Koniec bezpośredniej obsługi domen w NASK

pl eu transfer

Rejestr domen polskich NASK nie tylko zarządza końcówką .pl oraz obsługuje akredytowanych rejestratorów w zakresie usług związanych z tą domeną, świadczy również bezpośrednią obsługę tych abonentów domen. Dotyczy to przypadków domen .pl oraz .eu, dla których zlecenia rejestracji bądź transferu zostały złożone bezpośrednio w systemie NASK, nie zaś za pośrednictwem któregoś z rejestratorów. Od bieżącego miesiąca (czerwiec 2015) rozpoczynają się długo oczekiwane zmiany w tym zakresie, które będą dotyczyły co najmniej kilku tysięcy firm i instytucji w Polsce.

W naszej ocenie, jak również zdaniem większości innych uczestników rynku, NASK nie powinien się jednak skupiać na indywidualnej obsłudze abonentów. Głównym przedmiotem działalności krajowego rejestru domen powinno być sprawne zarządzanie rejestrem, zapewnienie jego stabilności oraz praca nad atrakcyjną ofertą dla rejestratorów.

Domeny .pl obsługiwane bezpośrednio przez NASK

Możliwość rejestracji domen .pl bezpośrednio w NASK istnieje od końca lat 90. Dopiero w 2003 roku rozpoczęto nawiązywanie umów partnerskich z rejestratorami, którzy obecnie obsługują ponad 99% wszystkich zarejestrowanych domen .pl.

Większość nazw domen .pl obsługiwanych obecnie przez NASK to nazwy zarejestrowane ponad 10 lat temu przez instytucje publiczne, samorządowe itp. oraz duże firmy, dla których nie było istotnym problemem brak możliwości samodzielnego zarządzania domeną (NASK nigdy nie oferował panelu administracyjnego dla swoich klientów) oraz bardzo wysoka opłata za każde odnowienie nazwy domeny .pl – 200 zł netto rocznie.

Zgodnie z informacjami NASK, od 15 czerwca 2015 nie ma już możliwości zlecenia rejestracji nowych domen .pl bezpośrednio w rejestrze. Skorzystanie z wyszukiwarki pokazuje dostępność wybranej nazwy domeny, jednak kieruje ona do listy partnerów.

Wyszukiwarka domen NASK

Wszyscy dotychczasowi abonenci domen .pl obsługiwani bezpośrednio przez NASK, w planowanym terminie do końca 2016 roku będą musieli przenieść obsługę swoich domen do wybranego partnera NASK. Jeśli tego nie zrobią, grozi im rozwiązanie umowy o utrzymanie nazwy domeny a w konsekwencji utrata często bardzo cennego adresu.

Oficjalny komunikat NASK w sprawie zaprzestania bezpośredniej obsługi abonentów nazw domen .pl: http://www.dns.pl/news/zmiany_w_OAiT.html.

Przeniesienie domen .pl obsługiwanych przez NASK

Transfer domeny z NASK odbywa się nieco inaczej niż w przypadku transferów dokonywanych pomiędzy partnerami NASK, jest nadal jednak bezpłatny i nie zmienia daty wygaśnięcia domeny.

Różnica polega na tym, iż NASK nie wydaje abonentowi kodu authinfo. Abonent domeny natomiast wypełnia na stronach NASK wniosek transferowy, w którym wskazuje, do którego partnera chce przenieść swoją domenę.

Rozpocząć przeniesienie domeny .pl z NASK możemy w panelu administracyjnym Domeny.tv po wejściu w opcję Transfer domen .pl (NASK). Zobaczymy tam formularz, w którym należy wpisać nazwę domeny.

transfer-nask-2

W następnym kroku zostaniemy przeniesieni do formularza na stronach NASK. Formularz można wywołać też samodzielnie pod adresem: https://www.dns.pl/cgi-bin/transfer.pl.

Transfer domen NASK

Należy dokładnie podać dane abonenta domeny, takie jak były podawane podczas rejestracji, bądź ostatniej aktualizacji danych. Wygenerowany zostanie wniosek transferowy, który należy podpisać i przesłać do NASK.

Ważne – osoby podpisujące się na wniosku muszą być osobami upoważnionymi do reprezentacji danego podmiotu, zgodnie z wpisem do KRS, statutem, bądź innym dokumentem stanowiącym.

Po otrzymaniu poprawnego wniosku przez NASK na kontaktowy adres e-mail abonenta wysyłana jest wiadomość z linkiem potwierdzającym, który należy kliknąć. Od tego momentu obsługa domeny jest pomyślnie przeniesiona.

Obsługa domen .eu w NASK

Mało kto wie, iż NASK uruchomił swego czasu swój własny portal do obsługi domen .eu.

NASK rejestracja domen .eu

Dość staro wyglądająca strona kieruje jeszcze obecnie do jeszcze ciekawszego pod kątem formy graficznej panelu zarządzania domenami .eu:

NASK panel .eu

Warto zwrócić uwagę na cennik, który choć oferuje niższe ceny niż w przypadku domen .pl, to jednak kwoty 29 zł netto za rejestrację nazwy i 59 zł za każde odnowienie nazwy .eu trudno uznać za atrakcyjne. Mimo tego NASK pozyskał kilkuset klientów na swoje usługi w tym zakresie.

Proces zakończenia obsługi abonentów domen .eu przez NASK przebiegnie szybciej. Już od 1 czerwca 2015 NASK nie przyjmuje zleceń nowych rejestracji ani transferów domen .eu.

Oficjalny komunikat NASK: http://www.dns.pl/news/zmiany_w_obsludze_eu.html.

Przeniesienie domen .eu obsługiwanych przez NASK

Proces przeniesienie nazwy domen .eu odbywa się tak jak każdy inny transfer tego typu domen. NASK dla każdej zarejestrowanej nazwy wydaje kod autoryzacyjny authinfo.

W systemie Domeny.tv wybieramy w panelu administracyjnym opcję „Transfer domen zagranicznych”.

transfer-eu

W przypadku domen .eu transfer odnawia domenę o dodatkowy rok. Należy więc dokonać wcześniej przedpłaty na poczet odnowienia domeny. Transfer jest natychmiastowy, zaś domena jest od razu dopisywana do konta i można nią zarządzać.

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *