Jak zarejestrować domenę, gdy wymagane jest posiadanie adresu na terenie danego kraju?

rejestracja domen z usluga Trustee

Czy chciałeś kiedyś zarejestrować domenę internetową, ale rejestrator nie świadczył jej w swoim serwisie? Albo dawał taką możliwość, lecz wymagał posiadania adresu administracyjnego na terenie konkretnego kraju, nie proponując przy tym żadnych rozwiązań? Czy finalnie nie zarejestrowałeś przez to nazwy w wymarzonym rozszerzeniu?

W artykule podpowiemy, jak najprościej radzić sobie z utrudnieniem w postaci posiadania adresu administracyjnego na terenie danego kraju.

Jakie domeny wymagają posiadania adresu na terenie danego kraju?

Oczywiście mowa o domenach narodowych. I niestety, takich domem jest dosyć sporo. Do przykładowych rozszerzeń należą:

 • .my – Malezja
 • .rs – Serbia
 • .lu – Luksemburg
 • .nl – Holandia
 • .ee – Estonia
 • .de – Niemcy
 • .com.ar – Argentyna
 • .com.br – Brazylia
 • a jeszcze do 13.01.2022 wymagał tego rejestr cypryjskiej domeny .cy.

Jak widać, niektóre z wymienionych krajów są bliskimi sąsiadami Polski i należą do Unii Europejskiej. Wydawać by się mogło, że należąc do Unii, wszystkie granice są otwarte, w tym te rejestracyjne, jednak realia potrafią zaskoczyć.

W związku z tym co zrobić, gdy zajdzie potrzeba rejestracji domeny narodowej, a rejestr kraju wymaga obecności na swoim terenie?

Skorzystaj z pomocy lokalnego pośrednika – usługa Trustee

Sposobem na zarejestrowanie domeny, która wymaga adresu administracyjnego na terenie danego kraju, jest skorzystanie z usługi powierniczej, inaczej lokalnego pośrednika. Fachowo taka usługa nosi nazwę Trustee (z ang. powiernik), czasami Proxy (z ang. pełnomocnik) i tożsama jest z „obecnością lokalną”.

Usługa Trustee polega na tym, że pośrednik z danego kraju zamówi usługę dla Ciebie podczas rejestracji i, jeśli to konieczne, podpisze umowę. To kompleksowa usługa zapewniająca elastyczność niezbędną do rejestracji domen w dowolnym kraju.

Trustee zapewnia lokalny adres, który jest wymagany do rejestracji i zarządzania domenami. Dzięki usłudze rejestracja domen staje się możliwa i jest w pełni legalna.

Jak skorzystać z usługi Trustee i ile to kosztuje? 

W celu skorzystania z usług pośrednika najlepiej znaleźć rejestratora domen, który proponuje takie rozwiązanie, posiada wielu partnerów z długoletnim stażem i nie pobiera dodatkowych opłat dla większości domen, w których istnieje możliwość skorzystania z usługi Trustee. 

W Domeny.tv spełniamy te warunki. Oferujemy usługę Trustee wszędzie tam, gdzie możemy ją zaoferować. Nie pobieramy przy tym dodatkowych opłat dla najpopularniejszych domen w naszym serwisie i dla większości rozszerzeń oferujemy usługę Trustee w ramach podstawowej ceny rejestracyjnej

To my zamawiamy domenę, wykorzystując dane pośrednika. Całość rejestracji “przechodzi” przez nas, a Ty jako rejestrujący otrzymujesz domenę bez zbędnych formalności. Jedyny warunek, jaki czasami będziesz musiał spełnić to zaakceptowanie warunków usługi Trustee w momencie rejestracji domeny. Warunki zawsze rozpisane są na stronach domen. 

W naszym serwisie przykładem domeny, w której użytkownicy najczęściej korzystają z usługi Trustee jest .de. Usługa jest aktywowana automatycznie podczas każdej rejestracji domeny na rzecz osoby lub podmiotu spoza terytorium Niemiec. Każdy, kto zdecyduje się na rejestrację domeny musi zaakceptować warunki usługi Trustee. Jeśli jesteś ciekaw, jak one wyglądają oraz jakie obowiązki spoczywają na powierniku i jakie masz prawa jako rejestrujący, poczytasz o tym na podstronie domeny .de.

Jak wygląda procedura korzystania z usługi lokalnego pośrednika? Kto jest abonentem domeny?

Istotnym aspektem usługi jest to, że dla znacznej części domen abonentem pozostaje zamawiający (Ty), a nie pośrednik. Istnieją jednak pojedyncze wyjątki od tej reguły, jak np. .my czy .com.ar, gdzie abonentem musi zostać pośrednik. Jednak w przypadku tej większej grupy, powiernik udostępnia wyłącznie swoje dane administracyjne i pozbawiony jest większości praw do domeny. Tym samym abonent ma pewność, że tylko on będzie odpowiedzialny za domenę i tylko on będzie mógł nią zarządzać. 

Oczywistymi wyjątkami są rozpoznania przez powiernika naruszenia praw osób trzecich lub innych przepisów lokalnego prawa, które dają mu możliwość usunięcia domeny lub zrzeknięcia się pełnienia roli pośrednika bez wcześniejszego kontaktu z rejestrującym. 

Jak wygląda proces transferu domeny korzystającej z usługi pośrednika? 

W przypadku potrzeby dokonania transferu domeny do innego rejestratora w trakcie korzystania z usługi Trustee, należy uprzednio podać (poprzez zgłoszenie do obecnego rejestratora) dane nowego kontaktu w celu spełnienia wymagań rejestru. Może to zarówno dotyczyć kontaktu administracyjnego jak i abonenta. Dobrym przykładem na to jest .com.ar. Transfer dla tej domeny jest możliwy, ale rozpatrywany jest indywidualnie i należy się z nami skontaktować w tej sprawie. 

Czy z przedłużaniem domen związane są dodatkowe formalności? 

Jedyne formalności czy dodatkowe zobowiązania, jakie mogą Cię spotkać, znajdziesz tylko podczas rejestracji domeny. Wszystkie procedury rejestracji (jeśli istnieją) zawsze znajdziesz szczegółowo rozpisane w opisach na naszych stronach poszczególnych rozszerzeń, które znajdziesz na stronie: https://www.domeny.tv/domeny. Oznacza to, że w przypadku przedłużenia domeny nie będziesz musiał przejmować się formalnościami.

Różnice pomiędzy rodzajami pośrednictwa – Trustee a reseller domen

Warto rozróżnić dwa rodzaje pośrednictwa, jakie są powiązane z domenami. To znaczy:

 • lokalny pośrednik rejestrujący domeny danego kraju, funkcjonujący w ramach usługi Trustee,
 • oraz pośrednik rejestracji domen, inaczej ich reseller. 

Reseller domen to osoba czy firma zajmująca się sprzedażą domen. Nie posiada ona bezpośrednio podpisanych umów z rejestrami i działa wspólnie z akredytowanymi rejestratorami. W Domeny.tv świadczymy program resellerski dla wszystkich zainteresowanych podjęciem współpracy.

Podsumowanie

Dzięki usłudze Trustee i pomocy pośrednika, wszystkie domeny, które wymagają lokalnej obecności, są w naszym serwisie na wyciągnięcie ręki! Większość rejestracji odbywa się automatycznie, a Ty korzystasz z usług naszych długoletnich, sprawdzonych partnerów i najważniejsze – nie dopłacasz do rejestracji popularniejszych domen. To Ty jesteś abonentem domeny, a pośrednik jest wyłącznie po to, żeby pomóc Ci osiągnąć Twój cel.  

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

2 myśli nt. „Jak zarejestrować domenę, gdy wymagane jest posiadanie adresu na terenie danego kraju?

 1. Pingback: 20 lat MSERWIS! Zwiększamy oprocentowanie programu partnerskiego - Blog MSERWIS

 2. Pingback: Letsdomains.com – nasz globalny zasięg w świecie domen internetowych | Blog Domeny.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *