Nowe gTLDs odnotowały większy przyrost niż końcówka .com – podsumowanie II kwartału 2015 przez Verisign

Raport Verisign rynek domen drugi kwartał 2015

W ciągu ostatnich 12 miesięcy nowe końcówki domenowe zanotowały większy wzrost niż rozszerzenie .com – to jeden z wniosków, które można wyciągnąć po głębszej analizie podsumowania drugiego kwartału na rynku domen opublikowanego przez Verisign.

Raport Verisign

Raport pokazuje, że na koniec czerwca br. liczba zarejestrowanych domen najwyższego poziomu (TLD) wynosiła 296 milionów, co oznacza wzrost o 2 miliony w porównaniu z I kwartałem 2015. Liczba rejestracji wzrosła zatem o 16,4 miliona rok do roku, jak podaje Verisign.

Aby zobaczyć jak kształtował się przyrost końcówek na przestrzeni ubiegłego roku, Domain Incite zebrało statystyki opublikowane przez Verisign w pięciu ostatnich raportach:

Ilość końcówek domen na rynku II kwartał 2015

Z powyższej tabeli wynika, że sekwencyjny kwartalny przyrost odnotowały wszystkie domeny z systemu DNS – zarówno końcówka .com, jak i nowe domeny oraz domeny narodowe.

Przyrost końcówek przedstawia się następująco dla każdej grupy domen:

Kwartalny przyrost domen

Powyższe dane wskazują na to, że w ciągu ostatniego roku rozszerzenie .com odnotowało większy wzrost (o 4,8 miliona) niż nowe gTLD (o 4,36 miliona). Te liczby są jednak mylące ze względu na to jak Verisign zbiera dane.

Jeżeli chodzi o większość ccTLD, to Verisign zawsze korzystał z danych publikowanych przez ZookNic (wiodący dostawca danych i analiz dla branży domen), który ma swój własny sposób szacowania ilości rejestracji. Do statystyk dotyczących nowych gTLDs, Verisign używa plików strefowych publikowanych codziennie przez ICANN (tzw. zone files), z których korzystają także inne firmy. Dla końcówki .com natomiast posługuje się swoim wewnętrznym źródłem danych.

Warto zaznaczyć, że w I kwartale br. Verisign zmienił sposób w jaki zlicza dane dotyczące ilości domen. W powyższej tabeli można zauważyć niezwykle duży przyrost 2 milionów końcówek .com w I kwartale. Otóż wynika on z dodania w marcu tego roku prawie 750 tysięcy wygasłych lub zawieszonych domen .com. W ostatnich dwóch raportach Verisign opatrzył dane dotyczące końcówki .com następującą informacją:

Na końcową ilość domen składają się aktywne domeny, domeny zarejestrowane, ale nieskonfigurowane do użytku w odpowiednim dla danej domeny pliku strefowym oraz domeny wstrzymania.

Rzeczywisty przyrost końcówek .com powinien się zatem kształtować w przedziale 1,4-1,5 miliona, co oznaczałoby wzrost o jedynie 4,1 miliona na przestrzeni ubiegłego roku. Innymi słowy, liczba rejestracji nowych domen przewyższyłaby rejestracje .com.

Niemniej jednak, na chwilę obecną sprawiedliwiej jest powiedzieć, że końcówka .com nadal znacznie wyprzedza swoją konkurencję. Większość nowych domen jest bowiem dostępnych na rynku od niespełna roku i muszą one jeszcze przejść próbę czasu. Czy rzeczywiście tak duży przyrost rejestracji nowych domen utrzyma się długofalowo?  Jak będzie się kształtowała liczba odnowień? Na te odpowiedzi musimy jeszcze trochę poczekać.

Tymczasem, jeśli jesteście zainteresowani rejestracją nowych domen, zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi promocjami w Domeny.tv, gdzie znajdziecie zniżki na takie domeny jak .tech, .space czy .lol.

Źródła danych:

http://domainincite.com/19322-new-gtlds-growing-faster-than-com-latest-verisign-data-shows
http://www.verisign.com/assets/domain-name-report-september2015.pdf

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *