Pierwsza w Polsce akredytacja domen estońskich (.ee)

ESTONIA 600 × 375 px

Estonia to niewielki kraj, bo liczy zaledwie 1,3 miliona mieszkańców. Jednak jest w nim coś bardzo interesującego – poziom cyfryzacji, niespotykany nigdzie indziej na świecie.

W związku z uzyskaniem przez Domeny.tv bezpośredniej akredytacji w rejestrze domen estońskich (.ee), chcemy Wam przybliżyć możliwości rozwoju w tym kraju. Jako pierwszy serwis w Polsce zapewnimy Wam bezpośrednie zarządzanie domenami .ee w rejestrze. Rozszerzenie .ee jeszcze przed uzyskaniem przez nas bezpośredniej rejestracji domen, cieszyło się dużym zainteresowaniem z Waszej strony. Mamy nadzieję, że po tym artykule sami będziecie szukali możliwości rozwoju właśnie w tym kraju, a własna domena .ee pomoże w znacznym rozwinięciu biznesu.

Tiigrihüpe, czyli Tygrysi Skok

Zacznijmy od początku, czyli dnia 21 lutego 1996 roku, kiedy prezydent Estonii Lennart Meri podpisał wdrożenie projektu Tygrysi Skok. Przedsięwzięcie miało na celu podnieść kwalifikacje cyfrowe społeczeństwa, a głównym założeniem było przyłączenie wszystkich szkół w Estonii do Internetu. Pieniądze na realizację koncepcji zostały ujęte dopiero w budżecie na 1997 rok.

Fundacja Tiigrihüpe wymieniała dotychczasowe komputery na te produkcji IBM. Tym sposobem do 2000 roku wszystkie szkoły w kraju posiadały pracownie komputerowe, ao 2001 roku zostały przyłączone do Internetu. Gdy projekt zbliżał się ku końcowi, co drugi nauczyciel potrafi obsługiwać komputer, wyszukiwać informacje w Internecie i przygotowywać materiały edukacyjne dla swoich uczniów.

W 2000 roku Estonia jako pierwszy kraj na świecie uchwala przepisy, które uznają dostęp do Internetu za podstawowe prawo człowieka.

Z całą pewnością można stwierdzić, że projekt Tygrysi Skok był dość innowacyjny jak na lata 90. Dla porównania: w 1997 roku zarejestrowana została domena Google.com, co oznacza, że jeden z gigantów technologii dopiero rozwijał swoje skrzydła.

Tygrysi Skok Plus

To program, który kontynuował rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. We wczesnych latach 2000 nauczyciele mogli korzystać z programów i kursów, które podnosiły ich kompetencje. Po wielu przekształceniach program Tygrysi Skok Plus został zakończony, a edukacja publiczna w zakresie IT ciągle trwa.

Na uwagę zasługuje program ProgeTiger, uruchomiony w 2012 roku. Skupia się on na wprowadzeniu programowania i robotyki w szkołach. Jednocześnie HITSA (Fundacja Technologii Informacyjnej dla Edukacji), która zajmowała się prowadzeniem programu, rozwijała start-up Codecademy.com. Kształtował on umiejętności nauczycieli, przygotowywał materiały edukacyjne i zajmował się tłumaczeniem kursów programowania.

program proge tiger
W Estonii 98% szkół średnich i 99% przedszkoli uczestniczy w programie ProgeTiger.
Źródło: https://harno.ee/progetiigri-programm

Program jest kontynuowany do dziś i wspiera uczniów na każdym etapie edukacji, promując naukę technologii informacyjnej i komunikacyjnej, a także nauki inżynieryjne. Uczniowie mają kontakt z technologią nie tylko na wybranych zajęciach, ale obowiązkiem nauczycieli jest wplecenie jej w swoje przedmioty. Dzięki temu na zajęciach z muzyki czy matematyki mogą oni korzystać z programów matematycznych czy do tworzenia muzyki. Program nie wskazuje dokładnie, w jaki sposób technologia ma towarzyszyć uczniom na zajęciach. To nauczyciele decydują, w jaki sposób z niej korzystać.

Program jest wspierany i finansowany przez rząd za pośrednictwem estońskiego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych. Dzięki szkoleniu od najmłodszych lat, Estończycy są przyzwyczajeni do cyfrowej administracji. Jak to wygląda w praktyce?

Cyfrowe społeczeństwo Estonii

Usługi administracyjne są dostępne online w 99%. Trudno mówić tutaj o jakiejkolwiek papierologii, ponieważ Estonia pozwala na załatwienie administracyjnych spraw na jednej stronie: eesti.ee. Mieszkańcy Estonii mogą tutaj zweryfikować informacje odnośnie założenia firmy, złożyć wniosek o wydanie dokumentu tożsamości, czy sprawdzić w jaki sposób rząd chroni ich dane.

Jak opisuje portal SztucznaInteligencja.pl, dane są wykorzystywane przez jednostki rządowe wyłącznie w niezbędnym zakresie, a mieszkańcy wciąż są właścicielami tych danych. Mają oni dostęp do informacji o tym, gdzie i kiedy, a także kto i w jakim zakresie użył czy próbował dostać się do danych. Każda nieautoryzowana próba dostępu do danych uznana jest za nieważną, a uzyskanie danych w sposób nielegalny jest przestępstwem. 

W artykule Tygrysi skok Estonii przeczytacie również o czatbocie oraz innowacyjnym podejściu do rozstrzygania spraw, których wartość nie przekracza 7 tysięcy EURO.

domena .ee

Skutki wczesnej edukacji technologicznej są wyraźnie widoczne, co przekłada się również na łatwiejsze (w porównaniu do Polski) prowadzenie biznesu.

Zobaczcie jak wygląda proces założenia firmy w Estonii.

Jak rozpocząć działalność w Estonii?

Estonia zaczyna od porównania typów przedsiębiorstw, a także ich wielkości. Co ważne, działalność na terenie Estonii mogą prowadzić nie tylko jej mieszkańcy, ale również posiadacze tzw. e-Residency card. Jest to wirtualny dowód tożsamości, który pozwala obcokrajowcom na rozpoczęcie biznesu w Estonii. Decyzja o jego wydaniu trwa około 30 dni. Fizyczną kartę można później odebrać w jednej z placówek konsularnych lub w siedzibie Ambasady Estonii w Polsce. Informacje o wirtualnym dowodzie tożsamości znajdziecie na stronie Eesti.ee.

Kolejne kroki przy zakładaniu firmy to wybór jej nazwy, a także oznaczenie pola aktywności, czyli wskazanie głównej dziedziny działalności, która przyniesie największy dochód w pierwszym roku obrotowym. Wszystko to jesteście w stanie zrobić nie wychodząc poza stronę administracyjną Estonii.

W Polsce znajdziecie wiele firm zajmujących się doradztwem w tym zakresie, a także pomocą w przeprowadzeniu całego procesu za Was. Jeśli zastanawiacie się nad rozpoczęciem działalności w Estonii, warto skorzystać z pomocy doświadczonych firm doradczych.

Dzięki szybkim i prostym procesom rejestracyjnym, a także przyjemnemu środowisku podatkowemu, Estonia przyciąga start-upy oraz firmy z branży IT. Przez ostatnie 30 lat przełożyło się to na utworzenie bogatego rynku spółek o wysokiej wartości ekonomicznej. Może to czas na rozważenie Estonii jako kolejnego rynku rozwoju Waszego biznesu?

twoja nazwa .ee

Bezpośrednia akredytacja w rejestrze domen .ee

Tak jak i Wy, my również ciągle się rozwijamy, stąd decyzja o uzyskaniu kolejnej bezpośredniej akredytacji, tym razem w rejestrze domen .ee.

Co to dla Was oznacza?

  1. Jako jedyny serwis w Polsce posiadamy akredytację w rejestrze domen estońskich. Bezpośrednie zarządzanie wszystkimi domenami .ee w rejestrze zapewnia jeszcze wyższe bezpieczeństwo zarządzania. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad Waszymi domenami i żaden inny podmiot nie pośredniczy w ich obsłudze.
  2. Krótszy proces rejestracyjny w porównaniu do poprzedniego. Wystarczy podpisany przez Was wniosek, a domena .ee jest rejestrowana w ciągu jednego dnia roboczego.
  3. Zapewniamy obsługę DNSSEC dla wszystkich zarejestrowanych domen .ee. Dzięki temu odbiorcy są w 100% pewni, że połączenie następuje z rzeczywiście przypisanym do domeny adresem IP.
  4. Brak limitu ilości rejestrowanych domen na osobę fizyczną czy podmiot z danego kraju.

Zapraszamy Was do rejestracji domen .ee w promocyjnej cenie 199,50 zł netto na pierwszy rok. Promocyjna cena obowiązuje do 31.12.2022 roku, w związku z tym zachęcamy do jak najszybszego zarejestrowania swojej nazwy. 

Po otrzymaniu zamówienia Dział Obsługi Klienta przygotowuje indywidualny wniosek, dzięki któremu możemy rozpocząć proces rejestracji Waszej domeny .ee

Mały może więcej

Niewielka Estonia słusznie zainwestowała w rozwój cyfrowego społeczeństwa, bo dzięki temu zyskała rozległy rynek dużych firm oraz zaoszczędziła mnóstwo czasu obywateli. Mamy nadzieję, że zdążycie zarejestrować nazwę w domenie .ee, zanim zrobi to Wasza konkurencja.

W MSERWIS.pl i Domeny.tv od kilku lat dbam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązuję ich najprzeróżniejsze problemy i nadzoruję nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledzę zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmuję się obsługą kluczowych klientów, a także jestem odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty swojej branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Udostępnij artykuł

O Magdalena Pawlus

W MSERWIS.pl i Domeny.tv od kilku lat dbam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązuję ich najprzeróżniejsze problemy i nadzoruję nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledzę zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie. Zajmuję się obsługą kluczowych klientów, a także jestem odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty swojej branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Jedna myśl nt. „Pierwsza w Polsce akredytacja domen estońskich (.ee)

  1. Pingback: 20 lat MSERWIS! Zwiększamy oprocentowanie programu partnerskiego - Blog MSERWIS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *