Jak odpowiednio dobrana domena wesprze kampanię marketingową?

domenytv domena w kampanii marketingowej
Na nic zda się misterne przygotowywanie kampanii promocyjnej, jeśli informacje o niej mieszczą się gdzieś w czeluściach Twojej witryny i prowadzi tam bardzo długi link. Oczywiście są narzędzia typu bit.ly, dzięki którym skutecznie skrócisz każdy długi link. Zauważ jednak, że jest to wtedy przypadkowy ciąg znaków, którego żaden użytkownik nie zapamięta. Aby go odtworzyć musiałby go skopiować bądź gdzieś zapisać – inaczej nie trafi w miejsce docelowe. Można temu zaradzić w bardzo prosty sposób – zarejestrować krótszą i łatwą do zapamiętania domenę internetową, której użyjesz w kampaniach promocyjnych. Wymyślając taką domenę możesz skupić się albo na nazwie domeny albo na dobraniu odpowiedniego rozszerzenia w zależności od obranych działań marketingowych. Ale o tym za chwilę, zacznijmy od nazwy domeny.

Odpowiednia nazwa domeny

Domena wspierająca kampanię promocyjną produktu, to najczęściej po prostu nazwa tego produktu. Nie powinno być zbyt dużej rozbieżności pomiędzy nazwą produktu, a domeną, która będzie go promowała. Zamiast ułatwić, utrudni to jego zapamiętanie i będzie zwyczajnie niespójne. Z tego względu tak ważne jest, aby myśleć o domenie już na etapie wymyślania nazwy dla produktu i od razu sprawdzić dostępność odpowiedniej domeny.

Jak nazwać produkt?

Pamiętaj zatem, że jeśli planujesz zarejestrować domenę, która będzie promowała Twój nowy produkt, to wymyślając dla niego nazwę sprawdź od razu czy odpowiadająca jej nazwa domeny jest dostępna. Jeśli będzie już zajęta, możesz np. dodać do słowa przedrostek lub końcówkę (unikaj przy tym myślników). Tę technikę z powodzeniem wykorzystuje Apple nazywając swoje produkty iPhone, iPad czy iPod. Firma zarejestrowała dla nich odpowiednie domeny, które przekierowują na konkretne podstrony głównej witryny, np. domena iphone.com przekierowuje na http://www.apple.com/iphone/. Masz już pomysł na nazwę produktu? Sprawdź dla niej od razu dostępność domeny:
 

Nowe domeny w kampanii marketingowej

Nie tylko nazwa, ale także rozszerzenie domeny może wpłynąć na powodzenie Twojej kampanii promocyjnej. Decydując się na rejestrację domeny w rozszerzeniu .pl, pamiętaj, że możesz napotkać problemy z dostępnością, gdyż wiele nazw w .pl jest już zajętych. Ale nie wszystko stracone. Możesz wykorzystać potencjał nowych domen do tworzenia atrakcyjnych i oryginalnych kampanii marketingowych. Końcówki te stworzyły nowe możliwości promocji i angażowania użytkowników. Niedawno pisaliśmy o tym, dlaczego należy już teraz uwzględnić nowe domeny w strategii marketingowej firmy. Jeśli znajdą się one w strategicznym miejscu na Twojej stronie internetowej, będą atrakcyjną drogą na skróty kierując użytkowników głębiej w strukturę Twojej strony internetowej. Takie adresy również łatwiej wypromować w różnych kanałach komunikacji z klientami. Spójrzmy teraz na kilka przykładów wykorzystania nowych domen w różnego rodzaju kampaniach promocyjnych.

Wypromuj program lojalnościowy

Nowe rozszerzenia domen możesz wykorzystać m.in. do promocji programów lojalnościowych za pomocą domeny .club. Powiedzmy, że Twój biznes to lokalna kawiarnia o nazwie Kawowy Kącik. Właśnie stworzyłeś dla niej program lojalnościowy i chcesz go wypromować. Rejestrujesz zatem domenę z końcówką .club, np. kawowykacik.club i linkujesz ją do odpowiedniej podstrony Twojej firmowej witryny. Taka domena jest łatwiejsza do zapamiętania i wpisania niż np. kawowykacik.pl/program-lojalnosciowy, prawda?

Wzbudź zainteresowanie

Powiedzmy, że chcesz zrobić rozgłos wokół produktu, który wprowadzasz na rynek. W ramach promocji możesz stworzyć dedykowaną stronę oraz zarejestrować dla niej domenę z rozszerzeniem .buzz. Dla przykładu, firma Access Fashion Media, organizująca Tygodnie Mody na całym świecie, postanowiła wyjść poza tradycyjne rozszerzenie .com i zarejestrowała dla tych wydarzeń domeny .buzz. To pozwala im wzbudzić większe zainteresowanie i zbudować zaangażowanie internautów. Nowe domeny w kampanii marketingowej - .buzz

Powiadom o ofercie promocyjnej

Organizujesz różnego rodzaju promocje lub wyprzedaże? Zasygnalizuj je Twoim klientom dzięki domenom z takimi końcówkami jak np. .sale, .deals czy .promo. Jeśli planujesz ciekawą ofertę na Black Friday, wykorzystaj do jej promocji rozszerzenie .blackfriday, np. w postaci nazwafirmy.blackfriday. W ten sposób Twoi klienci będą intuicyjnie wiedzieli, gdzie szukać Twojej oferty promocyjnej bez konieczności zapamiętywania skomplikowanych adresów czy szukania w wyszukiwarce.

Zorganizuj konkurs

Świetnym sposobem na zbudowanie zaangażowania wokół nowego produktu są wszelkie konkursy. Możesz wykorzystać łatwy do zapamiętania adres internetowy z rozszerzeniem .win, aby zareklamować konkurs w mediach społecznościowych lub innych kanałach komunikacji z klientami.

Wypromuj wydarzenie

Jeśli chcesz wypromować produkt organizując wokół niego konkretne wydarzenie, koniecznie wykorzystaj w swojej strategii końcówkę .events. Stwórz stronę lądowania z kalendarium wydarzeń i promuj ją pod domeną z tym właśnie rozszerzeniem.

Opowiedz więcej o produkcie

Na pewno chcesz, żeby Twoi klienci mieli jak najpełniejsze informacje o Twoim produkcie i możliwościach jego wykorzystania, prawda? Do tego najlepiej nada się dedykowany blog, do promocji którego polecamy wykorzystać końcówkę .blog, np. nazwaproduktu.blog. Będzie to dla internautów jasny sygnał, że właśnie tu znajdą wszystkie interesujące ich informacje i porady dotyczące danego produktu. Jako przykład możemy podać chociażby domenę serwisu Domeny.tv domeny.blog, która przekierowuje na stronę główną naszego bloga. Internauta znajdzie tu garść przydatnych informacji o domenach internetowych, a więc dokładnie to, czego szukał wpisując tę właśnie domenę. Inną domeną, której można użyć do publikowania najświeższych informacji o produkcie i jego wprowadzeniu na rynek, jest domena .news. Końcówka ta jest już dość dobrze rozpowszechniona i zakorzeniona w świadomości internautów, gdyż chętnie rejestrują ją portale informacyjne. Twoja firma również może za jej pośrednictwem przekazywać newsy o swojej nowej ofercie.

Zbuduj społeczność

Bardzo często firmy starają się zbudować społeczności wokół swojej marki bądź wybranych jej produktów. Świetnie nadają się do tego takie końcówki jak .social czy .community. W swojej strategii wykorzystał to np. Sheraton, który pod domeną sheraton.social umieścił aktualności i linki do swoich profili społecznościowych. Jeśli chcesz stworzyć społeczność wokół Twojego produktu, to pod domeną twojprodukt.community możesz utworzyć np. forum wymiany informacji i doświadczeń związanych z Twoim produktem. Nowe domeny w kampanii marketingowej - sheraton social

Zareklamuj lokalną kampanię

Może zdarzyć się tak, że oferta lub kampania marketingowa jest skierowana do mieszkańców konkretnego miasta. Wówczas najlepiej wykorzystać do promocji domeny geograficzne, np. .berlin, .london, .nyc czy .paris. Niestety na chwilę obecną nie ma jeszcze tego typu domen w Polsce. Warto jednak pamiętać na przyszłość o takiej możliwości jeśli wśród nowych domen pojawiłyby się także rozszerzenia dla polskich miast.

Podsumowanie

Wykorzystanie nowych domen jako głównych adresów do promocji Twoich produktów może być świetnym ruchem marketingowym dla Twojej firmy. Pozwoli Ci odróżnić się od konkurencyjnych firm, gdyż na chwilę obecną nowe domeny nie są jeszcze szeroko wykorzystywane w strategiach marketingowych przedsiębiorstw. Powodzenia!
Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *