Jak zintegrować domenę z portfelem kryptowalut? – importowanie nazwy DNS do ENS

przenoszenie dns do ens integracja domeny z portfelem kryptowalut btc i ethereum

Kryptowaluta to wirtualny pieniądz, który jest cyfrowym odwzorowaniem wartości. Możesz ją wymienić w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze. Kryptowaluta może być elektronicznie przechowywana i stanowi przedmiot handlu elektronicznego. Może być uznawana jest jako metoda płatności w sklepach internetowych.

W celu wysłania kryptowaluty z jednego konta na drugie, trzeba znać długi i trudny do zapamiętania numer portfela. Nie jest on publicznie powiązany z jej właścicielem. Jeśli znasz jedynie numer rachunku, nie dowiesz się do kogo należy. 

Na przełomie połowy 2021 roku pojawiło się rozwiązanie umożliwiające pełną integrację przestrzeni nazw DNS drugiego poziomu (nazwa z jedną kropką) do ENS w sieci głównej Ethereum. Ethereum Name Service (ENS) to system umożliwiający przypisanie łatwo zapamiętywalnych nazw domenowych do adresów w sieci Ethereum. Przykładowo, jeśli posiadasz domenę „domeny.tv” w DNS, możesz zaimportować ją do ENS. Dzięki temu będziesz mógł otrzymywanie płatności w kryptowalutach takich jak BTC, ETH czy BNB na swoją nazwę “domeny.tv”.

Integracja nazwy DNS do ENS związana jest z opłatą za gaz Ethereum. Koszt na dzień 24.06.2022 wahał się między 18 a 34 dolarów. Jest to kwota bardziej akceptowalna, niż ta widoczna w momencie wdrożenia ENS (nawet 1,067.48 dolara). Cena też stopniowo maleje, a docelowo integracja DNS z ENS ma być darmowa i ogólnodostępna.

Łącząc domenę z ENS, zapewnisz sobie znacznie prostsze połączenie między Tobą a Twoimi klientami i partnerami biznesowymi, z którymi dokonujesz transakcji w kryptowalutach. Ułatwisz innym znalezienie Twojego portfela, który będzie powiązany z jedną unikatową, niemożliwą do podrobienia nazwą. Podkreślisz tym swój profesjonalizm i pozytywnie zaskoczysz swoich płatników wdrożeniem takiego rozwiązania. Jednak przede wszystkim zintegrujesz kilka adresów portfeli w jednym miejscu. Połączysz je z domeną, której używasz na co dzień i która kojarzona jest z Twoją działalnością.  

Czym są DNS i ENS?

DNS, czyli Domain Name System to protokół, którego głównym zadaniem jest przetłumaczenie nazwy domeny (np. domeny.tv) na adres IP docelowego serwera (np. 185.221.110.22). Dzięki systemowi DNS nie musisz wpisywać ciągów adresów IP, tylko konkretne nazwy stron. 

W świecie kryptowalut każdy posiada swój indywidualny adres portfela. Przeważnie jest on trudny do zapamiętania, a jego poprawny zapis jest niezbędny do wysłania kryptowaluty. 

ENS oznacza Ethereum Naming Service, czyli usługę nazewnictwa trudnych do zapamiętania adresów portfela. Zamienia trudne do odczytania ciągi danych na łatwe do zrozumienia adresy. Zamiast pamiętać, że Twój adres kryptograficzny to np. „0x29D354c9820cA46807f0Ec8E49D5D2130B89e9fd”, możesz kupić domenę ENS np. „domenytv.eth”. W tym miejscu warto zaznaczyć, że domeny .eth należy odnawiać co rok i opłata wynosi minimum 5 dolarów. 

Nazwy DNS importowane do ENS nie posiadają opłaty za protokół ENS, ponieważ są już opłacone po stronie DNS. Protokół ENS funkcjonuje jako non-profit i zoptymalizowany jest pod kątem użyteczności, a nie generowania przychodów. 

Różnica pomiędzy giełdą a portfelem kryptowalut 

Giełda kryptograficzna, jak i portfel kryptograficzny, to narzędzia niezbędne do handlu kryptowalutami. Do zintegrowania nazwy DNS do ENS będziesz potrzebować portfela kryptowalut.

Giełda to strona internetowa lub aplikacja, która umożliwia konwersję waluty fiducjarnej np. dolara, na kryptowalutę. Zapewnia przekonwertowanie waluty kryptograficznej z powrotem na walutę fiducjarną i na konto bankowe. Daje możliwość przechowywania środków i kupowania wielu różnych kryptowalut z jednego miejsca. Przetrzymywane środki możesz wysłać na osobny portfel. 

Portfel kryptograficzny to oprogramowanie umożliwiające bezpieczne przechowywanie oraz odbieranie i wysyłanie różnego rodzaju kryptowalut. To odpowiednik Twojego konta bankowego, na którym przechowujesz wszystkie swoje środki. Portfel oferuje również funkcję szyfrowania lub podpisywania informacji.

Wiele giełd kryptowalut ma wbudowane portfele, dzięki czemu ​​możesz bezpiecznie handlować i przechowywać kapitał z jednego interfejsu.

Obecnie nieliczne giełdy oferują wsparcie dla ENS. Według informacji udzielonych nam przez pracownika ENS, jedną z nich jest Coinbase.com.

Jak zintegrować DNS z ENS? Co będzie Ci potrzebne?

W celu przeniesienia nazwy DNS do ENS musisz połączyć się z aplikacją ENS Manager. Do tego potrzebujesz kilku rzeczy.

Zarejestrowana nazwa domeny

Na początek sprawa oczywista – musisz już posiadać w DNS nazwę, którą chcesz zaimportować do ENS. Jeżeli nie posiadasz jeszcze domeny, zarejestruj ją w dogodnych warunkach na naszej stronie

Portfel Ethereum

Kolejna kwestia to posiadanie portfela kryptowalut obsługującego Ethereum. Jest to niezbędny krok, ponieważ nazwy ENS (w tym nazwy DNS importowane do ENS), są własnością kont Ethereum i są przez nie kontrolowane.

Nie wszystkie portfele z Ethereum, jak np. popularny Exodus oferują integrację z ENS.

ENS współgra z WalletConnect, czyli protokołem typu open source, umożliwiającym różnym portfelom łączenie się z aplikacjami, jak np. ENS Manager. WalletConnect zintegrowany jest z ponad 100 popularnymi portfelami, a ich pełną listę znajdziesz na stronie https://walletconnect.com. Wybranie jednego z nich umożliwi Ci połączenie się z ENS. 

wallet-connect

Na potrzeby artykułu posługiwaliśmy się portfelem MetaMask, jednak zaznaczamy, że ten portfel obsługuje wyłącznie monety oparte o protokół blockchain Ethereum. Oznacza to, że nie będziesz mógł tutaj przechowywać BTC. Zakładając ten portfel koniecznie zapisz “meta mask key” – klucz niezbędny do zalogowania się do konta. 

metamask

Obsługę większej ilości tokenów (w tym BTC czy LTC) oferuje np. Trust Wallet, jednak nie jest on tak kompatybilny z blockchainem Ethereum jak MetaMask.

Powinieneś wiedzieć, że nazwę DNS będziesz integrować ze swoim portfelem Ethereum, a nie z np. MetaMask. MetaMask to tylko jeden z wielu interfejsów, za pomocą którego możesz uzyskać dostęp do swojego portfela Ethereum.

Integracja portfela z ENS Manager App

Nadszedł czas na połączenie domeny z portfelem. 

W przeglądarce internetowej przejdź do aplikacji ENS Manager. W lewym górnym rogu kliknij „Connect”. 

Zobaczysz listę metod połączenia portfela. Wybierz tę, której używasz, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami w portfelu, aby zatwierdzić połączenie z aplikacją ENS Manager. 

Lista metod połączenia portfela z aplikacją ENS Manager Źródło: https://app.ens.domains/ 

W przypadku MetaMask połączenie powinno zainicjować się samoczynnie i będzie wymagało szybkiego potwierdzenia w aplikacji portfela. 

Jeżeli inicjalizacja nie nastąpiła automatycznie, przejdź do swojego portfela i tam dokonaj połączenia.

Prawidłowo połączony portfel z aplikacją ENS Manager Źródło: https://app.ens.domains/ 

Konfiguracja DNSSEC dla domeny 

Wyszukaj nazwę domeny DNS, którą chcesz zaimportować do ENS i wybierz ją.

Zobaczysz stronę wyglądającą podobnie jak na poniższym zrzucie ekranu. Będzie podzielona ze względu na etapy procesu importowania. Na potrzeby artykułu posłużymy się nazwą: testdomenytv.pl.

Skonfiguruj podpisywanie DNSSEC dla swojej domeny.

DNSSEC to rozszerzenie protokołu DNS o klucze kryptograficzne zwiększające jego bezpieczeństwo. W Domeny.tv i MSERWIS.pl (cPanel) szczegółową instrukcję dotyczącą uruchamiania usługi dla domeny znajdziesz na stronie https://www.mserwis.pl/hosting/generowanie_kluczy_dnssec 

Jeżeli Twój dostawca nie oferuje rozwiązania DNSSEC – przenieś usługi do nas.

Uwaga. Po skonfigurowaniu DNSSEC dla domeny proces importowania (pole ENABLE DNSSEC) nie zostanie oznaczony jako wykonany. Po tym musisz przystąpić do kroku drugiego – ADD TXT.

Ustawienie rekordu TXT dla domeny 

Następnie musisz zgłosić prawo własności do domeny. Rejestrator DNS będzie szukał w ENS rekordu TXT o określonej nazwie i formacie, aby zweryfikować, jaki adres Ethereum powinien być własnością domeny.

W tym celu utwórz rekord TXT w swojej strefie DNS. Jeżeli posiadasz u nas hosting, zrobisz to logując się do swojego panelu cPanel. Następnie z zakładki “DOMENY” wybierz “Zone Editor”.

Znajdź swoją domenę i kliknij “Zarządzaj’.

Następnie dodaj rekord TXT i wpisz wartości podobne jak na zrzucie ekranu:

W pole “Nazwa” podaj ”_ens” + nazwa Twojej domeny zakończona kropką.

TTL to czas życia rekordu określony w sekundach. Wartość informuje urządzenia sieciowe, po jakim czasie mają pobrać nową wartość danego rekordu z serwera DNS. Wpisz 3600. 

W pole “Rekord” podaj „a=” + Twój adres portfela Ethereum. Adres, który tutaj umieścisz, będzie adresem Ethereum kontrolującym twoją nazwę DNS.

Po zapisaniu zmian, dwa pierwsze pola procesu importowania zostaną oznaczone jako wykonane. 

Uwaga. Po wprowadzeniu zmian w DNS może minąć trochę czasu – do kilku godzin, zanim Twoje rekordy DNS zostaną rozpropagowane.

Rejestracja nazwy DNS w ENS

W celu zarejestrowania nazwy DNS w ENS kliknij odblokowany przycisk “Register”.

Twój portfel poprosi Cię o potwierdzenie transakcji importu nazwy DNS do ENS.

Przeniesienie adresu DNS do ENS jest usługą płatną, a kwota do zapłaty nie jest ujednolicona i może zmienić się z każdą sekundą. Koszt importu to w całości opłata za gaz w sieci Ethereum. Gaz Etherum to ilość Ether (ETH) wymagana przez użytkownika sieci blockchain Ethereum do przeprowadzenia transakcji w sieci. 

Na dzień 24.06.2022 ceny, które udało nam się uchwycić wahały się w przedziale 19.98 – 34.23 dolara. Kurs Ethereum wynosił wtedy 5,250.51 ETH/PLN. Jednak jest to znacznie mniejszy koszt w porównaniu do kwot, które widniały kilka miesięcy temu i sięgały rzędu nawet 1,067.48 dolara za integrację.

Komentarz dotyczący wysokości opłaty za integrację DNS z ENS z 2021 roku. Źródło: https://medium.com/the-ethereum-name-service/step-by-step-guide-to-importing-a-dns-domain-name-to-ens-d2d15feb03e8 

Udało nam się ustalić z pracownikiem ENS – Cthulu.eth, iż “prowizja za gaz zależy od przeciążenia łańcucha bloków Ethereum. To znaczy, od tego ile osób próbuje z niego korzystać na raz. Ethereum jest w stanie wykonać ograniczoną liczbę transakcji na sekundę, więc im więcej osób spróbuje z niego korzystać jednocześnie, tym wyższy będzie koszt szybkiego wykonania transakcji. Zależy to również od wielkości transakcji. Powodem, dla którego importowanie klucza DNS jest znacznie droższe niż zwykły transfer ERC-20, jest to, że importowanie nazwy DNS powoduje zapisanie całego DNSKEY w łańcuchu bloków Ethereum, który jest bardzo duży. Deweloperzy pracują nad rozwiązaniem o nazwie ccip-read, które sprawi, że importowanie nazw DNS do ENS będzie w przyszłości bezpłatne lub prawie bezpłatne.”

Jeżeli używasz dwóch różnych interfejsów obsługi portfela, np. MetaMask i Trust Wallet oraz posiadasz dla nich wspólny adres portfela, który zintegrowałeś już z ENS, to nie będziesz musiał płacić kilka razy. Dzieje się tak dlatego, że Twój adres portfela istnieje już we wspólnym łańcuchu bloków Ethereum.

cena nr 1 za połączenie domeny z ens
Opłata za gaz za integrację DNS z ENS na kwotę 17.98 USD
Opłata za gaz za integrację DNS z ENS na kwotę 34.23 USD

Na etapie finalizacji płatności przerwaliśmy proces integracji, ponieważ domena testdomenytv.pl powstała wyłącznie w celach testowych, nie jest przez nikogo wykorzystywana i w tym przypadku integracja DNS z ENS nie będzie praktyczna. 

Dalszy tekst oparliśmy o poradnik: https://medium.com/the-ethereum-name-service/step-by-step-guide-to-importing-a-dns-domain-name-to-ens-d2d15feb03e8, który posłużył nam jako inspiracja dla tego artykułu. 

Użytkownik brantly.eth skutecznie opłacił transakcję i podłączył swoją nazwę DNS – ”bcmillegan.com” do ENS. Tym samym proces importowania został zakończony.

Sprawdziliśmy na swoim portfelu MetaMask i utworzona nazwa “bcmillegan.com” istnieje i wysyłanie kryptowalut na ten rachunek jest możliwe.

ens kompatybilne z dns - wysyłanie środków

Po zintegrowaniu DNS z ENS na stronie app.ens.domains będziesz mógł zarządzać swoją nazwą. Okno do zarządzania będzie wyglądało podobnie jak na zrzucie ekranu:

Dodasz tutaj więcej rekordów z adresami portfeli dla innych kryptowalut, a nawet zmienisz swój avatar. 

Po dodaniu nowych rekordów zapisz zmiany klikając w “Confirm”. Aplikacja ENS Manager pokaże ustawione rekordy i poprosi o ponowne potwierdzenie. Przejdź do swojego portfela i potwierdź transakcję. 

Ustaw Primary ENS Name (reverse record)

Ostatnią konfiguracją jest ustawienie podstawowej nazwy ENS (Primary ENS Name). To nazwa, która, która będzie reprezentować twoje konto Ethereum i działać jako twoja wieloplatformowa nazwa użytkownika. 

Możesz mieć tylko jedną podstawową nazwę ENS na konto Ethereum i możesz ją zmienić w dowolnym momencie. Tylko nazwy ENS, które wskazują na Twoje konto Ethereum, mogą być ustawione jako podstawowa nazwa ENS.

Wady i zalety przenoszenia DNS do ENS – podsumowanie

Z tego co zaobserwowaliśmy, przenoszenie DNS do ENS ma pewne wady. Na pewno proces integracji nie należy do najprostszych i może sprawić problem osobom, które wcześniej nie ingerowały w ustawienia DNS. Ponadto nie każdy rejestrator domen oferuje usługę DNSSEC. 

Przeszkodą może również okazać się brak poradników w języku polskim na tematy związane z dalszą konfiguracją ENS.

Dużym minusem jest brak możliwości integracji domen trzeciego rzędu, np. regionalnych czy funkcyjnych. Próbowaliśmy dodać nazwę: “testdomenytv.wroclaw.pl” i niestety była ona widoczna jako subdomena domeny wroclaw.pl.

ens blad dodawania domeny

Łącząc swoją nazwę DNS z ENS, zapewnisz sobie prostsze połączenie z kontrahentami, z którymi dokonujesz transakcji w kryptowalutach. Ułatwisz innym znalezienia Twojego rachunku portfela, zintegrujesz kilka adresów portfeli i powiążesz je własną, unikatową domeną. 

Sporą zaletą jest bardzo pomocny, z dużą wiedzą i błyskawicznym czasem odpowiedzi Support na Discordzie (aplikacja do komunikacji). Dowiedzieliśmy się tam wszystkiego, czego nie mogliśmy “wygooglować”. 

Plusem jest obietnica pracowników ENS, że integracja DNS z ENS ma być docelowo bezpłatna lub prawie bezpłatna.

Przenosząc DNS do ENS unikniesz kosztów utrzymania domeny .eth oraz konieczności posługiwania się nazwą w tej domenie. 

Obecnie większość giełd kryptowalut nie wspiera (jeszcze) ENS. Gdy spróbujesz wysłać środki podając w pole adresu zintegrowaną nazwę DNS, nie zostanie ona rozpoznana. Wykorzystanie tego rozwiązanie sprawdzi się więc dla posiadaczy portfeli. 

W związku z tym, że przenoszenie adresu DNS do ENS jest dosyć świeżym i jeszcze mało popularnym tematem, zapewne wiele się jeszcze zmieni w tej kwestii. Ponadto jeżeli masz osobiste spostrzeżenia, niewymienione w artykule – prosimy podziel się nimi z nami w komentarzu.  

Źródło: 

https://medium.com/the-ethereum-name-service/step-by-step-guide-to-importing-a-dns-domain-name-to-ens-d2d15feb03e8

https://medium.com/the-ethereum-name-service/full-dns-namespace-integration-to-ens-now-on-mainnet-9d37270807d3

https://academy.binance.com/pl/articles/what-is-ethereum-name-service-ens

https://medium.com/rippleventures/ens-vs-dns-c05ba7116263

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Udostępnij artykuł

O Jan Bim

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafię przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *