Konsolidacja domen, czyli jak zarządzać dużym portfolio domen

konsolidacja domen
Twoje domeny są porozrzucane po różnych rejestratorach? Mówimy o domenach, które przekierowują klientów na Twoją firmową stronę, które promują Twoje produkty i usługi, przedstawiają Twój zespół. Są to nazwy, których długo szukałeś, czekałeś na nie, opłaciłeś i masz je porozrzucane po różnych rejestratorach? Często do takiej sytuacji dochodzi dlatego, że na początku działania firmy zarejestrowałeś swoje domeny w firmie X, bo np. wydawała Ci się najbardziej wiarygodna na rynku. Możliwe, że potem Twój grafik polecił Ci zarejestrować domenę dla jednej z Twoich stron u innego rejestratora. A może chciałeś wypróbować tę tanią firmę, o której wspominał Ci znajomy? W rezultacie Twoje domeny porozrzucane są po różnych rejestratorach. Nie chcemy Cię wystraszyć, ale uświadomić Ci jakie jest realne ryzyko związane z posiadaniem domen u kilku różnych rejestratorów:
  • musisz pamiętać, które domeny są u danego rejestratora;
  • musisz zapamiętać kilka różnych loginów i haseł;
  • każda domena wygasa w innym momencie, musisz zatem regularnie logować się na stronie każdego rejestratora, aby dopilnować terminów;
  • ważne powiadomienia przychodzą na różne adresy e-mail, co utrudnia zarządzanie domenami i monitoring wszystkich operacji na domenach;
  • każdy rejestrator ma inne ceny, procedury, opcje dostępne dla domen;
  • od każdego rejestratora masz osobną fakturę, co przysparza Ci papierkowej roboty.
To wszystko jest stratą czasu i wprowadza niepotrzebny chaos i stres do zarządzania Twoimi cyfrowymi aktywami. Jest na to jednak rozwiązanie.

Konsolidacja domen

Konsolidacja domen oznacza ni mniej ni więcej, że wszystkie Twoje domeny znajdują się u tego samego rejestratora. Pozwala to uprościć zarządzanie domenami, gdyż utrzymujesz je wszystkie w jednym, bezpiecznym miejscu i korzystasz ze zintegrowanego zestawu narzędzi do ich monitorowania, aktualizacji i odnawiania. Zalecamy zatem konsolidację wszystkich Twoich domen u jednego, akredytowanego rejestratora. Przedstawimy Ci teraz bliżej korzyści jakie płyną z konsolidacji domen:

Aktualne dane kontaktowe

Posiadając domeny u kilku rejestratorów może się zdarzyć tak, że u każdego kto inny będzie abonentem domeny, a co za tym idzie inne będą dane kontaktowe. W takiej sytuacji ciężej będzie dopilnować czy dane kontaktowe są wszędzie aktualne. Adres e-mail oraz numer telefonu odgrywają kluczową rolę, gdyż za pośrednictwem e-maila lub SMS-a otrzymujesz od rejestratora powiadomienia o istotnych sprawach związanych z domeną, np. o dacie jej wygaśnięcia. Jeśli nie zadbasz o to, by dane kontaktowe były zawsze aktualne, Twoje domeny mogą być zagrożone. Nieaktualne dane kontaktowe są jedną z najczęstszych przyczyn utraty domeny, gdyż abonent nie dostał informacji o zbliżającym się terminie wygaśnięcia domeny lub o jakiejkolwiek nieautoryzowanej operacji na domenie. Najlepiej zapanujesz nad sytuacją mając jednego rejestratora, jednego abonenta, jeden e-mail i telefon – zdecydowanie łatwiej dopilnujesz poprawności danych kontaktowych.

Ku przestrodze

Podkreślmy tutaj jedną ważną sprawę. Częstą praktyką w firmach jest podawanie jako abonenta domeny jednego z pracowników lub podawanie jako adres kontaktowy imiennego e-maila pracownika. Dlaczego jest to problematyczne? Dlatego, że jeśli podany jest imienny e-mail, do którego dostęp ma tylko jedna osoba, to np. podczas dłuższego urlopu pracownika ważne powiadomienia mogą zostać przeoczone. Nagminnie też firmy zapominają, że w momencie, gdy pracownik, który jest abonentem domeny zmienia firmę, należy niezwłocznie uaktualnić dane abonenta. W przeciwnym razie były pracownik pozostaje pełnoprawnym abonentem, który, jako jedyny, ma prawo do dokonywania operacji na firmowych domenach. Może to być katastrofalne w skutkach, w szczególności, gdy pracownik rozstanie się z firmą w niezbyt dobrych stosunkach. Nigdy natomiast nie należy podawać jako abonenta zewnętrznej firmy, np. tej, która tworzyła Twoją stronę internetową.

Wygoda

Konsolidacja domen pozwoli Ci mieć jasny obraz całego portfolio domen, gdyż domeny będą znajdowały się na jednej zbiorczej liście z możliwością sortowania np. według daty wygaśnięcia. Mając wszystkie domeny na jednej liście, powinieneś mieć możliwość dokonywania masowych operacji na domenach, np. zmiany delegacji, bez konieczności edytowania każdej domeny z osobna. Przy dużej ilości domen będzie to znaczną oszczędnością czasu. Skąd wiedzieć jakie opcje są dostępne u danego rejestratora? Zobacz, czy na swojej stronie udostępnia on DEMO panelu administracyjnego. Pozwoli Ci to „zajrzeć” do panelu zanim zdecydujesz się przenieść swoje domeny oraz sprawdzić czy jego interfejs jest dla Ciebie odpowiedni.

Bezpieczeństwo domen

Jeśli zarządzasz dużym portfolio domen, to prawdopodobnie pracujesz lub jesteś właścicielem dużej firmy. Jeśli tak jest, to musisz zdawać sobie sprawę, że mogą się znaleźć osoby, które tylko czekają na Twoją chwilę nieuwagi, na przypadkowe wygaśnięcie Twojej firmowej domeny, która zostanie uwolniona do puli wolnych domen… Nie popełnij takiego błędu jak Tchibo, które nie przedłużyło na czas swojej domeny kawa.pl. Skorzystał na tym zaniedbaniu domainer, Bartek Usydus, który przechwycił wspomnianą domenę w styczniu 2016 roku dzięki temu, że założył na nią opcję. Domainer odsprzedał później przechwyconą domenę, co widać w bazie WHOIS – nowym abonentem domeny kawa.pl została firma Tango Agency. Cena transakcji nie jest znana. kawa pl whois Pilnuj zatem terminów wygasania domen. Twój rejestrator powinien wysyłać Ci powiadomienia e-mailowe czy też sms-owe przypominające o przedłużeniu domeny. Jeszcze lepszym  rozwiązaniem będzie możliwość wybrania kilku lub wszystkich domen wygasających w ciągu najbliższych 6 lub 12 miesięcy i automatycznego ich przedłużenia na wybrany przez Ciebie okres czasu. Domeny, które są szczególnie wartościowe przedłuż na maksymalny dostępny okres czasu.

Hurtowe ceny domen

Konsolidacja domen pozwoli Ci nie tylko łatwiej nimi zarządzać, ale także zaoszczędzić jeśli Twój rejestrator oferuje hurtowe ceny domen dla większych klientów. W ramach hurtowego cennika, możesz skorzystać z niższych cen przedłużenia, co pozwoli Ci znacznie zmniejszyć koszty utrzymania domen.

Biurokracja kontrolowana

Kolejnym atutem konsolidacji domen jest też usprawniona i zmniejszona administracja. Mając wszystkie domeny w jednym miejscu, otrzymujesz fakturę od jednego dostawcy. Jak wspominaliśmy wyżej, u niektórych rejestratorów możesz też wygenerować jedną fakturę na rok na przedłużenie wszystkich lub wybranych domen. Jest to ogromna oszczędność czasu i energii, którą możesz włożyć w rozwój swojego biznesu.

Jak skonsolidować domeny?

Teraz już wiesz jakie korzyści wiążą się z konsolidacją domen i chcesz przenieść wszystkie swoje domeny do jednego rejestratora. Podpowiemy Ci jak to zrobić. Każdy może dzisiaj łatwo dokonać transferu domeny do innego rejestratora. W przeciwieństwie do zmiany hostingodawcy, zmiana rejestratora domeny nie wymaga żadnych umiejętności technicznych i nie powoduje przestoju w działaniu Twojej strony internetowej. Wystarczy od obecnego rejestratora uzyskać kod Authinfo domeny i zlecić transfer w panelu nowego rejestratora podając nazwę domeny oraz jej kod Authinfo. Nie czekaj z transferem aż domena wygaśnie. Możesz przenieść ją do innego rejestratora w dowolnym momencie. Aktualna data wygaśnięcia domeny zostanie przesunięta o rok. Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek dotyczących transferu domen .pl lub zagranicznych, skorzystaj z dostępnych na naszej stronie poradników.

Hurtowy transfer domen .pl

Jeśli posiadasz dużo domen z polskim rozszerzeniem i chcesz je przenieść w jedno miejsce, niezastąpioną opcją będzie hurtowy transfer domen .pl. Dostępny w panelu administracyjnym Domeny.tv, hurtowy transfer domen .pl jest opcją dla zaawansowanych użytkowników i pozwala przetransferować jednym kliknięciem nawet 20 domen. Hurtowy transfer domen .pl

Jak wybrać rejestratora?

AbyKonsolidacja domen - jak wybrać dobrego rejestratora domen? mieć pewność, że Twoje domeny są w dobrych rękach, wybierz akredytowanego rejestratora o ugruntowanej pozycji na rynku. Sprawdź m.in. czy oferta rejestratora jest przejrzysta i nie zawiera żadnych ukrytych kosztów, czy rejestrator oferuje szeroki wybór domen oraz usługi dodatkowe takie jak np. darmowy serwer przekierowań czy parking domen. Jeśli nie wiesz, na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze rejestratora, zajrzyj do załączonej infografiki. Znajdziesz tam wyczerpującą listę cech dobrego rejestratora. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię dlaczego tak ważne jest utrzymywanie domen u jednego rejestratora. Mamy również nadzieję, że w trosce o dobro Twoich domen i Twojego biznesu, już podjąłeś decyzję o przeniesieniu wszystkich swoich domen do jednego rejestratora. Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy transferze domen? Służmy pomocą! Daj znać w komentarzach lub skontaktuj się z nami na info@domeny.tv.
Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *