Jak umocnić markę osobistą dzięki osobistej domenie internetowej?

domena osobista 2

„Masz stronę internetową?” to częste pytanie, które pada podczas eventów networkingowych. Lepiej mieć na nie przygotowaną odpowiedź. Bez względu na to czy prowadzisz biznes online czy nie, fajnie jest mieć kawałek Internetu poświęcony tylko naszej osobie, prawda? 🙂

Posiadanie domeny internetowej może być świetnym źródłem informacji o Tobie. Nie przejmuj się jeśli Twoje nazwisko jest trudne w wymowie. Tak czy inaczej możesz zarejestrować domenę osobistą, która będzie Ci służyła jako podwaliny pod markę osobistą. A czy pod tą domeną utworzysz swoją stronę internetową czy bloga czy jakąkolwiek platformę, która będzie Cię promowała, to zależy tylko od Ciebie.

Domena osobista to Twoja najlepsza wizytówka

W tym momencie zapewne myślisz sobie, że masz już przecież papierową wizytówkę i, co więcej, profile na takich portalach społecznościowych jak GoldenLine czy LinkedIn, gdzie opisujesz całe swoje doświadczenie zawodowe. Na co Ci jeszcze potrzebna własna domena?

kobieta otrzymująca wizytówkę

Scentralizowane informacje

No właśnie… Informacje o Twoim doświadczeniu znajdują się jednocześnie na różnych portalach. Czy nie zdarzyło Ci się chociaż raz uaktualnić informacje o zmianie pracy czy wręcz ścieżki kariery tylko na jednej ze stron i dostawać później oferty pracy kompletnie niezwiązane z tym, czym się teraz zajmujesz, dlatego, że rekruter znalazł Twój nieuaktualniony profil? Widzę jak kiwasz głową potakująco… Czy nie lepiej byłoby dzielić się i uaktualniać informacje o sobie tylko w jednym miejscu, np. na Twojej własnej stronie internetowej? Wystarczy wtedy umieścić na Twoich profilach społecznościowych link do Twojej strony i problem z głowy.

Spersonalizowany przekaz

Przez całą swoją karierę możesz pracować w wielu różnych firmach czy też zakładać własne. Myślę, że dobrze jest mieć miejsce, w którym wszystkie Twoje przedsięwzięcia będą zebrane i zaprezentowane tak jak chcesz. LinkedIn jest super, ale chyba zgodzisz się, że oprócz zdjęcia w tle nie bardzo możesz swój profil spersonalizować i jasno pokazać jakie są Twoje wartości, czym się kierujesz we wszystkich Twoich przedsięwzięciach etc. Rejestracja osobistej domeny i stworzenie strony poświęconej Twojej osobie pozwoli Ci zaprezentować się tak jak chcesz i odpowiednio spersonalizować przekaz. Strona nie musi być oczywiście skomplikowana. Czasem wystarczy prosta witryna, na której umieścisz swoją biografię, galerię zdjęć lub wideoprezentację oraz linki do Twoich profili społecznościowych czy Twoich przedsięwzięć.

Czy rozumiesz już dlaczego warto zarejestrować Twoją osobistą domenę? Radzę Ci od razu sprawdzić czy nazwa domeny z Twoim pełnym imieniem i nazwiskiem jest jeszcze dostępna i jeśli tak, to od razu ją zarejestrować. Nie wszyscy bowiem mają takie szczęście. Ci, których nazwisko jest dość rozpowszechnione nie mają już pewnie na co liczyć… Ale nie wszystko stracone, o czym zaraz powiemy.

Wszystko, co musisz wiedzieć rejestrując domenę internetową

Nazwa łatwa do zapamiętania i ponadczasowa – jak ją zbudować?

Staraj się unikać śmiesznych nazw. Pamiętaj: chcesz, żeby Twoja domena osobista reprezentowała Cię przez długie lata… Co do tego jak nazwa domeny ma być skonstruowana, to w dużej mierze będzie zależało od tego czy Twoje nazwisko jest popularne i czy ktoś użył go już w swojej nazwie domeny. Jest tutaj kilka różnych sposobów konstruowania nazwy domeny:

 • jeśli masz taką możliwość, to w nazwie domeny użyj swojego imienia i nazwiska, np. paweltkaczyk.com,
 • możesz użyć samego nazwiska, ale jeśli Twoje nazwisko jest popularne, to taka domena może nie być wystarczająco rozpoznawalna,
 • możesz zarejestrować swój pseudonim lub ksywkę, z którą klienci Cię kojarzą (pamiętaj, że nazwa musi być rozpoznawalna, w przeciwnym razie klienci będą mieli problem z powiązaniem jej z Twoją osobą),
 • inną opcją jest zarejestrowanie nazwy w schemacie pierwsza litera imienia + nazwisko, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż taka nazwa będzie gorsza w wymowie i zapamiętaniu.

Pokaż, czym się zajmujesz dzięki nowym domenom

Szukając pomysłu na Twoją osobistą domenę, zwróć uwagę na nowe domeny. Na rynku jest teraz dostępnych wiele nowych końcówek domen, które mogą sygnalizować Twoją specjalizację, np. photography, actor, lawyer, marketing, accountant etc. Jeżeli możesz którąś z nowych domen dopasować do Twojego zawodu, to osoba, która odwiedza Twoją stronę od razu będzie wiedziała czym się zajmujesz. Twoja domena osobista będzie wówczas wyglądała na przykład tak: jannowak.photography.

Nowe domeny niekoniecznie jednak muszą odnosić się do wykonywanego zawodu. Mogą one zwyczajnie sugerować, że strona internetowa jest Twoim résumé oraz miejscem kontaktu z Tobą. Jeśli podejdziesz do tego w ten sposób, to możesz zdecydować się na takie nowe domeny jak .me, .bio czy .contact.

Domena osobista .bio

Podoba Ci się ten pomysł? Zachęcamy zatem do przejrzenia zbiorczej listy zawierającej dostępne nowe domeny.

Szukasz kreatywnej nazwy? Wykorzystaj domeny narodowe

Jeśli pracujesz np. w branży kreatywnej i chcesz wyróżnić się za pomocą swojej nazwy domeny, możesz skorzystać z tzw. domain hacks. Przypomnijmy, że domain hack to adres, w którym wybrana nazwa i dobrane do niej rozszerzenie domeny narodowej (np. .to – domena Tonga) wizualnie tworzą jedną całość. Przykłady rejestracji domen osobistych w postaci domain hacks widzimy na chwilę obecną szczególnie w krajach anglojęzycznych. Matt Mullenweg, internetowy przedsiębiorca, założył swoją stronę pod domeną ma.tt, gdzie .tt to domena narodowa Trynidadu i Tobago.

Jeśli jesteś powiązany z branżą kreatywną albo masz rozpoznawalny pseudonim, do którego dopasujesz narodową końcówkę, to domain hacks mogą się sprawdzić w Twoim przypadku również na polskim rynku.

Chcesz skorzystać z tego rozwiązania?

Uwaga!

 • Pamiętaj, że nie każdą domenę narodową da się w ten sposób wykorzystać. Rejestratorzy niektórych domen narodowych nakładają ograniczenia co do tego jaki podmiot jest uprawniony do zarejestrowania danej domeny narodowej. Nierzadko należy mieć zarejestrowaną w danym kraju działalność i fizyczny adres.
 • Pamiętaj także o SEO: z uwagi na geolokalizację domen narodowych, wypozycjonowanie takiej domeny w polskich wynikach wyszukiwania może być trudniejsze.

Czy rejestrować domenę z polskimi znakami?

Jeżeli Twoje nazwisko zawiera litery z polskimi znakami, np. Prószyński, to na pewno zastanawiasz się czy powinieneś zarejestrować domenę z polskimi znakami czy bez. Zauważ, że większość osób (z przyzwyczajenia i wygody) wpisuje w pasku adresu czy w wyszukiwarce nazwy bez polskich znaków. Jako główną domenę lepiej zatem wybrać domenę bez polskich znaków, niemniej jednak należy zabezpieczyć również domenę z ogonkami jako uzupełnienie dla głównego adresu. Więcej o domenach z polskimi znakami przeczytasz w artykule Domeny IDN – wszystko co musisz o nich wiedzieć.

Chroń domenę – zarejestruj na kilka lat z góry

Jeśli Twoje nazwisko niesie ze sobą pewną renomę, to ktoś może mieć ochotę przechwycić Twoją domenę. Aby uniknąć ryzyka związanego z nieprzedłużeniem domeny na czas, zarejestruj ją na kilka lat z góry. Dla przykładu, w Domeny.tv możesz zarejestrować domenę aż na 10 lat, dzięki czemu nie musisz się martwić corocznym przedłużaniem domeny. Dodatkowo, często domena i hosting są tańsze kiedy rejestrujesz je z góry na dłuższy okres czasu.

Znajdź się w sieci

Jeśli dobrze to rozegrasz, z czasem strona pod Twoją osobistą domeną może być na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania dla Twojego nazwiska. Poświęć zatem trochę czasu na odpowiednią jej optymalizację. Umieść swoje imię i nazwisko w tytule strony, w pierwszym paragrafie oraz w stopce.

Domena osobista seo

Spersonalizowany adres e-mail

W czasie Twojej kariery zawodowej będziesz kontaktować się z klientami przez różne firmowe adresy e-mail. A gdyby tak mieć jeden stały, w dodatku spersonalizowany, adres e-mail? Każdy rejestrator domeny może mieć inne zasady rejestracji kont pocztowych dla danej domeny. Dla przykładu, jeżeli zarejestrujesz domenę i wykupisz hosting w Domeny.tv, to możesz wówczas stworzyć nieograniczoną ilość kont pocztowych, a co za tym idzie spersonalizowany adres e-mail, np. imię@nazwisko.pl. Niewątpliwie będzie to miało pozytywny efekt na Twój wizerunek.

Aktualizacja listopad 2020 (Marcin Pieleszek)

Rejestracja domeny i uruchomienie nawet prostej strony internetowej to pierwszy krok do budowania silnej marki osobistej .

Jak budować markę osobistą?

Więcej o budowaniu marki osobistej znajdziesz w materiałach konsultanta biznesowego Andrzeja Burzyńskiego:

Jak zbudować markę ekspercką? https://youtu.be/bGGydOqo66w

Jak zbudować markę, która zarabia? https://youtu.be/In-f91pr7V8

Osobista strona WWW

Aby uruchomić swoją stronę potrzebujesz szybkiego i bezpiecznego hostingu, polecamy ofertę MERWIS.pl.

Na naszym hostingu zainstalujesz WordPress w 2 minuty:

Wskazówki dotyczące budowania strony na WordPress (między innymi przydatne motywy i wtyczki) znajdziesz w e-book do odcinka z podcastu „Złapani w Sieć” z Michałem Spławskim (CEO domeny.tv) link:  Dedykowana strona, a może prościej i szybciej na WordPress? https://zlapaniwsiec.pl/dedykowana-strona-a-moze-prosciej-i-szybciej-na-wordpress/

Podsumowanie – marka osobista a domena internetowa

Dawniej domeny były drogie i zarezerwowane tylko dla wybranych. Dzisiaj jednak rejestracja domeny jest niewielką inwestycją i może zapewnić Ci spójność Twojej osobistej marki na długie lata (pod warunkiem, że nie zapomnisz domeny przedłużyć :P).

Ponadto, posiadanie pełnego profilu online w postaci swojej własnej strony www pozwoli Ci łatwiej się promować, a to jest dobra rzecz bez względu na to czy szukasz nowej pracy czy chcesz założyć swoją własną firmę. Poświęć więc chwilę, żeby zastanowić się nad zarejestrowaniem swojej domeny osobistej, nad tym, co się na niej znajdzie i do dzieła!

Jak już zarejestrujesz swoją domenę osobistą to podziel się nią z nami w komentarzach – chętnie zajrzymy 🙂

Źródła:
makeuseof.com/tag/personal-domain-cool/
makeuseof.com/tag/five-tips-choose-personal-domain-name-can-proud/
thenextweb.com/lifehacks

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

5 myśli nt. „Jak umocnić markę osobistą dzięki osobistej domenie internetowej?

 1. Jakub Glapiński

  Domena osobista to jedna z najważniejszych istot dbania o swoją markę osobistą w sieci. W XXI wieku jak nie jesteś w internecie to nie istniejesz.

 2. Karolina Autor wpisu

  Dziękujemy za komentarz Jakubie 🙂 Zgadzamy się w 100%. Domenę osobistą warto zabezpieczyć jak najwcześniej i wykorzystać ją do kształtowania swojego wizerunku. Pozdrawiamy.

 3. Izabela Wołyniec-Sobczak

  „Domena osobista to Twoja najlepsza wizytówka” – dokładnie tak!
  Nie ma potrzeby kombinować z różnymi nazwami. Bazując na swoim nazwisku, ułatwisz Twoim odbiorcom odnalezienie Ciebie w internecie.
  Ja również, po długich namysłach i analizach, ze względu na złożoność mojego imienia i nazwiska, zdecydowałam się na domenę będącą po prostu moim podwójnym nazwiskiem.

 4. Karolina Autor wpisu

  Dziękujemy za komentarz 🙂 W Pani przypadku domena osobista będąca Pani podwójnym nazwiskiem jest rzeczywiście świetnym rozwiązaniem. Na pewno wówczas łatwiej też o dostępność takiej domeny 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *