Odnowienia domen w 2009 roku

Odnowienia domen w 2009 roku

Wraz z początkiem roku 2009 serwisy informacyjne obiegła wiadomość o niższych cenach odnowień domen .pl. Przez ostatnie kilka lat wiele grup interesu wywierało wpływ na NASK (instytucję zarządzającą rejestrem domen .pl w Polsce) aby obniżyć ceny za odnowienia domen. Argumentami były dużo niższe ceny domen globalnych jak również niskie ceny domen narodowych innych krajów europejskich.

NASK od ponad roku rozpieszcza nas promocyjnymi cenami za rejestrację nowej domeny, co zaowocowało wieloma ofertami promocyjnymi w cenie 10 zł za nową rejestrację (lub nawet taniej o ile zaakceptujemy różne kruczki promocyjne) to ceny przedłużeń stały w miejscu. Dopiero w tym roku nastąpiła pierwsza obniżka hurtowej ceny za przedłużenie domeny .pl. Czy jednak statystyczny Polak, który posiada jedną lub kilka domen na swoje własne potrzeby lub potrzeby swojej firmy ma szansę zyskać na tym ruchu cenowym? Okazuje się że niekoniecznie.

Przegląd oferty polskiego rynku domen w 2009 roku

Sprawdziliśmy ceny, jakie oferują partnerzy NASK mający największe udziały w rynku i będące firmami zarejestrowanymi w Polsce. Do zestawienia wzięliśmy zarówno ceny za rejestrację nowej domeny, jak również ceny za przedłużenie po roku. Nie braliśmy pod uwagę cen promocyjnych, w przypadku gdy skorzystanie z nich wymaga podjęcia dodatkowych działań przez klienta lub gdy ogranicza jego prawa (np. poprzez doliczanie dodatkowych opłat za transfer domeny). Ceny nie zawierają VAT.

Tak wygląda rynek domen .pl po Nowym Roku:

RejestratorCena rejestracjiCena odnowienia
Home.pl9,90 zł99,00 zł
Netart9,90 zł100,00 zł
AZ.pl9,99 zł99,00 zł
Rejestracjadomen.pl10,00 zł90,00 zł
Dinfo Systemy Internetowe19,90 zł99,00 zł
Onet64,75 zł64,75 zł
Grupa AdWeb9,90 zł79,00 zł
Active249,90 zł86,00 zł
Domeny.tv10,70 zł69,00 zł

Obniżki cen odnowień – nie ma!

Na obniżkę cen hurtowych nie zareagował żaden z największych partnerów NASK w swoim cenniku detalicznym. Wyjątkiem jest Onet, który jednak „nadrabia” to wysoką ceną za rejestrację. Największym jednak zaskoczeniem jest całkowity brak reakcji na obniżkę cennika NASK dwóch największych jego partnerów, którzy łącznie obsługują ponad połowę domen w Polsce. Obsługują oni również ilościowo najwięcej klientów. Klient, który posiada jedną lub dwie domeny i wykorzystuje ją w firmie, nie zwróci uwagi na niewielką różnicę w cenie. Z dużym prawdopodobieństwem zaakceptuje więc pozostawienie wysokiej ceny.

Jednak już przy czterech – pięciu domenach na tańszym odnowieniu można sporo zaoszczędzić. Polski klient jest przy tym bardzo świadomy i porównuje oferty. Liczy się nie tylko cena, lecz również chociażby poziom obsługi czy możliwości zarządzania domenami. W momencie znalezienia więc lepszej oferty klient szybko zmieni podmiot go obsługujący. Pozostaje pytanie, jak wiele domen będzie musiało zostać przeniesionych, żeby najwięksi również obniżyli ceny?

Przy większej liczbie domen jest jeszcze taniej

Dla osób, które posiadają dużo większą liczbę domen (kilkadziesiąt, kilkaset lub nawet kilka tysięcy) większość rejestratorów przygotowuje indywidualne oferty. Jest to klient najbardziej wymagający – oprócz atrakcyjnych cen należy mu dostarczyć niezawodne i zaawansowane narzędzia, wymaga też zindywidualizowanej profesjonalnej obsługi. Taki klient jest szczególnie ceniony, gdyż wykonuje dużą liczbę operacji, pomaga budować pozycję w rankingach i może zachęcić kolejnych. Dzięki temu uzyskuje ceny które są bardzo zbliżone do cen hurtowych NASK. Również my posiadamy taką ofertę. Przybliżymy ją w jednym z kolejnych wpisów.

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Udostępnij artykuł

O Michał

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

3 myśli nt. „Odnowienia domen w 2009 roku

  1. Dominik

    Czekamy zatem na obiecany wpis i promocję dla osób posiadających kilka domen 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *