Moda na e-commerce, czyli słowacki rynek, który wciąż możesz zagospodarować

fashion ecommerce store scaled

Kremnické Bane to niewielka wieś, położona w zachodniej Słowacji. W tym niepozornym miejscu znajdziemy geograficzny środek Europy. Okazuje się jednak, że Słowacja nie jest jedynym krajem, który przypisuje sobie to zaszczytne miano i geograficznego środka Europy możemy szukać również w innych krajach. To, na co warto zwrócić szczególną uwagę, to rosnący rynek e-commerce i możliwości rozwoju sklepu on-line na Słowacji.

Wschodzący rynek e-commerce na środku Europy

W 2020 branża e-commerce na Słowacji odnotowała 32% wzrost, którego przychód wyniósł około 1 miliarda dolarów. Warto podkreślić, że światowy wzrost wyniósł 29%, co oznacza, że Słowacja ma duży potencjał rozwoju e-commerce i mocno goni za trendami. Przewiduje się, że rynek e-commerce na Słowacji będzie rósł o prawie 3,6%, co da przychód ponad 1,6 miliarda dolarów w 2025 roku.

Pisząc o 32% wzroście, mamy na myśli rynek sprzedaży dobór fizycznych do osób prywatnych (B2C), a zakupy są dokonywane wyłącznie on-line. Wykluczamy tutaj dobra dystrybuowane elektronicznie, jak bilety, płatne streamy czy webinary, a także sklepy kierujące swoją ofertę do przedsiębiorców (sprzedaż B2B) oraz sprzedaż pomiędzy osobami fizycznymi (C2C).

Kategorie, które stanowią największy udział w słowackim rynku e-commerce to:

 1. Moda – do której należy 34% udziału w rynku. Warto zauważyć, że na 1. miejscu pod względem sklepów z największym przychodem w tej kategorii, znajduje się eobuv.sk, czyli słowacka wersja sklepu należącego do eobuwie.pl S.A. W tym miejscu możemy się pochwalić, że jako rejestrator z akredytacją rejestru domen .sk, mamy przyjemność utrzymywać tę domenę. Cieszymy się, że tak popularna marka rozwija się wraz z udziałem naszego serwisu na zagranicznych rynkach.
 2. Elektronika i media – odpowiadają za 29% przychodu, a największe udziały w sprzedaży mają takie sklepy jak alza.sk czy mall.sk, które są rozbudowanymi serwisami aukcyjnymi, takimi jak polskie Allegro.
 3. Zabawki, hobby i DIY – mają niemal 20% udział i podobnie jak w przypadku elektroniki, zakupy najczęściej są dokynywane w sklepach mall.sk czy alza.sk.
 4. Jedzenie i środki higieny osobistej, a także meble – każda z tych kategorii ma prawie 10% udziału w przychodach. Za dostarczenie żywności odpowiada itesco.sk, a perfumy, podobnie jak w Polsce, możemy kupić na notino.sk.

Biorąc pod uwagę popularność kategorii w e-commerce, które związane są z życiem codziennym, a także przewidywany wzrost, warto rozważyć otwarcie sklepu na rynku słowackim. Na zakupy w sieci decyduje się ponad 3 miliony Słowaków, a 90% z nich to osoby pomiędzy 16 a 34. rokiem życia, dla których zakupy w sieci są normalnością i robią je regularnie.

Jeśli mówimy o ekspansji, to wszystko zaczyna się od strony internetowej. I w tym miejscu nie możemy nie wspomnieć o rejestrze domen .sk oraz tym, co może on nam zaproponować.

Pomagamy tym, którzy pomagają

Pod tym hasłem rejestr domen słowackich, 15 sierpnia 2021 roku wprowadził domenę .org.sk. Była to idealna okazja do rejestracji nazwy fundacji, organizacji non profit czy funduszu nieinwestycyjnego. Dzięki temu każda z organizacji mogła podkreślić, że prowadzi działania na rzecz innych. Rejestr zdecydował się na wprowadzenie końcówki .org.sk w cenie odpowiadającej połowie regularnego abonamentu dla domen .sk, co jest ukłonem w stronę tych, którzy pomagają innym. Cytując rejestr domen .sk:

“Każdy z nas potrzebuje czasem pomocy. Także organizacje, które pomagają innym. Zdecydowaliśmy się pomóc w sposób, jaki umiemy najlepiej – oferując domenę we wspaniałej końcówce jaką jest .sk”.

Źródło:  https://sk-nic.sk/we-help-those-who-help-join-org-sk/ (dostęp 15.10.2021 roku)

Przy okazji wprowadzenia rozszerzenia .org.sk podkreślił, że od 2019 roku aktywnie wspiera szkoły, organizacje i osoby indywidualne przez Fundację SK-NIC. Od tego roku fundacja przekazała ponad 500 000 EURO na rozwój różnych projektów dotyczących obszarów życia społecznego, również tego on-line, nagradzając 38 projektów. Na początku 2021 roku wybrała 14 kolejnych zwycięskich projektów, które wdrożyły już plany oparte o środki otrzymane od fundacji. Projekty, na które rejestr między innymi przeznaczył środki to:

 • Organizacja Aj Ty v IT, czyli projekt, który ma wspierać dziewczyny i kobiety w edukacji i późniejszym zatrudnieniu w branży IT. Dzięki projektowi GIRLS CODE ONLINE (z pol. Dziewczyny programują on-line) przyszłe adeptki mają szanse na wspólną naukę on-line. Projekt pozwoli również na odkrycie młodych talentów.
 • Projekt Junior Internet, znana konferencja narodowa i jednocześnie konkurs, organizowany przez Association for Youth, Science and Technology (AMAVET). Dedykowana jest uczniom szkół podstawowych i średnich, ma na celu rozwinięcie i wzrost zainteresowania branżą informatyczną i technologiczną. Konferencja odbyła się on-line w kwietniu 2021 roku.
 • Ľubomír Šarkőzy otrzymał środki na zakup specjalnych akcesoriów dla swojej córki z niepełnosprawnością intelektualną. Jego celem było zwiększenie kompetencji cyfrowych córki, umożliwienie jej pełniejszego korzystania z życia, a tym samym przekazanie przykładu i nadziei innym osobom w podobnej sytuacji.

Aplikacje dotyczące wsparcia przez Fundację SK-NIC są zbierane raz do roku, w okresie letnim, na przełomie lipca i sierpnia. Aplikantami mogą być wyłącznie organizacje lub osoby fizyczne ze Słowacji, a w tym roku fundacja była zainteresowana projektami, które dotyczyły:

 • edukacji poprzez technologie komunikacyjno-informacyjne,
 • wsparcia e-commerce małych i średnich przedsiębiorstw, wchodzących lub rozwijających się on-line,
 • zwalczania “fake news” i spisków w Internecie.

Aktualne informacje fundacja udostępnia na stronie: https://sk-nic.sk/category/sk-nic-fund/, gdzie znajdziemy informacje o przyznanych dotacjach, czy rozwijanych projektach.

Rejestracja domen .sk i org.sk w Domeny.tv

Od marca 2021 roku jesteśmy jednym z akredytowanych rejestratorów domen słowackich – .sk, dzięki czemu możemy zapewnić bezpośrednią rejestrację i obsługę domen .sk i .org.sk w rejestrze domen słowackich, czyli SK-NIC.

Słowacja jest dobrym partnerem do rozpoczęcia biznesu on-line i jak widać, sam rejestr mocno wspiera rozwój e-commerce w tym kraju. Dla każdego biznesu planującego ekspansję zagraniczną, rejestracja domeny .sk powinna znaleźć się na liście zadań do zrobienia. Tym bardziej, że do końca roku (31.12.2021 roku) cena promocyjna rejestracji domeny wynosi 44,75 zł netto. Rejestr, chcąc zaoferować niższy próg wejścia w świat on-line, obniżył cenę wyjściową (179,00 zł netto) aż o 75%! Kod rabatowy nie jest wymagany, wystarczy, że dodasz wybraną nazwę w koszyku.

Dodatkowo, w dniach 21-22 października udostępnimy kod rabatowy, obniżający tę kwotę o kilka dodatkowych złotych, dlatego zapiszcie się do naszego newslettera i bądźcie na bieżąco!

Drugą, niemniej ważną końcówką, jest rozszerzenie .org.sk. Domena jest dostępna u wszystkich akredytowanych rejestratorów, dlatego w Domeny.tv wprowadziliśmy ją do swojego portoflio. Domena jest dostępna wyłącznie dla organizacji non-profit z terytorium Słowacji, dlatego jeśli spełniasz wymagania rejestracyjne, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w rejestracji domeny!

Podsumowując 2020 rok domen .sk w liczbach

Jeśli wciąż zastanawiasz się nad tym, czy warto zarejestrować domenę .sk, to być może przekonają Cię statystyki dotyczące rejestracji domen .sk:

 • Obecnie rejestr posiada zarejestrowanych 441 214 domen, a każdego dnia przybywa ich około 200.
 • Jesienią 2019 roku rejestr w ramach Fundacji SK-NIC wsparł 11 projektów i zapoczątkował regularne wsparcie oraz nabór wniosków do kolejnych edycji.
 • 22 września 2020 roku NIC-SK zapoczątkował Akademię Wirtualnej Słowacji (dostępnej wyłącznie w języku słowackim), która zawiera 10 filmów wideo mówiących o tym, jak stworzyć stronę, sklep on-line czy reklamę w sieci.
 • W ciągu 2 lat od uruchomienia usługi DNSSEC w tym rejestrze, już 50% zarejestrowanych domen jest zabezpieczonych usługą DNSSEC. Jako oficjalny partner rejestru domen .sk wspieramy tę usługę w Domeny.tv. Jeśli posiadasz domenę w tym rozszerzeniu, to w panelu administracyjnym możesz zabezpieczyć swoją domenę protokołem DNSSEC.
 • W 2020 roku tematem numer jeden był koronawirus i również ten temat rejestr podsumował w osobnym artykule, gdzie odnotowano blisko 1300 domen zarejestrowanych w powiązaniu z tym tematem.

Podsumowując, słowacki rynek e-commerce jest gotowy na nowe sklepy on-line, które staną się częścią dynamicznie rozwijającego się rynku w środkowej Europie. Sektory warte uwagi, w których opłaca się postawić na sklep internetowy to: mPodsumowując, słowacki rynek e-commerce jest gotowy na nowe sklepy on-line, które staną się częścią dynamicznie rozwijającego się rynku w środkowej Europie. Sektory warte uwagi, w których opłaca się postawić na sklep internetowy to: moda, elektronika, jedzenie, środki czystości. Jeśli zastanawiacie się nad zagraniczna ekspansją, to zachęcamy do rejestracji domen w rozszerzeniu .sk, zwłaszcza, że do końca roku (31.12.2021 roku) cena promocyjna rejestracji domeny wynosi 44,75 zł netto. Spieszcie się, zanim ktoś inny zajmie Waszą nazwę!

Źródła:
https://sk-nic.sk/organizations-supported-by-the-sk-nic-fund-are-already-implementing-their-plans/https://sk-nic.sk/the-domain-for-those-who-help-others-is-coming-soon/https://sk-nic.sk/we-help-those-who-help-join-org-sk/https://sk-nic.sk/the-call-for-small-projects-of-sk-nic-fund-is-nearly-here/https://slovakia.travel/pl/srodek-europy-kremnicke-bane
https://www.statista.com/outlook/dmo/ecommerce/slovakia
https://ecommercedb.com/en/markets/sk/all
https://esw.com/blog/slovakia-ecommerce-insights/
https://sk-nic.sk/we-have-secured-we-have-helped-we-have-educated/
https://sk-nic.sk/we-are-one-of-the-best-in-dnssec-domain-security/
https://sk-nic.sk/the-second-wave-of-the-pandemic-changed-the-domain-names/

magda

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Udostępnij artykuł

O Magdalena Pawlus

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie. Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *