u, wyświetlają te same informacje każdemu użytkownikowi i nie wymagają tworzenia baz danych.

Z kolei strony dynamiczne to takie, których treści mogą się zmieniać w zależności od konfiguracji. Przykładowo, w zależności od wyboru przeglądarki, rodzaju urządzenia na którym się ją otwiera (PC, mobile), pory dnia itp. Strony dynamiczne umożliwiają dwukierunkową komunikację z użytkownikami, wymagają tworzenia baz danych i są często wyposażone w system zarządzania treścią (CMS). Przez to na GitHubie nie uruchomisz strony stworzonej np. na WordPressie czy Drupalu. 

Hostowanie plików strony na GitHubie

W tym artykule nie poruszymy kwestii związanej z wadami i zaletami hostowania stron na GitHubie. Jeżeli posiadasz stronę internetową i chciałbyś za darmo przetestować jej działanie w sieci, to hosting GitHuba będzie optymalnym rozwiązaniem. Jego kluczową cechą jest to, że jest on pozbawiony nachalnych reklam. Musisz mieć jednak świadomość, że GitHub nie zastąpi w pełni profesjonalnego hostingu i nie zapewni Ci wielu funkcjonalności, przykładowo obsługi skrzynek e-mail. 

Pliki na GitHubie możesz hostować na dwa sposoby. Używając konsoli (narzędzia do wykonywania zaawansowanych operacji systemowych) lub wbudowanej na stronie opcji do hostowania plików. My skupimy się na tym drugim, prostszym sposobie. Jednak przed przystąpieniem do dalszych czynności, powinieneś posiadać gotową stronę internetową. Jeśli jej nie masz, możesz zlecić jej stworzenie naszym programistom – zobacz nasze realizacje

W celu umieszczenia plików na darmowym hostingu GitHuba przejdź na stronę https://github.com/ i załóż konto. Podaj przemyślaną nazwę użytkownika, ponieważ będzie ona widoczna publicznie oraz będzie zagnieżdżona w domyślnym adresie URL, jeśli zechcesz udostępnić stronę bez podpinania własnej domeny.

github mainpage domena

Kolejno utwórz repozytorium, klikając na ikonę “+” w prawym górnym rogu. 

Nazwij swoje repozytorium, zaznacz aby miało ono publiczny dostęp – “Public” i zatwierdź konfigurację przyciskiem “Create repository”.

github tworzenie repozytorium

Zobaczysz ekran z rozpisanymi komendami potrzebnymi do skonfigurowania repozytorium za pomocą konsoli. Na niebieskim pasku znajdziesz podlinkowany tekst “uploading an existing file” i to ten odnośnik odpowiedzialny jest za hostowanie plików z poziomu przeglądarki.

github przesyłanie plików na serwer

Po jego kliknięciu przeciągnij z lokalnego komputera swoje pliki i foldery strony do widocznego okna. Umieść pliki znajdujące się w docelowym folderze, zamiast przesyłać jeden folder z całą zawartością. W przeciwnym wypadku, w celu wywołania strony, w pasku URL będziesz musiał dopisywać po średniku na końcu adresu nazwę folderu, w którym znajdują się docelowe pliki. Wpisz commit, czyli opis pozwalający rejestrować konkretne zmiany, które zostały wprowadzone wraz z informacją, kto i kiedy je wprowadził. Następnie zatwierdź przesyłanie plików przyciskiem “Commit changes”. 

Gratulacje, Twoja strona znajduje się już na hostingu GitHuba. 

Podpinanie własnej domeny pod hosting GitHuba

Będąc w otwartym repozytorium, kliknij zakładkę “Settings”, a następnie przejdź do pozycji “Pages”.  

github konfiguracja repozytorium

W polu “Source” zmień wartość “none” na “main” i zapisz zmiany. Zobaczysz automatycznie wygenerowany link na domyślnej domenie GitHuba – github.io. Strona będzie dostępna publicznie pod tym adresem. 

Nas jednak interesuje umieszczenie strony pod własną domeną. W tym celu musisz wykonać dwie czynności: zmienić rekordy przekierowania domeny, tak aby prowadziły na GitHuba i podpiąć domenę pod jego hosting. 

github dodawanie własnej domeny

Zacznij od zmiany rekordów i zaloguj się do panelu administracyjnego Domeny.tv. Wybierz swoją domenę i rozwiń pole konfiguracyjne. Upewnij się, że domena wydelegowana jest na serwery DNS Domeny.tv. Jeśli są inne zmień je klikając w “Edytuj DNS”, kolejno “Wybierz zapisany profil DNS” i zapisz zmiany. Aktualizacja serwerów DNS może potrwać do 24 godzin, dlatego bądź świadomy, że jeśli je zmieniasz to link z podpiętą domeną na GitHubie nie będzie działał natychmiast. 

Otwórz konfigurację serwera przekierowań klikając w przycisk “Zarządzaj”. Usuń obecne rekordy i dodaj 4 nowe typu A: 

  • 185.199.108.153
  • 185.199.109.153
  • 185.199.110.153
  • 185.199.111.153

Oraz 1 typu CNAME, który będzie kierował na subdomenę “www”, np. www.twojadomena.pl . W pole “Wartość” wpisz nazwę swojej domeny i upewnij się, że na końcu zapisu znajduje się kropka. 

Zapisz zmiany po wprowadzeniu nowych rekordów.

github dodawanie rekordow A i CNAME w panelu administracyjnym Domenytv

Wróć do konfiguracji strony na repozytorium GitHuba i w polu “Custom domain” wpisz nazwę swojej domeny, a następnie zapisz zmiany. 

Gratulacje, właśnie podpiąłeś własną domenę pod hosting GitHuba i możesz publicznie udostępniać swoją stronę internetową.

github poprawne dodanie własnej domeny

A co z certyfikatem SSL? 

Certyfikat SSL wygenerujesz za darmo dla nowo podpiętej domeny. Jak pewnie sam zauważyłeś, pod polem “Custom domain” znajduje się jeszcze jedna pozycja z możliwym do zaznaczenia checkbox’em – “Enforce HTTPS”.  Właśnie to pole odpowiedzialne jest za wymuszanie certyfikatu SSL dla domeny i przekierowywanie adresu na HTTPS. Po zaznaczeniu checkboxa powinieneś zobaczyć zieloną ikonę “zatwierdzone”, która będzie świadczyć o prawidłowo wdrożonym certyfikacie SSL dla domeny. 

github konfiguracja certyfikatu SSL

Może zdarzyć się tak, że checkbox będzie niemożliwy do zaznaczenia i pojawi się komunikat: 

Unavailable for your site because a certificate has not yet been issued for your domain (example.com) HTTPS provides a layer of encryption that prevents others from snooping on or tampering with traffic to your site. When HTTPS is enforced, your site will only be served over HTTPS

Spowodowane to będzie niewłaściwą kolejnością wykonywania czynności, czyli najpierw dodanie domeny w GitHub Pages, a potem rekordów A i CNAME w panelu administracyjnym. Rozwiązaniem tego problemu jest usunięcie domeny z GitHub Pages i wpisanie jej raz jeszcze. 

Gdzie kupić domenę internetową?

Domenę internetową powinieneś kupić u rejestratora, który funkcjonuje na rynku od kilkunastu lat, zapewnia profesjonalną obsługę klienta, posiada przejrzystą politykę rejestracji oraz atrakcyjne ceny utrzymania domen. 

Jako Domeny.tv spełniamy wszystkie te wymagania oraz gwarantujemy największy w Polsce wybór domen z całego świata. Na dzień 20 kwietnia 2022 roku oferujemy 1152 różnych rozszerzeń. Listę domen możliwych do rejestracji w naszym serwisie znajdziesz na stronie https://www.domeny.tv/domeny

Nie tylko GitHub

GitHub to narzędzie docenione przez programistów na całym świecie. Daje możliwość darmowego hostowania stron oraz aktualizowania kodu o nowe poprawki. Witrynę przesłaną na serwer możesz publicznie udostępnić swoim znajomym, korzystając z domyślnej domeny GitHuba lub konfigurując własną. To drugie rozwiązanie będzie lepsze, jeśli zależy ci na spersonalizowaniu strony internetowej tak, aby nazwa domeny pokrywała się z tematyką Twojej witryny. Dzięki temu zakomunikujesz odbiorcom, czym zajmuje się Twoja strona internetowa jeszcze przed jej otwarciem.

Domeny internetowe, zarejestrujesz w naszym serwisie na dogodnych warunkach. Zapewnimy Ci konkurencyjne ceny rejestracji i przedłużeń, przejrzysty panel administracyjny do zarządzania domenami, wsparcie klienta.

Na końcu możesz zadać pytanie: czy w sieci są inne oferty darmowego hostingu poza GitHub. Oczywiście, że tak. O wadach i zaletach darmowego hostingu stron www przeczytasz w artykule: Darmowy hosting — czy jest możliwy i jak go znaleźć?

Źródło: https://docs.github.com/en/pages/configuring-a-custom-domain-for-your-github-pages-site/managing-a-custom-domain-for-your-github-pages-site#configuring-a-subdomain

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *