Odnowienie domeny: 4 proste wskazówki na uniknięcie potencjalnych problemów

domenytv odnawianie domen 630x420

Jeśli zapomnisz o odnowieniu domeny, może Cię to kosztować czas, pieniądze, a nawet reputację. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie zatem cztery proste wskazówki, które pozwolą Ci na uniknięcie potencjalnych problemów, które nastąpią w przypadku nieodnowienia domeny.

Rejestrując domenę nie stajesz się jej dożywotnim właścicielem, a tymczasowym abonentem. W związku z tym, musisz pamiętać o regularnym odnawianiu swoich domen. Nieodnowienie domeny na czas skutkuje konsekwencjami wymienionymi poniżej:

  1. Jeżeli nie dopilnowałeś terminu odnowienia domeny musisz liczyć się z faktem blokady twojej domeny (np. dla domeny .pl okres ten wynosi 30 dni). W dniu wygaśnięcia domeny wszelkie usługi z nią związane są blokowane i domena przestaje działać. Nie oznacza to jeszcze jej utraty. Jeżeli zależeli zależy Ci na reaktywacji Twojej domeny możesz to zrobić, jednak w niektórych przypadkach może zostać naliczona opłata reaktywacyjna (dodatkowa opłata naliczana do ceny przedłużenia ważności domeny)
  2. W większości przypadków po upływie okresu zawieszenia domeny (w czasie których masz jeszcze możliwość jej reaktywacji) wpada ona do puli wolnych domen i każdy może stać się jej właścicielem. Dzieje się tak w przypadku domen: .pl czy .eu. Inaczej wygląda to w przypadku domen globalnych. Ich cykl życia jest nieco dłuższy. Reaktywacja domeny globalnej w większości wypadków jest możliwa nawet do dwóch miesięcy po jej wygaśnięciu. W ciągu 14 dni obowiązuje standardowa cena, natomiast w okresie 15-28 dni jest wymagana dodatkowa opłata reaktywacyjna wg. naszego cennika. Po 28 dniu wygaśnięcia domeny reaktywacja nie jest już gwarantowana i wymaga indywidualnego sprawdzenia.
    Jeżeli posiadasz domenę z rozszerzeniem .pl istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś założył opcję na twoją domenę i dokona pierwokupu domeny w ciągu następnych 14 dni od jej usunięcia, wówczas staje się właścicielem Twojej domeny. Jeżeli tego nie zrobi, wróci ona ponownie do puli wolnych. Uwaga! Jest to możliwe tylko w przypadku domen .pl, inne rozszerzenia posiadają inne zasady wygasania.
  3. Co jeszcze może się zdarzyć? Domena może zostać zarejestrowana przez kogoś innego i używana do złych celów np. rozprzestrzeniania niepożądanych treści, złośliwego oprogramowania lub uzyskania danych osobowych użytkowników witryny. Efekt jest taki, że narażasz na niebezpieczeństwo Twoich klientów. Traci na tym wiarygodność oraz reputacja Twojej firmy.
  4. Pamiętaj, że nawet jednodniowa blokada domeny może narazić Cię na poważne straty finansowe. Dotyczy to szczególnie sklepów internetowych, gdzie prowadzona jest sprzedaż produktów czy usług. Jeżeli domena, pod którą działa Twój sklep przestaje działać, klienci nie mają dostępu do Twojego sklepu i nie mają możliwości składania zamówień. Oprócz straty zysków, traci na tym Twój wizerunek jako sprzedawcy. W 2008 roku taką wpadkę zaliczył Empik, który zapomniał o przedłużeniu swojej domeny empik.com. Pisaliśmy już o tym tutaj:
https://blog.domeny.tv/2008/08/12/pilnuj-swojej-domeny-jak-oka-w-glowie-wpadka-empikcom/

Odnawianie twojej domeny – 4 wskazówki:

  1. Odnawiaj domeny grupowo i za jednym razem – w panelu administracyjnym Domeny.tv możesz ustawić opcję, dzięki której na liście domen wyświetlane będą domeny, które wygasają w ciągu najbliższych 90, 180 lub 360 dni. Możesz je dodatkowo posortować według daty wygasania, a następnie zaznaczyć i za jednym razem odnowić te, które wygasają najszybciej.
  2. Aktualizuj dane kontaktowe w przypadku zmiany – dzięki temu masz pewność, że zostaniesz poinformowany mailowo o konieczności odnowienia domeny. W Domeny.tv takie powiadomienia wysyłane są na 30 dni, 10 oraz w dniu jej wygaśnięcia. Możesz również otrzymać powiadomienie sms-em. Ważne, aby sprawdzić czy podany został aktualny numer telefonu oraz czy w opcjach powiadomień w panelu administracyjnym zaznaczona jest opcja otrzymywania przypomnień sms.
  3. Zarejestruj domenę na kilka lat – aby nie martwić się o coroczne odnawianie domen, możesz je zarejestrować na okres od 1 roku do 10 lat. Wieloletnia rejestracja gwarantuje, że nazwa domeny pozostaje aktywna bez żadnego wysiłku ze strony użytkownika. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku odnowienia domeny. Możesz odnowić domenę na wiele lat do przodu nie martwiąc się w tym czasie o jej wygaśnięcie.
  4. Nie czekaj – im szybciej Twoja domena zostanie odnowiona, tym lepiej dla Ciebie. Możesz przedłużyć swoją domenę z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż kolejny okres abonamentowy będzie naliczany od daty wygaśnięcia poprzedniego.
Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *