Od czwartku domeny .eu z polskimi znakami

Już w najbliższy czwartek, 10 grudnia będzie można rejestrować domeny .eu ze znakami narodowymi państw Unii Europejskiej, w tym oczywiście Polski. Pozwoli to na rejestrację domen używających cyrylicy lub greckiego alfabetu, niemieckich umlautów ä, ö czy ü oraz oczywiście polskich słów typu gżegżółka.eu.

Domeny .eu cieszą się umiarkowaną popularnością i zazwyczaj stanowią drugi wybór, gdy pożądana nazwa domeny nie jest dostępna w narodowym rozszerzeniu rejestrującego. Można by wręcz rzec że proces ich upowszechniania idzie tak powoli jak cała integracja europejska. Jednak obydwa te procesy postępują, dlatego warto zwrócić uwagę na domeny IDN w rozszerzeniu .eu.

W odróżnieniu od właściwego uruchomienia domen .eu, uruchomienie domen IDN nie poprzedza okres Sunrise, w którym właściciele znaków towarowych mieliby pierwszeństwo w rejestracji domen. Obowiązuje tutaj pełna zasada kto pierwszy ten lepszy.

Rejestracja domen IDN .eu naszym zdaniem ma sens w dwóch przypadkach, jeśli wybieramy najpopularniejsze i najbardziej komercyjne frazy oraz gdy posiadamy domenę .eu w wariancie bez polskich znaków i chcemy dorejestrować odpowiednik IDN (np. słowo.eu do domeny slowo.eu). Późniejsze odzyskanie takiej domeny IDN od kogoś kto nas ubiegnie jest możliwe, wymagać będzie jednak przeprowadzenia dość kosztownej procedury ADR przed sądem arbitrażowym dla domen .eu w Pradze.

Zapraszamy do rejestracji domeny .eu IDN już od 10 grudnia około godziny 11.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

2 myśli nt. „Od czwartku domeny .eu z polskimi znakami

  1. Michał Wendrowski

    „Późniejsze odzyskanie takiej domeny IDN od kogoś kto nas ubiegnie jest możliwe, wymagać będzie jednak przeprowadzenia dość kosztownej procedury ADR przed sądem arbitrażowym dla domen .eu w Pradze.”

    Ciekawe na jakiej podstawie prawnej, jeżeli chodzi o domeny generyczne?

  2. Michał Spławski Autor wpisu

    Masz Michał rację, nie jest to precyzyjne stwierdzenie. Miałem tutaj na myśli te domeny, w których użyte nazwy mogą ocierać się o nazwy zastreżone. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *