Jakie nazwy domen warto rejestrować w Chinach?

flaga chin na klawiszu klawiatury

Chiny od lat utrzymują pozycję lidera liczby użytkowników Internetu i telefonów – w kwietniu 2020 roku było to 904 mln ludzi. Jest więc to olbrzymi rynek i równie wielkie możliwości rozwoju. Trzeba jednak pamiętać, że Państwo Środka kieruje się innymi zasadami niż Polacy. Jakie więc domeny warto rejestrować w Chinach? 

Najpopularniejsze domeny – .cn i .com


Popularność akurat tych rozszerzeń nie powinna dziwić. Prym wiedzie rozszerzenie .cn, czyli krajowa domena Chińskiej Republiki Ludowej, na drugim miejscu plasuje się .com. Inne popularne domeny to .net, .info, . org, .biz i ..中国 (Chiny).

Chiński odpowiednik nazwy

Trzeba zacząć od znalezienia chińskiego odpowiednika nazwy firmy. Powinna zawierać znaki, które jak najwierniej odzwierciedlają profil działalności. Poniżej znajdziesz parę przykładów dużych firm działających na chińskim rynku. 

Google

Gigant z Doliny Krzemowej znany jest w Chinach pod nazwą Gu Ge – 谷歌, co można przetłumaczyć na “pieśń doliny”. Wyszukiwarka korzysta z domeny google.cn i google.com.hk (czyli rozszerzenia dla Hong Kongu). 

Amazon


W Chinach znany jako Ya Ma Xun -亚马逊., czyli określenie odnoszące się do Amazonii. Amazon korzysta z paru domen:

 • amazon.cn,
 • yamaxun.com,
 • yamaxun.cn
 • oraz 亚马逊.公司 – amazon.company. 

Linkedin

Działa pod nazwą Ling Ying – 领英, czyli “przywództwo i elita”. Domeny z których korzysta Linkedin to:

 • linkedIn.com,
 • linkedIn.cn,
 • lingYing.cn, 
 • lingYing.com.

Alibaba


To główna platforma e-commerce w Chinach. Oryginalna nazwa to 阿里巴巴, którą wymia się tak samo jak jej łaciński odpowiednik. Podobnie wymawia się ciąg cyfr 1688 – i właśnie pod taką również nazwą funkcjonuje Alibaba (wyjaśnimy za chwilę, skąd pomysł na numeryczny zapis). “1688” oznacza również „przynosić ogromne bogactwo na zawsze”. Domeny z których korzysta serwis to:

 • alibaba.com, 
 • alibaba.cn,
 • 1688.com.

Domeny numeryczne

Większość takich domen jest rejestrowana przez abonentów z Chin albo trafia na rynek na drodze sprzedaży. Przyczynił się do tego jest fakt, iż chińskie firmy od dawna używają cyfr lub wersji chińskich znaków pinyin (oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego na alfabet łaciński). Angielskie domeny są trudne do zapamiętania dla Chińczyków, dlatego większość popularnych witryn używa numerów (np. 1688.com) lub właśnie pinyin (lingYing.com, yamaxun.com).

Ceny takich domen potrafią osiągać niebotyczne kwoty – np. domena 55.com została kupiona za około 2,3 miliona dolarów, 1001.com za 100 tysięcy dolarów. Rekordzistą jest jednak kupno adresu 360.com – wysokość transakcji wyniosła 17 milionów dolarów . 

młoda chinka stojąca przy rzece

Znaczenie cyfr w Państwie Środka 

Cyfry chińskie, podobnie jak niektóre cyfry w języku angielskim, fonetycznie przypominają niektóre wyrazy. Przykładowo, po angielsku 8  – “eight”, w wymowie przypomina “ate” (zjeść)  i “wait” (czekać). Różnica między tymi językami polega na tym, że w języku chińskim cyfry, postawione przy innych, potrafią nadać im zupełnie inne znaczenie. Podobnie jak w języku angielskim, tak i po chińsku można tworzyć wyrażenia z wykorzystaniem cyfr. Liczba “968” – może być odczytana jako “być szczęśliwym i bogatym na długie lata”,a “168” jako “chcę być bogaty przez całą drogę życia”. 

Chińczycy przykładają do cyfr dużą wagę – i nie są sobie równe.

Szczęśliwe cyfry

Osiem (八 bā)

wymawia się podobnie do 发 , które oznacza 发财 fācái – wzbogacić się. Podwójna ósemka, 88, jest podobna do znaku 囍, oznaczającego szczęście. Przez to jest ulubioną cyfrą biznesmenów – starają się o to, aby pojawiła się w adresie czy cenach produktów

Sześć (六 liù)

W wymowie przypomina 流 liú, czyli „płynąć”/„przepłynąć”. Ma sugerować, że wszystkie sprawy potoczą się pomyślnie.

Dziewięć (九 jiǔ

Brzmi jak 久 jiǔ, czyli “długi”/”długowieczny”. Dziewiątka jest także symbolem wiecznej miłości.

Dwa (二 èr) 

Symbolizuje wspólnotę i kojarzona jest z partnerstwem.

Liczby przynoszące pecha

Trzy (三 sān)

W wymowie przypomina „urodzić”, ale również „rozstać się”.

Cztery (四

Wymowa “czwórki” przypomina “śmierć”. To także chiński odpowiednik zachodniej trzynastki.  Ze względu na takie skojarzenia, większość budynków nie ma 4 piętra.

Wartość domen numerycznych – nie zawsze taka sama

A jak znaczenie cyfr ma się do domen? Oto kilka wskazówek, jak cyfry mogą podnieść lub obniżyć wartość domeny.

 • Im mniej cyfr, tym wyższa wartość domeny a przyczyna jest całkiem prosta – jest tylko sto adresów CC.com, tysiąc CCC.com i tak dalej. Domena 25.com będzie więcej warta niż 250.com;
 • Liczby zapisane w prawidłowej kolejności podbiją wartość domeny – 123.com będzie droższe od 312.com;
 • Pary uważane są za szczęśliwe, tak więcej 6622.com jest cenniejsze od 2297.com;
 • Im więcej 8 tym lepiej: 78.com < 886.com <8882.com itd.
 • “Pechowa” czwórka zaniża wartość – domena 672.com będzie droższa niż 674.com.

Podsumowanie

Działając na rynku chińskim warto pamiętać, że rządzi się on innymi prawami niż europejski. Najpopularniejsze rozszerzenia domeny to .cn i .com, popularne są także .net, .info, . org, .biz i ..中国 (Chiny). 

Nazwa firmy powinna zawierać znaki, które jak najwierniej odzwierciedlają profil działalności. Przykładowo, Linkedin to Ling Ying, czyli “przywództwo i elita, Alibaba działa pod domeną 1688.com, co oznacza „przynosić ogromne bogactwo na zawsze”. 

Skąd pomysł na zapis numeryczny? Cyfry mają ogromne znaczenie w Państwie Środka – każda z nich oznacza co innego, a dodatkowo niektóre przynoszą pecha lub szczęście. Ósemka jest bardzo pożądana – jej wymowa przypomina znak “wzbogacić się”. Z kolei czwórka to cyfra pechowa – jej wymowa przypomina “śmierć”. Odpowiednio użyte cyfry mogą podnieść – lub obniżyć- wartość domeny.

512a 1

Jestem pracownikiem działu marketingu i grafikiem w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Odpowiadam za tworzenie treści wizualnych wspierających działania marketingowe firmy. Projektuję grafiki do materiałów marketingowych i redaguję teksty zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Udostępnij artykuł

O Agnieszka Pawlak

Jestem pracownikiem działu marketingu i grafikiem w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Odpowiadam za tworzenie treści wizualnych wspierających działania marketingowe firmy. Projektuję grafiki do materiałów marketingowych i redaguję teksty zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *