Nowe domeny – a to .CO?

Nowe domeny – a to .CO

Domena .co jest nową krajową końcówką przydzieloną Kolumbii przez ICANN, której administracją zajmuje się .CO Internet S.A.S (odpowiednik polskiego NASK). Do tej pory możliwa była rejestracja domen wyłącznie trzeciego poziomu, np. com.co. Uruchomieniu rejestracji bezpośrednio w .co towarzyszy ogromne zainteresowanie, ze względu na bardzo duże podobieństwo do domen .com.

Rejestracja domen .co została podzielona na cztery etapy:

  • Sunrise Period A: 01.04.2010 – 10.04.2010; rejestracja domeny przez posiadaczy zastrzeżonych znaków towarowych w Kolumbii
  • Sunrise Period B: 26.04.2010 – 10.06.2010; rejestracja domeny przez posiadaczy zastrzeżonych znaków towarowych na świecie
  • Landrush: 21.06.2010 – 13.07.2010; w tym okresie wszyscy mogą zgłaszać się do aukcji wysokiej wartości domen .CO
  • General availability: od 20.07.2010 domena .CO będzie ogólnodostępna do rejestracji

Cała akcja dzielenia na kilka etapów wprowadzenia na ogólnodostępny rynek ma na celu zapobieżenie przed cybersquattingiem i jest powszechnie stosowana przy wprowadzaniu każdej nowej końcówki.

Kto może rejestrować domeny .co

Co ciekawe, domena .co nie będzie obłożona właściwie żadnymi restrykcjami. Zarejestrować ją będzie mógł każdy, bez poświadczania żadnymi specjalnymi dokumentami, a jeżeli nie będzie nam odpowiadał aktualny rejestrator, u którego będziemy utrzymywali swoje domeny .co, bez żadnych problemów będziemy mogli je przetransferować do innego. Jednokrotne przedłużenie domeny będzie możliwe maksymalnie na okres pięciu lat. Nie oznacza to oczywiście, że po pięciu latach domenę stracimy, tylko że nadszedł już czas by znów domenę przedłużyć. Jeżeli zaś komuś się nie poszczęści i ktoś inny zarejestruje przed nim „jego” domenę .co, to nic straconego, ponieważ .CO Internet S.A.S przewidział wprowadzenie kilku (dobrze nam znanych z rodzimego rynku) domen funkcjonalnych, np. com.co, org.co, czy edu.co.

Ciekawostką jest niedawno zakończona aukcja domeny e.co w serwisie Sedo.com mająca na celu popularyzację nowej końcówki. Kwota osiągnięta na aukcji (81,000 USD) zostanie w całości przeznaczona na cele charytatywne.

Specjaliści zza oceanu uważają, że domena .co jest doskonałą alternatywą dla domen .com, m.in. ze względu na możliwości rozszerzeń końcówki do takich mocno komercyjnych słów jak “COmpany”, “COrporation”, czy “COmmerce”.

Przez pierwszy rok od wprowadzenia nowej końcówki, jej rejestrację prowadzić będzie tylko 9 rejestratorów, m.in. GoDaddy.com, Register.com, czy Enom.

Dzięki temu, że serwis Domeny.tv jest partnerem firmy Enom, będziesz mógł zarejestrować domenę .co także u nas. Jeśli chcesz zarejestrować domenę w okresie Landrush, skontaktuj się z nami. Po 20 lipca, gdy wystartuje powszechna rejestracja, będzie można dokonać rejestracji u nas w czasie rzeczywistym.

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *