Pamiętnik programisty – historia blogowania od 1994 do teraz

domena .blog

W 2021 roku blogi mają różne formy, ale często łączy je jedno: chęć edukacji czytelnika i przemycenia w treści jak największych korzyści dla niego. Mało kto jednak wie, że większość blogów na początku skupiała się na tematach techniczno-programistycznych. Głównie ze względu na to, że strony były zakładane przez programistów, którzy wiedzieli w jaki sposób zarejestrować domenę i zaprogramować prostą stronę. Wbrew pozorom, w latach 90. rejestracja domen nie była tak popularna i dostępna na tak szeroką skalę jak obecnie. Również możliwość samodzielnej instalacji i zarządzania programem do blogowania (takim jak na przykład WordPress) nie była łatwa.

Techniczne lata 90 – historia pojawienia się blogów

Historia bloga zaczyna się w 1994, kiedy to student Justin Hall założył platformę links.net, gdzie dzielił się linkami i własnymi przemyśleniami na temat podlinkowanych treści. Linkował nie tylko do stron, które lubił, ale często do własnych prac. Wiele osób podążało śladem Justina, tworząc własne strony i nazywając je osobistymi pamiętnikami lub pamiętnikami online, dzieląc się swoimi przemyśleniami.

Dopiero w 1997 poznajemy termin weblog, wymyślony przez Jorna Bargera, który założył bloga o tytule Robot Wisdom, sumujący wszystkie strony tego typu, które powstały do tej pory. Słowo weblog było skrótem od angielskiego logging the web, czyli logowania się do strony. W 1999, programista Peter Merholz skraca termin webloga do bloga. W 2004 roku słowo blog zostaje uznane za słowo roku przez firmę Merriam-Webster, która rokrocznie publikuje listę 10 słów roku w języku angielskim.

Rozkwit platform do blogowania

Ze względu na to, że blogi tworzyli programiści, wszystkie treści były aktualizowane manualnie. Przez to nie trafiały one automatycznie do archiwum i nie były przypisywane automatycznie do danej kategorii. Rozwiązaniem tego problemu było powstawanie platform blogowych.

W 1998 powstaje platforma Open Diary, dzięki której użytkownicy mogą wzajemnie komentować swoje wpisy. Uważa się, że to była pierwsza platforma związana z blogowaniem, która zapoczątkowała powstanie narzędzi tego typu. Rok 1999 przynosi powstanie takich platform blogowych jak Xanga, LiveJournal, czy znany w Polsce Blogger. Wszystkie wymienione platformy w dalszym ciągu funkcjonują w 2021 roku.

Kiedy mogłoby się wydawać, że dostęp do każdej z platform jest nieograniczony i najczęściej darmowy, to w różnych okresach Blogger był blokowany na pewien czas między innymi: na Kubie, Fiji, Iranie, Pakistanie czy Kazachstanie. Ciekawy los spotkał LiveJournal – mimo, że LiveJournal kojarzy się ze Stanami Zjednoczonymi, to w 2007 platforma została sprzedana rosyjskiej spółce. Platforma jest często wykorzystywana przez dziennikarzy gazeta.ru do publikowania komentarzy oceniających aktualną sytuację polityczną kraju.

historia blogowania od 1994 do teraz

23 blogi na start, czyli rozwój branży blogowej 

Tyle dokładnie blogów mieliśmy na świecie w 1999. 7 lat później było ich 50 milionów. Pierwsza połowa XXI wieku przyniosła wzrost w branży blogowej, powodując rozwój narzędzi, które są w ciągłym użyciu. Wydarzenia związane z powstaniem tych narzędzi, warte uwagi to:

 • Zakup Bloggera w 2003 przez Google i prezentacja AdSense, czyli systemu do wyświetlania reklam na stronie w postaci bannerów i reklam wideo. Dzięki temu blogerzy mogli monetyzować swoje działania i czerpać zysk z prezentowanych treści. Co roku Google wypłaca ponad 10 miliardów dolarów wydawcom stron czy blogów.
 • Powstanie WordPressa, również w 2003. Platforma jest  jedną z najpopularniejszych platform do blogowania, tworzenia stron internetowych czy sklepów on-line. To oprogramowanie open-source, co oznacza, że na mocy licencji, każdy może mieć do niej dostęp. Przez to dodatki (widgety) do niego są tworzone, uaktualniane i wydawane przez użytkowników na całym świecie. WordPress jest najpopularniejszym rozwiązaniem również wśród naszych klientów, dlatego jeśli szukacie pomocy z utworzeniem strony lub sklepu, sprawdźcie, co możemy Wam zaoferować.
 • Równolegle do rozwoju blogów, rosło vlogowanie, czyli nagrywanie wideo i przedstawianie swoich poglądów oraz świata za pomocą filmów. Publikacja vlogów i przemysł video rozwijał się stabilnie, dlatego Google w 2006 kupuje serwis YouTube, stawiając na rozwój tego obszaru.
 • W 2007 powstaje platforma Tumblr, która łączy w sobie blogowanie oraz element Twittera, czyli możliwość śledzenia innych użytkowników. Tumblr udostępnia różne formaty postów, dodawanie multimediów oraz udostępnianie postów innych osób.
 • Jeszcze jednym, wartym zauważenia wydarzeniem, związanym z blogowaniem jest uruchomienie rozszerzenia .blog w 2016.

Krótka historia powstania domeny .blog

Rozszerzenie .blog jest typem nowego rozszerzenia, które zostało uruchomione w ramach programu New gTLD Program ICANNu, czyli organizacji, która zajmuje się zarządzaniem końcówkami domenowymi. Rejestr domeny .blog jest zarządzany przez podmiot Knock Knock WHOIS There, całkowicie zależny od Automattic Inc., czyli firmy zarządzającej WordPress.com. Automattic nie konkurowało z innymi aplikantami (którymi było m. in. Google czy Donuts) i kupiło aplikację od Primer Nivel – nieznanej firmy z Panamy, która wygrała możliwość zarządzania domeną .blog. Za przejęcie aplikacji, Automattic zapłaciło 19 milionów dolarów. Tym samym 29 kwietnia 2016 roku domena .blog została przyznana Knock Knock WHOIS There. Domena .blog została udostępniona do rejestracji 21 listopada 2016 roku, a w 2021 roku będzie obchodzić 5 urodziny, dlatego można powiedzieć, że to stosunkowo nowa domena. Na dzień 9 listopada rejestr posiada ponad 50 tysięcy aktywnych domen, a od początku istnienia rozszerzenia, domena .blog została zarejestrowana 190 tysięcy razy.

Kilkanaście lat temu nikt nie myślał, że blogi mogą wspierać SEO, a w 2018 roku już co druga firma miała bloga, na którym publikowała treści i było to dla niej priorytetem. Na blogu Domeny.tv dostarczamy Wam średnio kilka postów miesięcznie, które dotyczą treści około domenowych, powiązanych z rejestrami czy kreowaniem i zabezpieczaniem Waszych nazw. Jeśli zastanawiacie się nad rozpoczęciem blogowania, to do końca 2021 roku, w promocyjnej cenie, 49,50 zł netto pomożemy Wam zarejestrować wybraną nazwę w domenie .blog. Podpowiemy, że wiele z obecnie niedostępnych nazw w popularnych rozszerzeniach, w domenie .blog jest wciąż dostępna w atrakcyjnej cenie. Nie próbujcie jednak zarejestrować nazwy: domeny.blog – ta już jest zajęta 🙂

Jeśli zastanawiacie się nad tym, o czym blogować, zerknijcie na blogi i poszukajcie inspiracji u naszych klientów:

 • asket.blog – tutaj zarazicie się pasją Asket do Decoupage, stylu Shabby Chic i Vintage, do wnętrz i przedmiotów z duszą. Dużo wpisów na temat tego jak zacząć i jak się nie poddawać.
 • transcontinental.blog – to historie z podróży i osobiste doświadczenia autora. Dzięki wpisom dowiecie się jak podróżować świadomie, z zachowaniem szacunku do kultur innych, a także jakie wydarzenia warto się wybrać.

Jeśli posiadacie już bloga i chcielibyście usprawnić komunikację między nim a waszymi odbiorcami, to koniecznie przeczytacie artykuł Jolanty Ambrożewicz – eksperta od content marketingu. 

Blogowanie w 2021 roku

Na dzień 9 listopada 2021 roku ponad 41% blogów jest opartych o WordPressa –  umożliwia on elastyczne i intuicyjne tworzenie treści. WordPress posiada jeszcze inne zalety, o których poczytasz w naszym innym artykule. Na początku 2021 roku w Internecie było ponad 600 milionów blogów z dostępnych w sieci 1,7 miliarda stron internetowych, co stanowi 3,5% wszystkich stron w sieci. Pod koniec 2020 Tumblr posiadał w swoim portfolio największą liczbę blogów na świecie, czyli ponad 488 milionów. Na drugim miejscu znalazł się WordPress z liczbą 77 milionów blogów. Pozostałą część, czyli 2,5 miliona dzierżą platformy takie jak Wix, Medium czy Joomla.

Każdego roku publikuje się ponad 2,5 miliarda postów, co daje prawie 5 tysięcy publikowanych postów w każdej minucie. Najbardziej przyciągające tytuły wpisów mają pomiędzy 6 a 13 słów, a w 2021 średni post zawiera 2,5 tysiąca słów. Napisanie jednego posta zajmuje około 4 godzin, gdzie w 2020 było to 2 godziny i 24 minuty.

Według statystyk udostępnionych przez Ahrefs (strona oferująca narzędzia do pracy nad SEO), codziennie niemal 4 tysiące osób zastanawia się nad rozpoczęciem blogowania.

Czy należycie, do którejś z grup? A jeśli nie, to dlaczego? Co stanowi dla Was najtrudniejszą część w blogowaniu lub jego rozpoczęciu? Czekamy na Wasze komentarze!

magda

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Udostępnij artykuł

O Magdalena Pawlus

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie. Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

3 myśli nt. „Pamiętnik programisty – historia blogowania od 1994 do teraz

 1. Michał

  Minęło prawie 20 lat a Blogger, a przede wszystkim WordPress trzymają się mocno. Pomimo wszystkich FB, IG, TT, YT i TikToków blogerzy cały czas działają.

 2. Magdalena Pawlus Autor wpisu

  Jasne, że tak! Zwracamy tylko uwagę na to, że własna strona internetowa czy blog dają szanse stworzenia niezależnej od innych, przestrzeni 🙂

 3. Pingback: Web 3.0 & Metaverse - następna generacja Internetu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *