Niskie ceny i zdechłe ryby – to one zniszczą Twój biznes

balanGO blog dtv

Miło mi gościć na blogu Domeny.tv! Nazywam się Bartosz Langa i mówią na mnie Szaman Marketingu. Wraz ze swoją wioską balanGO buduję marki, pomagam wprowadzać na rynek produkty i nierzadko sprzątam zastany w firmach biznesowy bałagan. Jednak to, co lubię najbardziej, to podnoszenie cen u klientów. Poprzez wzmocnienie wartości marki, z którą klient poczuje się bezpiecznie, można przestać konkurować ceną, tylko śmiało ją podnosić i zwiększyć zysk.

Produkt dobry, ale marka nie taka

Zastanawiałeś się czasem, dlaczego komputery Apple są znacznie droższe od swoich odpowiedników? To samo dzieje się z Converse’ami, które przewyższają cenami inne trampki, czy t-shirtami Gucci, sięgającymi astronomicznych sum kilkuset dolarów za sztukę. Wiesz, co łączy te produkty? Silne marki stojące za nimi. I fakt, że mimo takich, a nie innych cen cały czas się sprzedają.

Bardzo często trafiają do mnie firmy, które mają świetny produkt, ale nie potrafią odpowiednio go sprzedać. Pytani o własny marketing, odpowiadają, że go robią, tylko nie widzą z niego efektów. Odwołują się do starej, szamańskiej maksymy “Połowa pieniędzy wydanych na reklamę jest wyrzucana w błoto. Tylko nie wiadomo, która”. Ustalmy sobie – to zdanie ma już kilkadziesiąt lat i od tego czasu sporo się zmieniło.

Ale właśnie z powodu takiego podejścia firm, marketing ma kiepski PR w Polsce. Działania nie są mierzone, nie sprawdza się efektów, nie próbuje optymalizować działań. Ustawienie reklamy Facebook Ads czy zapłacenie agencji SEO same w sobie nie przyniosą setek klientów i milionów monet. Żeby tak się stało, należy robić marketing z głową, bez nadziei, że sukces da się osiągnąć w ciągu miesiąca.

Produkt dobry, ale marka nie taka

Jakie błędy w swoich działaniach marketingowych popełniają firmy?

  • nie mierzą efektów;
  • nie znają swojej grupy docelowej – próbują trafić do wszystkich, jednak nie znają ich potrzeb i nie wiedzą, jakimi kanałami należy do nich trafiać;
  • stawiają na standardowe działania, które zdążyły się już przejeść;
  • wychodzą proaktywnie z kampaniami, a nie dbają o własną markę i jej strategię.

“Z prądem rzeki płyną tylko zdechłe ryby”

Maksymą, którą przytoczyłem, kieruję się w życiu i biznesie. Zalecam ją także ambitnym klientom. W sieci jest mnóstwo edukatorów biznesowych, jednak mam wrażenie, że lubimy ich słuchać, budować swoje ego (bo w końcu się rozwijamy), a potem wziąć tę wiedzę, zamknąć w pudełeczku i odłożyć na półkę (lub oprawić zdobyty certyfikat w ramkę). Kiedy przeanalizuje się marketing wielu firm w Polsce, widać, że jest on naprawdę na niskim poziomie. I tu jest właśnie miejsce dla Ciebie – żebyś zrobił to dobrze i podbił swój rynek.

Od czego zacząć mądre budowanie biznesu?

Zaskoczę Cię – nie od zarabiania. Choć to zdanie kontrowersyjne, bo przecież trzeba za coś żyć i wiele firm kurczowo łapie się pierwszych klientów, byleby zarobić. Dlaczego uważam takie podejście za złe? Bo to oznacza, że taka firma nie do końca ma na siebie pomysł. I że w dłuższej perspektywie może się niczym nie wyróżniać.

Ja zacząłbym budowanie biznesu od stworzenia strategii (oczywiście po zarejestrowaniu właściwych domen w Domeny.tv). Najpierw w swojej głowie (i tutaj już możesz zacząć szukać klientów), a potem spisania ją na papierze i stopniowego uzupełniania. Wiem z doświadczenia, że wiele firm, jeśli nie zaplanuje działań na początku, rzuci się w wir pracy i nie zrobi tego już nigdy. Znasz to?

A co się powinno znaleźć w strategii? Odeślę Cię na wpis na blogu balanGO, w którym opowiadamy o tym szerzej:

Jednak pokrótce powiem, że chodzi o określenie cech charakterystycznych marki (archetyp), unikalnej wartości dla klienta (USP, które wyniknie z analizy rynku) i grupy docelowej. A także planu rozwoju w przyszłości.

W taki sposób pracuję z klientami – współtworzyłem m.in. marki autopomOCni.pl, panprecel.pl, biurodlamisia.pl, polskipit.pl, zlapaniwsiec.pl, jak również, nasze marki: axidro.pl, morsowalem.pl, marketingtuiteraz.pl.

mądre budowanie biznesu

Domeny.tv i MSERWIS na początku Twojej drogi

Pracując z klientami zawsze polecam, by domeny zamawiali na Domeny.tv, a hosting trzymali na MSERWIS.pl. Korzystam z nich także we własnych markach i wiem, że jest to jedno z najsolidniejszych (jeśli nie #1) rozwiązań na polskim rynku. Od lat współpracujemy ze sobą, a nasz zespół marketerów i grafików opracował branding (logo i oprawę wizualną) dla podcastu MSERWIS i Domeny.tv – Złapani w Sieć.

W podcaście zresztą sam wystąpiłem już 2 razy, a ostatnio opowiadałem o tym, jak zorganizować konferencję online live (jeśli w Twojej branży nie ma jeszcze konferencji, to być może jest to miejsce dla Ciebie i Twojej marki).

O co chodzi z konferencją?

Idąc pod prąd (pamiętaj, chcemy być żywymi rybami odnoszącymi sukcesy, prawda?), zorganizowałem konferencję, jakiej jeszcze nikt w Polsce nie zorganizował. Projekt już od dawna chodził mi po głowie, ale dopiero pandemia go ze mnie wydusiła. Zastanawiasz się, co jest niezwykłego w konferencji marketingowej? Chciałem zorganizować konferencję marketingową, ale taką online live – z kilkunastoma prelegentami, dostępną na całym świecie i pełną praktycznej wiedzy. Możesz mi wierzyć lub nie, ale w lutym 2020 roku niewiele osób wierzyło w sukces takiego przedsięwzięcia. 

Gdy przyszedł pierwszy lockdown, stwierdziłem, “że jak nie te teraz to kiedy?”… i zorganizowałem największą konferencję online live Marketing Tu i Teraz, w temacie “Jak przetrwać w kryzysie?”. Wystąpiło na niej 18 wspaniałych prelegentów (tzn. 17-tu i ja 🙂 ). 1000 minut wartościowej wiedzy, 2 dni wykładów, a i nawet czas na wieczorną integrację, tak lubianą przez uczestników konferencji stacjonarnych, się znalazł. 

Wyzwanie było duże, bo od ostatecznej decyzji do konferencji zostało nam 1,5 tygodnia. Od zakupu domeny (oczywiście od Domeny.tv), poprzez postawienie strony do zapisu i sprzedaży wejściówek, po rozmowy z prelegentami (m.in. Monika Czaplicka, Marcin Majzner czy Tomasz Palak) czy promocję. Oczywiście nie osiągnąłbym tego bez zaangażowania świetnych ludzi z mojej “wioski” którzy również stanęli na głowie i dołożyli wszelkich starań, by konferencja wypaliła. I tak też się stało.

Podwójna radość, bo wszystko się udało i podzieliliśmy się wiedzą z osobami, które faktycznie jej potrzebowały. Dostaliśmy (ja i prelegenci) dużo pozytywnych komentarzy które napędzały mnie do działania.

Jeśli podoba Ci się zorganizowana przeze mnie konferencja online i osobiście chciałbyś utworzyć podobny projekt, koniecznie przesłuchaj 17-nasty odcinek podcastu Złapanych w sieć. Stworzenie podobnego przedsięwzięcia jest w zasięgu ręki!

konferencja-marketingowa

Wiedza o sprzedaży dla Ciebie już teraz

Po pierwszej edycji MTIT przyszedł czas na drugą – tym razem motywem przewodnim była SPRZEDAŻ. Jeśli interesuje Cię ta tematyka (pracujesz w sprzedaży, w marketingu, prowadzisz MiŚ firmę albo chcesz zacząć czy po prostu masz ochotę na dawkę fajnej, darmowej wiedzy), to zapraszam Cię pod ten link:

https://go.akademiaszamana.pl/mtit

Nie namawiam Cię do zakupu wszystkich prelekcji, bo jak będziesz miał ochotę, to zrobisz to sam. Na tej stronie czeka na Ciebie zupełnie ZA DARMO mój wykład – o psychologii cenowej i sposobach na podnoszenie cen, które nie odstraszą klientów.

Obecnie startujemy także z projektem Akademia Szamana.

Duże zmiany w firmach zaczynają się od małych kroków. Dlatego zapraszam Cie na naszego bloga,  https://blog.balango.pl, gdzie dowiesz się o ciekawych rozwiązaniach, jak poprawiać swój biznes. Znajdziesz tam również artykuły napisane przez osoby z domeny.tv i mserwis.pl.

Mówią na mnie Szaman Marketingu.
Idąc pod prąd, razem z członkami wioski balanGO.pl tworzymy strategie marketingowe, podnosimy wartość produktów, tworzymy treści i prowadzimy bieżące działania w firmach.

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

2 myśli nt. „Niskie ceny i zdechłe ryby – to one zniszczą Twój biznes

  1. Cezary VD

    W 100% mnie zaciekawił Twój artykuł. Chociaż jestem kompletnym laikiem w temacie, to mam nadzieję przeczytać więcej takich wpisów. Zabieram się do czytania i coś czuję, że się nie zawiodę!

  2. coSteel

    Bardzo ciekawy materiał! Dużo wiedzy wyciągnąłem z niego! Dziękuję bardzo – dobra robota Bartek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *