Nowe domeny – uzyskaj pierwszeństwo rejestracji

stopwatch

W poprzednim wpisie dotyczącym nowych domen omawialiśmy okres Sunrise, przeznaczony wyłącznie dla zweryfikowanych posiadaczy znaków towarowych. Bezpośrednio po nim rozpocznie się okres Landrush / Early Access Program, podczas którego rejestrować będzie można dowolne nazwy domen. Znamy już szczegóły dla pierwszych kilkudziesięciu rozszerzeń domen.

3 fazy uruchamiania domen

Niepisaną zasadą przy uruchamianiu nowych końcówek domen jest wykonywanie tego w trzech fazach, z których pierwsza dotyczy posiadaczy znaków towarowych. Kolejne dwie są już dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Można wówczas zarejestrować dowolną nazwę domeny.

Faza Landrush, druga z kolei a pierwsza otwarta do publicznych rejestracji, to okazja dla operatora danej domeny na dodatkowy zarobek. W jej trakcie rejestracje są oferowane w wyższych cenach niż tych docelowo ustalonych dla danej końcówki. Landrush przyciąga łowców dobrych nazw domen, którzy są w stanie zapłacić za nie więcej niż inni i zdobyć je szybciej. W ostatniej fazie – czyli publicznej rejestracji – wiele najlepszych nazw domen będzie już zajętych.

Stosowane są różne sposoby przeprowadzenia fazy Landrush. W przeszłości często oprócz wyższej opłaty aplikacyjnej, w przypadku większego zainteresowania daną nazwą domeny, przeprowadzana była aukcja. Wygrywał oczywiście ten podmiot, który był w stanie zapłacić najwięcej.

W przypadku nowych domen, rejestry przyjmują jednak inną taktykę. W fazie Landrush nazwy domen będą rejestrowane na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy. Niektóre rejestry wprowadzają pojedynczą opłatę za uczestnictwo w fazie Landrush, firma Donuts Inc., operator największej liczby nowych domen, ustaliła trochę inne zasady.

Dla domen operowanych przez Donuts Inc. faza Landrush zwana jest Early Access Program (EAP) i trwa dla każdego rozszerzenia przez okres 7 dni. Z każdym kolejnym dniem, opłata za uczestnictwo w EAP będzie niższa.

Opłaty dodatkowe za uczestnictwo w EAP:

  • Dzień 1 – 11 000 USD
  • Dzień 2 – 3 000 USD
  • Dzień 3 – 1 200 USD
  • Dzień 4 – 700 USD
  • Dzień 5,6 i 7 – 160 USD

Do każdej z tych opłat należy doliczyć standardową opłatę rejestracyjną dla danego rozszerzenia domeny (nie jest ujednolicona).

Harmonogram Early Access Program dla domen obsługiwanych przez Donuts Inc.

.BIKE, .CLOTHING, .GURU, .HOLDINGS, .PLUMBING, .SINGLES and .VENTURES – 29 stycznia do 4 lutego 2014

.EQUIPMENT, .GALLERY, .GRAPHICS, .LIGHTING, .PHOTOGRAPHY, .CAMERA, .ESTATE – 5 do 11 lutego

.TECHNOLOGY, .DIRECTORY, .TODAY, .CONTRACTORS, .CONSTRUCTION, .LAND, .KITCHEN – 7 do 12 lutego

.DIAMONDS, .ENTERPRISES, .TIPS, .VOYAGE – 14 do 19 lutego

Pozostałe rozszerzenia nowych domen z określonym harmonogramem uruchomienia

.MENU – 10 lutego do 12 marca

.SEXY, .TATTOO – dla tych domen nie będzie okresu Landrush, natomiast wolna rejestracja rozpocznie się 25 lutego 2014 roku.

Wszystkie terminy mogą ulec zmianie z różnych powodów – problemy techniczne systemów rejestracyjnych, wątpliwości prawne, różnorakie problemy wynikłe w fazie Sunrise, protesty rejestrujących. Będziemy o tym informować na bieżąco.

Rejestracja nazw będących znakami towarowymi

Począwszy od fazy Landrush możliwa jest rejestracja dowolnych nazw przez dowolne osoby, co oznacza iż będą zapewne rejestrowane nazwy będące znakami towarowymi przez osoby niekoniecznie związane z daną firmą bądź marką.

Przy próbie rejestracji nazwy domeny, która została zgłoszona przez posiadacza znaku towarowego do programu Trademark Clearinghouse (czyli programu umożliwiającego dostęp do rejestracji domeny w fazie Sunrise), właściciel znaku towarowego zostanie powiadomiony o takiej rejestracji. Taka sytuacja wystąpi oczywiście, jeśli właściciel znaku towarowego nie dokonał rejestracji domeny w danym rozszerzeniu. Jest to jednak dosyć prawdopodobne, gdyż koszt rejestracji nazw we wszystkich kilkuset rozszerzeniach byłby ogromny, należy się więc spodziewać że firmy będą dokonywać rejestracji swoich nazw tylko w wybranych rozszerzeniach.

Usługa ta nazywa się Extended Claims Service i jest oferowana bezpłatnie dla podmiotów zapisanych do Trademark Clearinghouse. Oczywiście to tylko powiadomienie i wcale nie oznacza, że posiadacz znaku towarowego wystąpi z roszczeniami w stosunku do rejestrującego daną nazwę domeny.

Wnioski o rejestrację nowych domen

Można już składać wnioski o rejestrację nazw w powyższych domenach w Domeny.tv. Prosimy zainteresowanych o kontakt z podaniem końcówki domenowej, jaką jesteś zainteresowany bądź zainteresowana. Przedstawimy wówczas warunki cenowe.

michal

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *