Platforma do blogowania czy własna strona www?

anete lusina 609857 unsplash

W kwietniu 2019 roku zamknięta zostanie platforma do blogowania blox.pl. Jeśli masz tam swojego bloga, z pewnością zastanawiasz się gdzie go przenieść. Czy skorzystać z oferty kolejnej darmowej platformy, czy raczej postawić na niezależność od zewnętrznych koncernów i stworzyć profesjonalną markę opartą o własną stronę internetową? Sprawdzamy zalety i wady obu rozwiązań.  

Zewnętrzna platforma do blogowania

Zalety

W większości przypadków właściciele platform umożliwiają publikowanie treści bez żadnych opłat. To największa zaleta tej formy blogowania, choć niektóre firmy (wordpress.com, wix.pl) oferują płatne pakiety, które umożliwiają np. zmianę wyglądu bloga lub zablokowanie wyświetlania reklam. Bez opłat otrzymuje się hosting, czyli miejsce na serwerze, gdzie przechowuje się pliki, aktualizacje strony i kopie zapasowe. Autor nie musi również martwić się o kwestie bezpieczeństwa – korzysta z zabezpieczeń, które zapewnia właściciel platformy.

Wady

Konsekwencją darmowego udostępniania narzędzia są jednak ograniczenia. Najważniejsze z nich to fakt, że nie jesteś właścicielem swojego bloga. Jest nim koncern medialny. Jeśli złamiesz regulamin, Twój blog może zostać usunięty. Nie możesz też go sprzedać, gdyby znalazł się chętny do zakupu. Jeśli platforma jest nierentowna, właściciel po prostu ją likwiduje, a Ty nic nie możesz z tym zrobić.

W ostatnich latach przekonali się o tym boleśnie polscy blogerzy: w 2018 roku zamknięta została platforma blog.pl, w 2019 roku czeka to blox.pl. Platformy, które pozostały na rynku, to produkty zagranicznych firm i nie można w ich wypadku liczyć na darmowy adres z domeną .pl na końcu.

Drugim ograniczeniem jest adres bloga – wybierając platformę musisz pogodzić się z tym, że nie będzie miał on krótkiej, profesjonalnej nazwy, np. mojemyśli.pl. Na końcu adresu dodany będzie adres platformy blogowej, np. mojemysli.blogspot.com lub mojemysli.wordpress.com.

Ograniczenie to można jednak wyeliminować – z Bloggerem, czyli platformą udostępnioną przez Google, własną domenę można połączyć bez żadnych opłat, na wordpress.com wymaga to dodatkowej opłaty rocznej 13$, a na wix.com – 49€ rocznie. Oczywiście musisz najpierw zainwestować w domenę – ceny i dobre wskazówki dotyczące zakupu znajdziesz w części o kosztach własnej strony.

Dużym minusem jest również to, że na cudzej platformie nie możesz zainstalować niestandardowych szablonów czy rozwiązań. Może się okazać, że oferta dodatków do bloga jest niewystarczająca i będziesz musiał zrezygnować z planów czy ulepszeń. Przy własnej stronie ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia i budżet.

Jak widzisz, przy rozwijaniu bloga, przejście na własną stronę jest niemal koniecznością. Abyś mógł skupić się na pisaniu, a nie technicznych aspektach prowadzenia strony, skorzystaj z narzędzia, jakim jest system zarządzania treścią (CMS). Najpopularniejszym CMSem, zainstalowanym na ponad ⅓ stron na świecie, jest WordPress. Jest to projekt twórców WordPress.com – firmy Automattic, jednak zupełnie niezależny od ich platformy blogowej.

Blog na własnej stronie – zalety i wady

Zalety

Najważniejszą zaletą bloga na własnej stronie jest to, że jesteś jego właścicielem i możesz nim dowolnie dysponować. Nie jesteś uzależniony od cudzych decyzji biznesowych odnośnie do rozwoju lub likwidacji narzędzia. Co to oznacza w praktyce?

Po pierwsze, własna domena uniezależnia Cię od miejsca przechowywania danych i sposobu publikacji treści. Czytelnicy znają adres Twojej strony i nie interesuje ich, gdzie trzymasz wszystkie pliki i jak dodajesz artykuły. Oczywiście komfort korzystania z bloga jest ściśle powiązany z parametrami hostingu, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnych firm hostingowych. Dla własnej wygody wybierz też odpowiadający Ci system do publikowania tekstów.

Po drugie, jako właściciel możesz rozwijać swojego bloga w dowolnym kierunku. Gdybyś np. planował wprowadzić sprzedaż gadżetów dla Twoich czytelników, możesz bez problemu dostosować do tego swoją stronę. Możesz też sam decydować o wyświetlaniu reklam na swojej witrynie. Dzięki własnej stronie będziesz mógł łatwiej spieniężyć wkład, który wnosisz wartościowymi treściami na blogu.

Kolejnym ważnym czynnikiem, przemawiającym za utrzymywaniem bloga na własnej stronie, jest możliwość korzystania z profesjonalnego adresu e-mail. Możesz go założyć w ramach usługi hostingowej. Jest to szczególnie ważny czynnik w przypadku osób, które zarabiają poprzez bloga. Musisz przyznać, że wysyłanie korespondecji ze skrzynki ewa@mojemyśli.pl wygląda znacznie bardziej profesjonalnie niż maile z adresu blogmojemysli@hotmail.com.

Na wzmiankę zasługuje także możliwość kontrolowania spamerskich komentarzy za pomocą wtyczek dodanych do strony. Niestety, blogerzy często narzekają na to, że platformy nie potrafią rozwiązać tej kłopotliwej kwestii. WordPress oferuje szybki i skuteczny lek na ten problem – wtyczka Akismet, zainstalowana na każdym koncie. Trzeba ją tylko aktywować i skonfigurować.

Wady

Z faktem, że jesteś właścicielem swojego bloga, wiążą się także obowiązki. Przede wszystkim musisz zabezpieczyć swoją stronę. Twórcy WordPress będą Ci w tym pomagać, pod warunkiem, że będziesz na bieżąco aktualizował system, motywy i wtyczki. Jeśli dodatkowo zbierasz dane użytkowników, musisz zadbać, by nie dostały się w niepowołane ręce. Najlepiej w takiej sytuacji zainwestować w certyfikat SSL. Informację o cenach certyfikatów SSL i uznanych dostawcach znajdziesz poniżej, w części o kosztach bloga na własnej stronie internetowej.

Drugą wadą jest konieczność pilnowania backupów, czyli kopii zapasowych strony. Za to zadanie w teorii odpowiedzialny jest dostawca hostingu, jednak wiele firm nie wywiązuje się z tego obowiązku. Twoim zadaniem jest więc wybranie sprawdzonego dostawcy, który w razie konieczności przekaże Ci najbardziej aktualną kopię danych.

Znasz już zalety i wady blogowania na platformach i własnej stronie. W części poniżej znajdziesz propozycje ciekawych rozwiązań, z których możesz skorzystać przechodząc z platformy na swoją witrynę, zestawienie kosztów takiej inwestycji i informację o tym, jak zmigrować bloga.

Dla blogera – domena .blog


Jeśli blogowanie jest Twoim głównym celem, zainteresuj się adresem z końcówką .blog. Takie rozwiązanie ma 2 zalety: wybór będzie znacznie większy niż nazw w domenie .pl czy .com, przez co będziesz mógł znaleźć ładniejszy, krótszy adres, a dodatkowo od razu sprecyzujesz, czym się zajmujesz. Adresy typu: www.beaty.blog, www.ewki.blog czy www.andrzeja.blog są jeszcze dostępne. Takie nazwy z innymi, powszechnie znanymi końcówkami, są już dawno zajęte. Sprawdź dostępność swojej nazwy z końcówką .blog w wyszukiwarce: https://www.domeny.tv/domeny/blog.

Dla blogów branżowych wybierz nowe domeny

Jeśli piszesz na tematy z konkretnej branży, sprawdź, czy dostępna jest odpowiadająca jej końcówka domenowa. Wybór jest bardzo szeroki: od domen dla fotografów: .photograpy, .photos i .photo, poprzez końcówki sportowe: .football, .sport, .yoga, .bike, .golf, .club, po domeny odpowiednie dla prawników: .law, .lawyer czy programistów: .dev. A może prowadzisz bloga poświęconego jakiemuś artyście? Skorzystaj z domeny .fan lub .fans i pokaż, że jesteś jego prawdziwym wielbicielem. Więcej o dobieraniu odpowiedniej końcówki domenowej do profilu działalności przeczytasz w tym tekście: https://blog.domeny.tv/2016/07/05/domene-wybrac-dla-twojej-dzialalnosci/

Inwestycja we własną stronę

Stworzenie własnej strony wymaga zakupu 2 elementów: domeny i hostingu. Domena to adres, pod którym będzie funkcjonował blog, a hosting to miejsce na serwerze, gdzie przechowywane będą wszystkie pliki. Obie usługi trzeba co roku odnawiać, choć możliwe jest też ich wykupienie na dłuższy okres (domeny nawet na 10 lat z rzędu). Jeśli chcesz zapewnić swojej stronie dodatkowe bezpieczeństwo, wykup również certyfikat SSL.

Domena

Ceny domen zależą w głównej mierze od końcówki, którą wybierzesz. W Domeny.tv zarejestrowanie adresu z rozszerzeniem .pl kosztuje 9.90 zł netto (12.18 zł brutto), a jego przedłużenie na kolejny rok – 69 zł netto (84,87 zł brutto). Rejestracja i odnowienie domeny .blog to inwestycja w wysokości 99 zł netto (121,77 zł brutto). Ceny pozostałych domen sprawdzisz tutaj: https://www.domeny.tv/cennik.

Wybierając rejestratora zwróć szczególną uwagę na koszt przedłużenia domeny – niektóre z firm oferują darmową lub podejrzanie tanią usługę na pierwszy rok, a w kolejnych latach opłata jest znacznie wyższa, nawet kilkaset złotych.

Chcesz sprawdzić, czy potencjalna nazwa Twojego bloga jest dostępna? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki: https://www.domeny.tv/wyszukiwarka

Hosting

Wybierając hosting zwróć przede wszystkim uwagę na 2 parametry:

 • przestrzeń dyskową, czyli ilość danych, jaką możesz umieścić na swoim serwerze. Do limitu wlicza się pliki, pocztę oraz bazy danych;
 • wydajność, czyli maksymalne obciążenie serwera, kiedy ruch na Twojej stronie znacznie wzrośnie.

Porównanie tych parametrów i Twoich potrzeb pozwoli Ci wybrać odpowiedni pakiet hostingowy. Jeśli nie potrzeba Ci dużo miejsca na dysku i Twojej strony nie odwiedzają tysiące osób dziennie, wystarczy Ci podstawowy pakiet. Kiedy Twój serwis się rozrośnie, będziesz mógł w każdym momencie przejść na usługę z większymi limitami. Naszą ofertę szybkiego i wydajnego hostingu sprawdzisz tutaj: https://www.mserwis.pl/hosting.

Certyfikat SSL

Jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy wiążą poważne plany z blogowaniem. Jeśli na stronie zbierasz dane swoich czytelników (np. do newslettera lub zamówień), musisz zapewnić bezpieczeństwo tej operacji. Służy do tego certyfikat SSL.

Strona internetowa, która nie jest chroniona certyfikatem, oznakowana jest w przeglądarce jako niebezpieczna i czytelnicy mogą mieć do niej utrudniony dostęp. Pamiętaj, korzystaj zawsze z produktów zaufanych wystawców, np. RapidSSL, certyfikatów SSL GeoTrust lub certyfikatu GeoTrust EV. Certyfikat RapidSSL kosztuje 99 zł/netto rocznie (121,77 zł brutto).

Istnieją również darmowe certyfikaty. Najpopularniejszym z nich jest Let’s Encrypt. Jego dużą wadą jest jednak konieczność ręcznego odnawiania co 90 dni. Jeśli nie chcesz przejmować się takimi formalnościami, zainwestuj w któryś z całorocznych certyfikatów.

W jaki sposób przenieść bloga na WordPressa?

Twórcy WordPressa zadbali o osoby, które chcą przenieść swoje blogi z platform na własne strony. Migrację z Bloggera wykonasz w prosty sposób za pomocą wtyczki Blogger Importer Extended, którą musisz zainstalować na swoim WordPressie.

Treści z WordPress.com musisz najpierw wyeksportować do pliku XML (zakładka “Ustawienia”-> “Eksportuj”-> “Eksportuj wszystkie”), a następnie zaimportować w panelu WordPress.org (zakładka “Narzędzia”-> “Import” -> “Zainstaluj teraz”). Po wgraniu pliku na serwer, musisz przypisać wpisy do autora i zaznaczyć opcję “Download and import file attachments”. Dzięki temu pobierzesz wszystkie obrazki i załączniki na nową stronę.

W jaki sposób przenieść bloga z blox.pl na WordPressa?

Agora S.A. – właściciel platformy blox.pl. przygotowała dla użytkowników tutoriale, w których przedstawia, w jaki sposób przenieść treści do WordPressa: http://pomoc.gazeta.pl/pomoc/7,154322,24471444,blox-pl-przenies-bloga-i-pisz-dalej-zobacz-nasz-poradnik.html.

Wydawcy proponują migrację do WordPress.com. Aby przenieść treści na własną stronę, wykonaj jedynie pierwszą część wskazówek – do fragmentu z zakładaniem konta na wordpress.com. Następnie uruchom panel administracyjny WordPressa na swojej stronie i zaimportuj plik, który pobrałeś z serwisu blox.pl. Wgraj go na serwer, przypisz wpisy do autora, zaznacz opcję “Download and import file attachments”. W ten sposób na WordPressie znajdą się wszystkie obrazki i załączniki.

Blogowanie na platformie czy własnej stronie – podsumowanie

Dla osób stawiających pierwsze kroki w blogowaniu i tych, które nie mają jeszcze planów na rozwój swojej marki, platforma jest bezpiecznym i bezproblemowym rozwiązaniem. Bez opłat otrzymuje się narzędzie pozwalające na przekazywanie swoich treści czytelnikom. Trzeba jednak liczyć się z ograniczeniami i faktem, że nie jesteś właścicielem swojego bloga.

Jeśli jednak masz wizję rozwoju bloga, a tym bardziej zarabiania na nim, przejście na własną stronę jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Do uruchomienia witryny potrzebujesz 3 elementów: domeny, hostingu i systemu do zarządzania treścią. Dwa pierwsze musisz kupić, np. tutaj, a jako system zarządzania treścią rekomendujemy darmowy WordPress. Dodatkowo, warto również zainwestować w certyfikat SSL, który zapewni bezpieczeństwo Twojej stronie.

Dzięki motywom i wtyczkom dodanym do WordPressa, w łatwy sposób stworzysz prostego, estetycznego bloga. Stosunkowo łatwo będzie go też rozbudować.

Zdecydowałeś się na przejście z blogiem na własną stronę i chcesz ją zbudować samodzielnie?

Aktualizacja listopad 2020
(Marcin Pieleszek)

Polecamy bezpieczny i szybki Hosting ULTRA z certyfikatem SSL w cenie
i rabatem na pierwszy rok.

Bezpieczeństwo hostingu i szybkość zapewniają specjalistyczne systemy CloudLinux i Imunify360.

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze hostingu? Posłuchaj odcinka podcastu „Złapani w sieć”

Zapraszamy Cię również na warsztaty online “Moja pierwsza strona na WordPressie”. Poznasz na nich obsługę podstawowych elementów WordPressa, dowiesz się, jak promować swojego bloga. W cenie warsztatów otrzymasz domenę, hosting i certyfikat SSL ważne przez rok. Zapisy na warsztat prowadzimy na stronie https://www.mojapierwszastrona.pl/. Przejdź do formularza: ZAPISZ SIĘ NA KOLEJNĄ EDYCJĘ WARSZTATÓW  zostaw adres e-mail, a otrzymasz powiadomienie o otwarciu zapisów.

Wolisz oddać przygotowanie swojego bloga w ręce profesjonalistów? Skorzystaj z naszej oferty stworzenia intuicyjnej, atrakcyjnej wizualnie, responsywnej strony, która będzie zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek internetowych i dobrze widoczna w Google. Szczegóły poznasz tutaj.

Udostępnij artykuł

Wypełnij formularz, aby otrzymać Domenowy Niezbędnik i e-book o namingu

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach firmy Domeny.tv. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

6 myśli nt. „Platforma do blogowania czy własna strona www?

 1. Ford Olsztyn

  Zdecydowanie własny blog na własnej platformie daje większą kontrolę nad zawartością serwisu. Systemy zewnętrze są dobre dla początkujących blogerów.

 2. Bus do Niemiec

  Tylko własna strona. Kiedyś blogowałem o transporcie osób do Niemiec na Blox i z dnia na dzień blog i wpisy zniknęły. Nie było to miłe.

 3. Zarabiam na domenach

  Tylko i wyłącznie własna strona www. Korzystanie z darmowych platform do prowadzenia własnej strony www czy opieraniu się tylko na mediach społecznościowych typu facebook jest zagrożeniem. Posiadając własną stronę (na własnej domenie) jesteśmy pewni, że nie zniknie ona z dnia na dzień.

 4. Ewa Iwańska Autor wpisu

  Święta prawda. Mając stronę na własnej domenie sami decydujemy o jej losie i nie jesteśmy uzależnieni od innej firmy.

 5. Ala

  Ja kiedyś miałam stronę na blogger.com i w sumie nie było problemów, ale przy poważniejszych projektach jednak chyba lepiej i pewniej jest mieć własną domenę

 6. Patryk

  Blog na obcej domenie to także prawie pewna konieczność wyświetlania cudzych reklam na stronie. Obecnie wykupienie domeny i założenie strony jest tak banalnie proste, że publikacja na subdomenie wydaje się bezsensowna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *